طفلی به نام شادی دیریست گمشده است

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
جمعه - 7 دی 1397

خانواده ای در مهریز هزینه مراسم سالگرد وفات را به یک کار فرهنگی اختصاص دادند و همگان را دعوت کردند تا به صورت رایگان به تماشای نمایش طنز بنشینند و شادی آن مراسم را نثار متوفی کنند.
اتفاقی بسیار بی نظیر و ساختار شکن در جامعه ای که امید وشادی در آن کمرنگ شده است وحس تبعیض،بی عدالتی،تورم، وگسترش آسیب های اجتماعی روح وروان آدمیان را می خراشد.
بپذیریم در جامعه ای که شادی وامید نیست ازدواج به تاخیر می افتد، روحیه طلاق بالا می رودو اقتصاد آسیب می بیند چراکه مردم با روحیه پژمردگی سر کار می روند و میزان بازدهی افراد کاهش پیدا می کند ودریک جمله باید گفت جامعه ای که در آن شادی وجود ندارد،هیچ ندارد.
اگر نگاهی به فرهنگ ایرانیان بیاندازیم درمی یابیم که مثلث رادی و آبادی و آزادی در صورتی تحقق پیدا می کرده که شادی حرف اول را می زده.
از طرف دیگر فقدان شادی، امروزه صرفاً فقدان یک فضای شاد نیست، بلکه فقدان آیین‌های شاد و فقدان دانش و مهارت فرهنگی لازم برای شاد بودن است و
فرهنگ رسمی متاسفانه تصمیمی برای حل این مسأله ندارد، بلکه هنوز هم با شادی غیرمذهبی، مسأله دارد. فرهنگ غیررسمی و مردمی هم آرام آرام در فضاهای خصوصی خودش خرده فرهنگ‌های لازم برای شادمانه بودن را خلق کرده و توسعه می‌دهد.
امید واریم روزی فرا برسدکه مردم شهر ودیارمان هم از این اقدامات جسورانه و  ساختار شکنانه انجام دهندو هزینه های این چنینی را به کارها و برنامه های فرهنگی اختصاص دهند تا شادابی و پویایی در رگ های جامعه تزریق شود ،مساله ای که دغدغه تمام دلسوزان به فرهنگ این مرز وبوم است وبه اشکال مختلف ودر زمان های متعددبیان شده است .

دکتر حسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۷۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 7 دی 1397 - 10:31 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

متن خیلی خوبی بود .انتظار داشتیم اداره فرهنگ برای آیین های شاد و اصیل ایران برنامه ریزی بیشتری داشته باشد و حداقل یک جشن عمومی مانند گذشته های دور برای شب یلدا در شهر برگزار میشد .

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 8 دی 1397 - 10:58 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.هفته گذشته رسما ازطریق اخبا ر سراسری اعلان کردند در ایران میزان امید به زندگی برای مردان بالای ۷۵وبرای زنان بالا ۸۰سال می باشد ونسبت به قبل از انقلاب ارتقائ یافته .نمی دانم چرا بعضیها درصددالقاع افسردگی وغم واندوه در جامعه هستندوسعی دارند تقصیر این افسردگی را به گردن دین ومذهب بیاندازند در حالی که اگر خوب به مطالعه درمذهب بپردازند خواهند دید که در مذهب ما اینقدر شادی آفرین هست که دیگر نیازی به اقدامات جسورانه وساختار شکنانه نخواهد بود.دین ومذهب هیچ مساله ای با شادی مردم نداشته ونداردالبته اگرشئون دینی رعایت شود.ازهمین قضیه یاد شده در مهریز می شد بهترین ادخال سرور را در قلوب مومنین فراهم کرد(بیاد آن مرحوم بخشی از جهیزیه یک یا چند دختر مستحق را تهیه وبا شادی او را به خانه بخت فرستاد)وثواب فوق العاده ای را توشه عالم برز خ آن مرحوم نمود.وبا بیان خشم خداوند از تبیض گران.ظالمین .وکسانی که باگسترش فساد به جامعه آسیب می زنندویاد مرگ واینکه هیچ کس توان فرار از دادگاه عدل الهی رانداردموجب رفع تبعیض وبی عدالتی ومشکلات را فراهم نموده و شادی وخوشحالی رادرجامعه افزایش دهند.البته مسئولین مربوطه هم دراین مهم وظیفه خطیری برعهده دارند.خدا عاقبتهایمان را ختم بخیر بفرماید.بدانیم یاد خدا آرام بخش دلها وبسیار شادی آفرین است وغفلت از یاد خدا جز سرافکندگی وآسیب وپشیمانی وغم واندوه نتیجه دیگری ندارد.والعاقبه للمتقین.

ا

منصور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 8 دی 1397 - 1:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

در دنیای امروز خندیدن و خنداندن به نوستالوژی دست نیافتنی سالیان دور می ماند و لحظه ناب سرخوشی به کالائی لوکس و گرانبها. درمانی که طبیبان فقط به وفور تجویزش می کنند ولی حتی خود نمی دانند اگر گیاهی است رستنی کجا می روید و اگر چشمه ایست جوشیدنی کجا می جوشد. متاعی که مدتهاست خودش, ولی دیری نخواهد گذشت که حتی نام و یادش هم از زندگیمان رخت خواهد بست. و تازه اوج تاسف, قرابت عصری است که واژگان طنز, کمدی, روحوضی, سیاه بازی, شادی, خنده, دور هم بودن, با هم بودن, دیالوگ, نوروز, یلدا و … معادلات چندین و چند مجهولی فردای ذهن کودکان امروزمان خواهد بود. فرزندان گیم ها, کنسول ها, تبلت ها, گوشی ها, نت ها و به طور اعم نوادگان صفر و یک تکنولوژی را عرض می کنم.البته جناب آقای دکتر نوک پیکان بیشتر به سمت شما بعنوان ریاست اداره ارشاد برمیگردد البته به مشکلاتی که گریبانگیر شما و آن واحد محترم میباشد هستیم ولی ذائقه مردم رو تعغیر دادیم با به روی صحنه آوردن کارهایی ضعیف که رایگان هم میگذارن کسی نمیاید.
حال خوب را برای مردمان شهرم آرزو دارم

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 12 دی 1397 - 9:05 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

وقتی ۵ ماه حقوق جناب آقای دکتر ارجمند را نپردازند بنده خدا چه دلخوشی به ماندن در پست خود دارد!؟؟؟

You cannot copy content of this page