چند راهکار درست و حسابی برای جلوگیری از مارگزیدگی

دسته: اخبار ایران , علمی - پزشکی
یک دیدگاه
شنبه - 27 اکتبر 2012

رفتن به کوه دشت و بیابان همان قدر که لذت بخش و هیجان دارد ،خطراتی راهم به دنبال دارد که اگر حواستان نباشد ممکن است گریبانتان را بگیرد . وجودانواع جانوران در این مکان ها مانندمار و عقرب می تواندیک روز خوب راتبدیل به یک روز بد و پراز حادثه کند. شاید دانستن بعضی نکات کاربردی و مرور آنها یک جایی توی اردو به دردتان بخورد و مارا به خاطر یاد آوری این نکات دعا کنید !

روش های پیشگیری از مارگزیدگی

از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است . این نکات را بخوانید و در اردو ها و گردش هایتان آن ها را رعایت کنیدتا اتفاقی نیفتد :

1-یک مکان خنک و سایه دار مثل یک شکاف سنگی ،یک غار یاتورفتگی سنگی ، سنگ های کنار چشمه ها ، شاخه های سایه دار درخت ها و …همان قدر که برای شما می تواند جذاب باشد ، برای یک مار هم که در طول روز مجبور به خنک نگه داشتن خود است جذاب است پس قبل از واردشدن به این مکان ها خیلی دقت کنید و با سرو  صدا کردن باعث فرار مار از این مکان ها شوید .

2- هنگام راه رفتن بین علف های بلند حتما بادقت به زیر پای خود نگاه کنید و از یک چوب دستی ، عصا، باتوم و … استفاده کنیدو با کشیدن آن به زمین و ضربه زدن به سنگ ها و یا شاخه های جلوی پایتان مار را از ورود خود آگاه کنید تا او شما را غافلگیر نکند .

3- 85درصدمارگزیدگی ها در ناحیه زانو به پایین اتفاق می افتد ، پس بهتر است از کفش مناسب استفاده کنید و با پوشیدن جوراب های ضخیم از پای خود محافظت کنید .

4- اگر هوس گل چیدن کردید ، بدون دقت و بی محابا دست تان را زیر سنگهای بزرگ و توده های علفی فرو نبرید . معمولا این جور جاها محل زندگی مار هاست .

5- بعضی با دیدن مار وظیفه خود می دانند که یا او را بکشند یا بگیرند که این امر خود دلیل اصلی 50درصد از مارگزیدگی هاست . پس اگر در طبیعت با مار مواجه شدید سربه سرش نگذارید و خیلی آرام بدون تحریک او عقب نشینی کنید .

6- سرو صدا باعث می شود مارها از جلو راهتان کنار بروند . پس از سوت زدن و آواز خواندن دریغ نکنید .

7- هیچ وقت کوله پشتی خود را با درب باز بر روی زمین رها نکنید.

8- لباس های خودرا برای مدت طولانی بر روی زمین رها نکنید .

9- اگر کفش هایتان را در آورده اید ، هنگام دوباره پوشیدن آن دقت کنید که چیزی توی آن نرفته باشد .

10- اگر چادر زده اید ، همیشه درب آن را بسته نگه دارید و شب ها وسایل و مخصوصا کفش های خود را به داخل چادر بیاورید . اگر هم به هر دلیلی ناچار به بیرون گذاشتن برخی لوازم از جمله کفش  های خود شدید ، حتما آن ها را داخل یک کیسه غیر قابل نفوذ قرار دهید. . به علاوه ریختن تنباکوی خیس شده به دور چادر سبب دور شدن مار ها از آن می شود .

11- اول خوب نگاه کنید ، بعدا بپرید ! هیچ وقت به جایی که آن رانمی بینید ( پشت یک سنگ ، یک توده علفی و …) نپرید . از کجا می دانید ،شاید کنار یک افعی فرود بیایید !

12- هرگز به یک مار حتی اگر مرده به نظر برسد ، دست نزنید .

13- اگر در فاصله بسیار نزدیک ( یکی دو قدم) با مار بودید و دیدیدکه حالت دفاعی به خود گرفته ، خونسردی خود را حفظ کنیدسعی کنید بدون اینکه برگردید با برداشتن چند قدم به عقب خیلی آرام از آن دور شوید .

14- اگر متوجه وجود مار در نزدیکی کسی شدید ،  بدون این که هول شوید و بترسانیدش ، با صدای بلند او را راهنمایی کنید تا از منطقه خطر دور شود .

15- این فکر که مار های کوچک خطری ندارند ، کاملا نادرست است . شاید یک بچه افعی روبه رویتان باشد و خودتان خبر نداشته باشید . بد نیست بدانید مار جعفری که از سمی ترین انواع افعی های ایران به حساب می آید ، ماری بسیار زیبا ، کوچک ، ظریف و با قطری کم است .

16- باتاریک شدن هوا مار ها هم برای شکار از لانه شان بیرون    می آیند . پس اگر در شب قصد پیاده روی دارید از چراغ استفاده و جلوی  پای خود را به دقت نگاه کنید .

17- صبح زود مار ها از سرمای دم صبح بی حال می شوند و برای گرم شدن خود را به مکان هایی که آفتابگیر است می کشانند . پس مراقب چنین مکان هایی باشید .

ارسال: علیرضارضایی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۹۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
دائی رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 9 دسامبر 2012 - 1:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنون مطلب مفیدی بود.دست آقای رضائی درد نکنه