لیدرهایی که نمی‌خواهیم

دسته: ورزشی
یک دیدگاه
دوشنبه - 1 آبان 1391
خبرگزاری مهر نوشت:
جای فرهنگ‌سازی برای تماشاگران خالی است

فوتبال همواره یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی بوده و بیشترین تعداد تماشاگران را به خود اختصاص داده اما آنچه باشگاه ها نتوانسته اند به خوبی به آن بپردازند، فرهنگ سازی برای تماشاگران و لیدرسازی در این زمینه بوده است.

همواره در هر رشته ورزشی، تماشاگران نقشی پررنگ و موثر در موفقیت و عدم موفقیت تیم دارند که در این بین نقش تماشاگران و لیدرهای فوتبال از هر رشته‌ای بیشتر است.

بررسی گذشته فوتبال یزد در سال‌های نه چندان دور نشان می‌دهد که تماشاگران بیشترین سهم را در صعود شهید قندی به لیگ برتر داشته اند اما امروز، همرا با مدیریت نادرست و ضعیف برخی از باشگاه‌ها، سکوها خالی شده و اندک تماشاگری هم که حضور دارد با عملکرد لیدرها باعث برخوردهایی چون جریمه نقدی، کسر امتیاز از تیم، محرومیت از مسابقات خانگی و برگزاری بازی بدون تماشاگر می‌شود.

هنوز یک ماه از صدور حکم کمیته حکم انضباطی فدراسیون برای جریمه باشگاه فولاد یزد نگذشته شاهد درگیری و تشنج در فضای استادیوم شهدای سنگ آهن در دیدار این تیم با نساجی مازندران بودیم.

تشنجی که بی‌شک عملکرد لیدرها (مشوقین یزدی باشگاه سنگ آهن) باعث بروز آن شد که البته در این مورد هنوز نظری از سوی فدراسیون و کمیته انظباطی اعلام نشده است.

بر اساس رای صادره توسط کمیته انضباطی فدراسیون و ابلاغ آن به هیئت فوتبال و باشگاه فولاد یزد، تماشاگران یزدی منتسب به تیم فولاد 20 میلیون ریال جریمه شدند.

موضوع این مقوله هم پرداختن به جریمه و مبلغ آن نیست چه که این موضوع نیز از اهمیت خاصی برخوردار است، بلکه مهم این است که لیدرها در این جریانات از چه کسی یا کسانی خط می‌گیرند و چه دلیلی برای پرتاب بطری آب و چوب و یا هر نوع اشیاء دیگری دارند.

در دیدار نساجی مازندران و سنگ آهن بافق حتی رفتار لیدرها موجب شد تا تماشاگران دو دسته شوند؛ بافقی‌ها و یزدی‌ها! رفتارهایی که موجب درگیری لفظی و مداخله نیروی انتظامی شد.

لیدرها در مواقعی به قدری عجیب و شبهه برانگیز رفتار می کنند که گویا رفتارشان از روی عمد صورت گرفته است.

این گروه که عمدتا از سطح تحصیلی پایینی برخوردار هستند، نظارتی بر عملکردشان نیست چراکه نتیجه‌اش را در همین مهرماه دومرتبه دیده ایم و در گذشته نیز بارها شاهد این موارد بوده ایم.

این رفتارها تنها در فوتبال دیده نشده بلکه در هفته گذشته مشوقین باشگاه پیشگامان کویر یزد در بازی والیبال در دیدار با آلومینیوم المهدی هرمزگان شعارهای ناپسندی را دادند که در شان یزد و این مردم نبود.

گرچه گاهی موارد این گروه تشویق‌های یکنواختی را در طول بازی برای تیم ارائه می کند اما به نظر می رسد زمان آن فرارسیده باشد تا باشگاه ها به لیدرسازی بپردازند، شعارهایی درخور شان انتخاب کنند تا به جای جریمه و پرداخت پول، مورد تشویق قرار گیرند.

البته لیدرهای ورزش یزد هم باید خود به این نکته توجه داشته باشند که شان خود را حفظ کنند و جایگاه خود را ارتقا بخشند و دستمزدی را که می گیرند با رضا و رغبت نه با جریمه و توبیخ تیم و باشگاه باشد.

یک منبع آگاه با اشاره به بررسی مفید یا مضر بودن لیدرها در سطح استادیوم‌ها اعلام کرد: تنها باشگاه تربیت در پنج سال گذشته در حدود 300 میلیون ریال بابت فحاشی لیدرها از سکوهای استادیوم شهید نصیری یزد جریمه شده است.

اخیرا هم این اقدام لیدرها در ابتدای مهرماه باعث جریمه باشگاه فولاد یزد شد.

مدیرعامل باشگاه فولاد یزد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به موضوع لیدرهای فوتبال یزد گفت: با لیدرها مذاکراتی پیرامون رفتارها و شعارهای درون زمین صورت گرفته اما اگر نتوانند پایبند باشند از حضورشان جلوگیری خواهیم کرد.

محمد صالح عسکرشاهی با اشاره به ضرورت توجه این موضوع و اصلاح رفتارهای آنها افزود: بارها برای تماشای بازی های ملی آنها را به ورزشگاه آزادی و نحوه برخورد لیدرها فرستادیم که هنوز تفاوتی نداشته و اگر این روند ادامه داشته باشد برخورد دیگری خواهیم داشت.

اکنون زمان آن فرارسیده تا اقدامات لیدرها در بازی اخیر سنگ آهن بررسی شود و تدبیری شایسته از سوی نهادهای ذیربط صورت گیرد چراکه هم شان و جایگاه استان زیر سوال است و هم ضررهایی را برای ورزش استان به همراه دارد که ناخوشایند است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
ه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 4 آبان 1391 - 5:43 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینم نون لیدر از یزد آوردنتونه

You cannot copy content of this page