قلعه باقرآباد بافق زیباترین نماد قلعه های ایرانی

دسته: محیط زیست، منابع طبیعی، گردشگری
یک دیدگاه
چهارشنبه - 13 شهریور 1398
همه استانهای کشور با هر آنچه داشتند آمده بودند تا گوشه‏ای از توانمندی های خود را به نمایش بگذارند.
برای رساندن صدای خویش بر بال هنر نشسته بودند و از آیین و داشته های نیاکان خویش بهره گرفته،  از آداب و رسوم خود مدد جسته و با پوشش لباسهای محلی زیباییهای اقوام مختلف را به نمایش گذاشته بودند. آنها به مدد هم آمده بودند هرچه داشتند پوشیده و هر آنچه می دانستند نواختند و هرچه در سفره پر مهر خود داشتند به بازار عرضه کرده تا صفای باطن خویش را به اثبات رسانند.
مردم نیز همانند سیل باران بهاری به دیدارشان آمدند و در محفل گرم و مهربانشان روح و روان و کام خویش را صیقل دادند.
مسئولین نیز سنگ تمام گذاشتند. معاون اول رییس جمهور در افتتاحیه آمد، وزرای کابینه نیز بیشترشان به مهمانی عشایر و روستاییان آمدند. نمایندگان مجلس نیز سنگین ورود کردند و به خیرمقدم گویی و معاشرت با هم استانی های خود فضای صمیمی و دلچسبی را به وجود آوردند.
استانداران نیز آنهایی که می دانستند استانهای آنها هنرمندی و توانمندی بیشتر داشتند با افتخار در غرفه ها قدم می زدند و حضور چشمگیرتری داشتند.
رییس دفتر رییس جمهور هم با حوصله و وقت کافی آمد و با دیدن این همه توانمندی قطعاً گزارش پرباری را برای رییس جمهور به ارمغان برد که تأثیرگذار خواهد بود.
مدتی پیش رییس جمهور در جلسه دولت حمایت جانانه ای از بومگردی ها و اقامتگاههای روستایی داشت و این نمایشگاه اکنون به این حمایت نیاز دارد.
حمایت دولت های روحانی و مجلس از روستاییان و اختصاص وام از صندوق توسعه ملی و موفقیت این طرح در این نمایشگاه کاملاً مشهود و امیدواری را به جامعه روستایی بر گردانده بود باید این نگاه خوب و کارساز ادامه یابد و دولت و نمایندگان مجلس در بودجه سال آینده به روستاییان و عشایر توجه بیشتری داشته باشند.
آری! روزهای زیبایی برای کشور در این شرایط خاص رقم خورد، اهالی فرهنگ و رسانه و هنر فراوان آمده بودند دکتر حدادعادل رییس فرهنگستان هم آمده بود و فکر کنم در هیچ کجای ایران نمی توانست به این راحتی آیین و مراسم اقوام ایرانی را یکجا ببیند.
صحنه های زیبایی آفریده شد. آذربایجانی ها در قالب استانهای اردبیل،‌ آذربایجان شرقی و غربی و زنجان موسیقی های زیبایی را سرشار از شادمانی اجرا کردند.
کردهای استانهای کردستان و کرمانشاه و لک های ایلام به پایکوبی و خلق آهنگ های شاد پرداختند. لرهای بویر احمدی و لرستانی و بختیاری ها با رقص های محلی و ساز و دهل همه را مجذوب خود کرده بودند.
همدانی ها و اراکی ها نیز موسیقی و لباس کهن خویش را به نمایش گذاشته بودند. قمی ها نیز حضوری چشمگیر با کمک جامعه عشایری خود داشتند.
البرزی ها شادمانه حضوری پررنگ داشتند و به ارائه فرهنگ و رسوم و آیین خویش پرداخته بودند.
استانهای شمالی مسابقه گذاشته بودند.گلستان گل آرایی کرده بود از ترکمن و زابلی و سیستانی و مازنی نقشی زیبا ساخته بود. مازندرانی ها با طراوت و سرخوشی حضوری فرح انگیز داشتند.
گیلانی ها با غذاهای متنوع و خوشمزه خود حتی موسیقی خود را نیز تحت الشعاع قرارداده بودند و خراسانی ها هر گوشه آنها نوایی خاص داشت از اسفراین و بجنورد، نیشابور ، تا سرخس و تربت و طبس و بیرجند و فردوس از کشک و زرشک وعناب و زعفران تا انواع موسیقی های خراسانی زینت بخش نمایشگاههایشان بود.
یزد در قلب ایران با قلعه های تاریخی آمده بود قلعه باقرآباد بافق زیباترین نماد قلعه های ایرانی بود که با مراسم آیینی نخل جلوه خاصی به نمایشگاه داده بود. زرتشتیان عزیز با لباس های زیبای خود و فرهنگ بجای مانده از قرون گذشته وجهه خاصی به غرفه یزد بخشیده بودند.
بلوچ ها و سیستانی ها خیلی سنگین و با صلابت آمده بودند و همه شهرستانهای آنها حضور چشمگیر داشتند و ذرق و برق آنها همگان را به خود معطوف کرده بود.
جنوبی ها از همه شادتر بودند بوشهری ها عروس و داماد هم آورده بودند با نی همبونه همه را به واکنش وادار می کردند شاید یکی از دلایل شادی بیشترشان حضور هم ولایتی شان دکتر محمد امید معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری بود که برگزارکننده این رویداد بزرگ می باشد.
خوزستانی ها با برپایی مضیف (مهمانخانه) با قهوه و موسیقی فرهنگ اقوام عرب ایرانی را ارمغان آورده بودند و رقص شمشیرشان توجه همگان را جلب کرده بود. محصولات خوزستان هم که سر سفره همیشگی ایرانیان است.
هرمزگانی ها کلکسیونی ازشادی و خوشحالی با تنوع رنگها و سازها و قومیت ها داشتند. حجله های بندر کنگ و سازهای بندر حسینه و نغمه های هرمزی و قشمی و کپرهای بشاگردی بسیار جذابشان کرده بود.
کرمانی ها بیشتر با تنوع قومی و محصولات خود آمده بودند فرش و گبه و قاووت و قوتو و زیره و خرما زینت بخش غرفه های آنها بود.
اصفهانی ها و فارسی ها بیشتر با محصولات خود آمده بودند.
سمنانی ها نیز از قابلیت های سردسیری خویش در شهمیرزاد و مهدی شهر تا توانمندیهای کویری خویش در شاهرود و گرمسار سخن راندند.
استان تهران با قریب شصت روستا بخش بزرگی از توانمندی های روستایی و عشایری خویش با فرهنگ های مردمان کهن ری،‌ ورامین ، شمیرانات، پیشوا ، پاکدشت ، اسلامشهر  شهریاور و ملارد ، دماوند و فیروزکوه و سایر مناطق را به نمایش گذاشته بود.
کمیته امداد امام ، بنیاد برکت، بنیاد علوی، بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید نیز از فعالیت های خوب و رضایت بخش خود سخن ها داشتند.
استارتاپ های روستایی بخشی از نمایشگاه را به خود اختصاص داده بودند و از قابلیت های جوانان روستایی و کمک های متقابل حرفهای خوب و شنیدنی داشتند.
گوشه ای ازفعالیت نمایشگاه هم به گروههای جهادی و خیرین عزیز و ارزشمندی اختصاص داشت که خالصانه به روستاییان خدمت می کنند و دغدغه ماندگاری روستاییان و اشتغال آنها را دارند و خدماتی که به آنها ارائه می دهند را به نمایش گذاشته بود.
وزارت جهاد کشاورزی با محوریت سازمان امور عشایری محوطه بیرونی نمایشگاه را رنگین کمان ایلات ایران پهناور کرده بود.
به راستی که تمام ایران با همه قومیتها، آداب و سنن، لباسها و پوششها و غذاهای محلی همه در یک محدوده کوچک به تصویر کشیده شده بود.
صندوقهای حمایتی این حوزه نیز از خدماتشان برایمان سخن می گفتند.
با غروب آفتاب و خنک شدن هوا شور و شادی از سالن ها به فضای باز نمایشگاه کوچ می کرد. فدراسیون بازی های محلی و بومی با امکانات محدود خود نمایشی از شادمانی و آرامش از اقوام ایرانی به مردم هدیه می داد همه اقوام به سهم خود فرح بخشی می کردند تا ایران شاد شود. تشکل نوپای خانه روستا و عشایر نیز در سایه سار دکتر سیدابوالفضل رضوی که بنیانگذار این نمایشگاه بود دغدغه عضوگیری داشت تا این زیبایی برای ایرانیان نهادسازی شود.
دکتر محمد امید معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری که اکنون برگزار کننده این رویداد بزرگ بود و همکارانش که ماهها بود تدارک این کار را دیده بودند همه تلاش خویش را معطوف به بهتر برگزارشدن این حرکت ماندگار داشتند و از هیچ تلاشی فروگذار نبودند. گروه های موسیقی اقوام ایرانی در پی دعوت مردم، ایستگاههای مترو، فرهنگسراها و برج میلاد را بدون هیچ هزینه ای تبدیل به مراکز شادی و محبت و مهربانی کردند و این استقبال همچنان ادامه دارد. پایداری و ماندگاری این بساط مهربانی در این سالهای سخت تحریم و ناامیدی نیاز به توجه دولت و مجلس و همراهی مردم دارد و این نمایشگاه می تواند آغازی بر یک باور عمومی باشد که می شود با مهربانی کنار هم همفکری کرد و بهتر زیست و در سال رونق تولید، تولیدات و محصولات روستاییان پایه و اساس شکل گیری هرگونه شغل و درآمدزایی و خودکفایی برای سرزمین ایران اسلامی باشد.

بهیار سلیمانی،نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 13 شهریور 1398 - 4:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا به خیر بگذرونه باز چه خوابی برامون دیدند

You cannot copy content of this page