مناطق محروم با استانی شدن انتخابات متضرر می‌شوند

دسته: نماینده مردم بافق در مجلس
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 5 دی 1397

نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور گفت: چون بعد از استانی شدن انتخابات مسائل کلان بیشتر پیگیری می‌شود از نقاط مثبت طرح به شمار می آید اما با اجرای این طرح انتخابات لیستی خواهد شد و کمتر به مناطق محروم و کم جمعیت توجه خواهد شد
رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در خصوص طرح استانی شدن انتخابات مجلس گفت: این طرح در کمیسیون شورای مجلس به تصویب رسیده است و اکنون در دستور کار مجلس است و باید نوبت مطرح شدن آن در صحن علنی مجلس برسد.

وی ادامه داد: با تصویب شدن این طرح نمایندگان مجلس برای استان انتخاب می‌شوند، در این طرح حوزه‌های انتخابیه فعلی به‌عنوان حوزه‌های فرعی و هر استان به عنوان حوزه اصلی در نظر گرفته می‌شوند و نامزدهای نمایندگی مجلس برای اینکه آرای آنها در حوزه اصلی شمارش شود باید حداقل ۱۰ درصد آرای حوزه فرعی که در آن ثبت نام کردند را کسب کرده باشند.

اجرای طرح مجلس، انتخابات را لیستی و حزبی می کند و شناخت از کاندیدا ها کمتر خواهد بود

نماینده مردم شهرستان‌های مهریز، بافق، بهاباد، خاتم و ابرکوه با اشاره به نقاط ضعف و قوت این طرح گفت: چون بعد از استانی شدن انتخابات مسائل کلان بیشتر پیگیری می‌شود از نقاط مثبت طرح به شمار می آید اما با اجرای این طرح انتخابات لیستی خواهد شد.

صباغیان عنوان کرد: در این طرح مناطق محروم و کم جمعیت متضرر می‌شوند و کمتر به آنها توجه می‌شود چرا که اصولا نمایندگان احتمالا روی مناطقی که بیشتر رأی دارد متمرکز می‌شوند و این مناطق محروم را دچار آسیب خواهد کرد.

طرح استانی شدن انتخابات، یک طرح خوب به شرط رفع نقاط ضعف

وی با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات با برطرف شدن نقاط ضعف آن طرح خوبی است، گفت: این طرح از آنجا که مناطق محروم در آن مورد غفلت قرار می‌گیرند دارای نقطه ضعف هست و از این جهت نگاه‌ها از بحث‌های منطقه ای جمع می‌شود و مسائل ملی و بعد قانونگذاری و نظارت مورد توجه قرار می گیرد طرح خوبی است.

نماینده مردم شهرستان‌های مهریز، بافق، بهاباد، خاتم و ابرکوه تصریح کرد: البته کسب حداقل ۱۰ درصد رأی برای حوزه فرعی نوعی توجه به حوزه انتخابیه است اما کسب این میزان رای نیز دوباره نگاه‌های محلی و منطقه‌ای را دنبال می کند که این طرح را از هدف اصلی که توجه و پیگیری وظایف ملی و مسئله قانونگذاری است دور می‌کند.

راه دانا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۹۷
برچسب ها:

You cannot copy content of this page