بلوک53 درصدی ذوب آهن فرایند عرضه را طی می‌کند/وجه فروش سهام را به صندوق فولاد می‌دهیم

دسته: اقتصادی
2 دیدگاه
چهارشنبه - 17 اکتبر 2012

معاون سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به مصوبه جدید هیات وزیران در خصوص واگذاری ذوب آهن به صندوق فولاد و واگذاری این صندوق به وزارت رفاه اعلام کرد که سهام ذوب اهن در فرابورس عرضه می شود تا در صورت خریداری وجوه آن به صندوق فولاد واگذار شود.

 

محمود افضلی معاون سازمان خصوصی سازی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)در خصوص مصوبه جدید هیات دولت در خصوص واگذاری ذوب آهن اصفهان به صندوق فولاد و سرنوشت واگذاری این شرکت اصل چهل و چهاری گفت:باید مصوبه جدید هیات وزیران به سازمان ابلاغ شده و مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که سهام ذوب آهن به چه شکلی باید به صندوق فولاد واگذار شود زیرا قیمت این شرکت برای واگذاری مشخص نیست.

وی افزود:بنابراین احتمالا این سهم فرایند عرضه در فرابورس را طی می کند به طوری که اگر سهام آن در فرابورس به فروش رفت وجه آن به صندوق فولاد واگذار می شود و اگر به فروش نرفت خود شرکت به صندوق واگذار می شود.

وی توضیح داد: با مصوبه جدید هیات وزیران 53 درصد سهام ذوب آهن باید بابت مطالبات صندوق فولاد واگذار شود ولی باید قیمت آن مشخص شود و برای مشخص شدن قیمت نیز باید فرایند عرضه از طریق فرابورس طی شود.

افضلی ادامه داد:بحث دیگر توقف روند معاملات بلوکی است که طی هفته ی جاری توسط سازمان بورس نهایی شده و با نهایی شدن آن در خصوص بلوک 53 درصدی ذوب آن تصمیم گیری می شود.

معاون سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که آیا واگذاری 53 درصد ذوب آهن به صندوق فولاد متضاد اصل 44 نیست،گفت:واگذاری ذوب آهن به صندوق فولاد به معنی این نیست که سهام این شرکت را نمی فروشیم بلکه سهام این شرکت را در فرابورس عرضه می کنیم که اگر خریدار خصوصی برای آن وجود داشته باشد،وجه مورد نظر را به صندوق فولاد می دهیم.

این مسئول سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این سوال که اگر قرار بود بلوک ذوب اهن به صندوق رفاه برسد پس چرا بلوک این شرکت برای عرضه در فرابورس توسط هیات واگذاری آگهی شد؟گفت:این یک مصوبه ی جدید است که توسط هیات وزیران ابلاغ شده است و آن مصوبه ی قبلی بود که احتمالا در راستای پرداخت تعهدات دولت به صندوق بوده است.

وی اضافه کرد:بنابراین در همه موارد مشابه و پرداخت بابت رددیون شرکت را در بازار سرمایه عرضه می‌کنیم و اگر به فروش رفت وجه آن را بابت مطالبات دولت پراخت می کنیم.

افضلی در پاسخ به این سوال که با این وضعیت سرنوشت خصوصی سازی ذوب آهن چه می شود؟گفت:باید مصوبه ی جدید هیات وزیران مورد بررسی سازمان خصوصی سازی قرار بگیرد ولی به نظر می رسد که سازمان خصوصی سازی باید سهام این شرکت را عرضه کند.

گزارش ایسنا، در شرایطی که فعالان بازار سرمایه در انتظار عرضه مجدد 53 درصدی شرکت ذوب آهن اصفهان به دلیل تغییر دستورالعمل معاملات عمده بودند خبری منتشر شد که بر اساس مصوبه ی جدید هیات وزیران 53 درصد ذوب آهن به صندوق بازنشستگی فولاد منتقل شد و صندوق فولاد نیز به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی رسیده است.این خبر باعث اعتراض شدید فعالان بازار سرمایه شد به طوری که کارگزاران بورس توقف عرضه بلوکی ذوب اهن در نیمه ی معاملات را ترفندی برای انتقال آن به صندوق بازنشستگی فولاد دانستند و ان را در تعارض جدی با سیاست‌های خصوصی‌سازی نامیدند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 3:15 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جاهایی که به صندوق ورشکسته فولاد داده اند فقط برای اعتبار دادن به صندوق جهت واگذاری به تامین اجتماعی بود که در اثر بی کفایتی هیئت مدیره ان ورشکسته شد حالا کی در وسط چوب این بی کفایتی ها را می خورد خدا می داند.

هاشم محلوجی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 23 اکتبر 2012 - 10:19 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بـا سلام
هر تصمیمی درمورد ذوب آهن اصفهان گرفته شد درمورد سنگ آهن نیز اعمال شود .
اگر آنها وجه حاصل از فروش را به صندوق می دهند درمورد سنگ آهن نیز همان طور رفتار کنند یا هردو را به صندوق واگذار کنند .