روز کارگر و کارگر نمونه

دسته: کارگری , مقالات
۲ دیدگاه
چهارشنبه - 11 اردیبهشت 1398

بسم الله الرحمن الرحیم
إِنَّ اللَّهَ یُدافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُورٍ
قطعاً خداوند از کسانى که ایمان آورده‏اند دفاع مى‏کند، بیى‏شک خداوند هیچ خیانتکار ناسپاسى را دوست ندارد.
آیه ۳۸ از سوره مبارکه حج
امام خمینی رحمت الله علیه : کارگرهای ما اشخاصی هستند که مدیر جامعه انسانیت هستند.
کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق‌السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.
روزکارگر، یادمانِ شورشِ کارگران آمریکائی در اول ماه مه ۱۸۸۶در شیکاگو است. در پی این جریانات و فضای تضاد طبقاتی، تعارض،درگیری، اعتصاب و از بین بردن ماشین آلات، فقدان تعلق خاطر کارگران به محیط تولید و کارخانه، کاهش تولید و افزایش ضایعات و … باعث شد که اندیشمندان و دولتمردان درصدد برآیند و تلاش های گسترده ای صورت گیرد تا تعارض به تفاهم و ناهنجاری های اقتصادی و اجتماعی به هنجارهای پویا و توسعه ای تبدیل گردد.
تشکیل ادارات وسازمانها و تصویب قوانین کارو غیره از فعالیتهایی است که برای ارج نهادن به حق و مقام کارگر است.
اما معرفی کارگر نمونه در سال به مناسبت روز کارگر یکی از فعالیتهایی خوبی است که انجام می شود.
در کل انجام وظیفه ، درست انجام دادن امور محوله و به قانون احترام گذاشتن وظیفه است. اینکه احترام بگذارد و انجام وظیفه نماید نیازی به تشکر و قدردانی ندارد اما ما باید یاد بگیریم در برابر وظایف دیگران هم ، از آنها تشکر کنیم، تنها به یک دلیل ساده؛ چون انسان هستیم . به‌خاطر وجود عاطفه ، انسان‌ها نیاز دارند همانطور که از کارهای بد نهی می‌شوند در قبال اعمال خوبشان هم تشویق شوند ولو اینکه این کار خوب انجام دادن یک تکلیف یا وظیفه باشد.  
متاسفانه گاهی  این انتخاب کارگر نمونه از شفاف سازی و ملاک خاصی برخوردار نیست که خود باعث مشکلاتی می شود اما کارگران  ما همانطور که در بالا گفته شد ” امام خمینی رحمت الله علیه : کارگرهای ما اشخاصی هستند که مدیر جامعه انسانیت هستند.”
به همین دلیل قرار نیست خدای نکرده مشکلی پیش بیاید.
اما یک نصیحت به مسئولین ،رئسای ادارات ، کارخانجات ، معادن و اداره کار لطفا تدبیری اتخاذ گردد که باعث پیشرفت اهداف سازمان و پیشرفت کشور باشد و در آخر هیچوقت اخلاص را فراموش نکنیم.
مقام معظم رهبری مد ظله العالی : نجات انسان در زندگی ابدی به وسیله ی اخلاص است؛ برای خدا، برای حقیقت کار کردن، مخلصانه کار کردن مایه ی نجات است؛ این در خیلی از جاها پیدا نمیشود. خیلی از کارها را انسان خیال میکند برای خدا انجام داده، بعد یک خورده که خودش با انصاف دقّت میکند، میبیند داخلش قاطی دارد. (۱۳۹۵/۰۲/۱۳)
چرا از اذیت و ظلم به خود دست بر نمی‌داریم؟! شاید لیاقت آنچه را که از خدا می‌خواهیم نداشته باشیم. و اگر بدهند، پا به همه چیز بزنیم، و یا پای ما بشکند و دیگر نتوانیم بعد از آن راه برویم! ما نه رب هستیم و نه مدبّر. تدبیر امر به دست دیگری است. ما باید به وظیفه خود عمل کنیم و دست از تدبیر برداریم (در محضر بهجت، ج۱، ص ۲۳۹)


محمد مهدی فتوحی بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 12 اردیبهشت 1398 - 11:32 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من یک کارگردرکارخانجات لکوموتیوهستم کاش ملاک کارگرنمونه رومشخص میکردندکه باانتخابهای امسالشون انقدربی انگیزمون نمیکردند
واقعادرجامعه پول وپارتی وموقعیت اجتماعی اعضای خانواده درنمونه شدن تاثیرچشمگیری داره ،حال واوضاع مادراین بی عدالتی هافقط بااومدن منجی عالم بشریت خوب میشه
خدایاظهور….

کارگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 12 اردیبهشت 1398 - 5:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من با دیدگاه خانم یا اقای فوق موافقم واقعا هر کس از روی دلسوزی کار انجام بده به چشم نمیاد واون دسته از افرادی که صبح ها دیر اداره بیان . یا پنج شنبه ها اداره حضور نداشته باشن واضافه کاری که حق بقیه هست بهشون میدن یا کسایی که کم کاری میکنن وماموریت میگیرن اونا واقعا نمونه هستن نه ما . اللهم عجل لولیک الفرج

You cannot copy content of this page