رصد فعل خداوند در ماجرای کرونا(۱)

دسته: مقالات
۷ دیدگاه
شنبه - 9 فروردین 1399

یادداشت۱: رصد اول
بسم الله الرحمن الرحیم
از همان اول که آمد اسمش دهان پرکن بود. وقتی آمد ترس و دلهره را هم با خودش آورد. آنها که این تحفه نحس را برای نابودی همه داشته‌هایمان ارسال نمودند، بسته‌شان را با روبان ترس تزئین کرده بودند. مبدأ مرسوله: آنجا که خورشید غروب می‌کند. مقصد: سرزمینی که خورشید طلوع می‌کند. فرستنده: یاران دشمن انسان. گیرنده: هر انسانی که قصد دارد با اتکاء به خدا، قائم باشد.
کرونا از گزیده‌های آخرشان بود که در آزمایشگاه‌های نامردمان برای مبارزه با آزادگان طراحی و ساخته شد. همه را درگیر خود کرد. زن و مرد، کودک و پیر و جوان، فقیر و غنی، سالم و بیمار، شهری و روستایی، باسواد و بی‌‎سواد، همه و همه و همه. نامردی را به اوج خود رساندند. جنگی آغاز شد، اما نابرابر، ناجوانمردانه، بدون هیچ قانون و منطق، خارج از چارچوب هر آن چیز که بشر آن را ارزش‌های انسانی می‌نامد.
عکس العمل‌ها متفاوت بود. گروهی نگاهشان را به سمت غرب چرخاندند تا شاید تبیین و درمان را از آن سو برگیرند و گروهی به خود توکل کرده و قصد شکست کرونا را کردند. برخی گفتند: عذابی است از جانب خدا برای تنبیه بندگانش! اما او گفت: این ماجرا فتنه ای از جانب مردم است . مردمی‌که نامردند. آتشی است که دشمن به پا کرده برای سوزاندن سرزمین ابراهیم‌ها. خدای ابراهیم (ع) اما گویی رفتارش را در این زمانه عوض کرده است. طول قرن بیستم را که نگاه می‌کنیم، این آمریکا بود که فتنه بپا می‌‏کرد. بعضی فتنه‌‏هایش در کل دنیا و بعضی فتنه‌‏هایش منطقه‌‏ای. همه جا را به آتش می‌‏کشید، مردم را بی‌‏خانمان می‌‏کرد، انسان‌های بی گناه را داغدار پدر و همسر و فرزند می‌کرد، فغان مردم به آسمان بلند بود اما؛ اما خودش در آسایش بود.
خدای عالم برای اولین بار است که با این حجم و کیفیت، فتنه غرب را به سمت خودش سوق داد و اینگونه با زبان صحنه اعلام کرد که ای مؤمنین نگران نباشید که من با شما هستم . وقتی که نامردمان، سیل بزرگ و بی امان این ویروس را به سمت شرق سرازیر کردند، انتظار تخریب و ویرانی کثیری را می‌کشیدند اما این میراب حکیم و توانای عالم بود که باذن الله سیلاب بلا را به سمت خودشان چرخاند. دشمن، عالمانه حماقت کرد اما امام عالم، هنرمندانه ماجرا را ولایت نمود.
خدایا! چرا داری فتنه را به سمت غرب می‌‏بری؟ چه می‌‏خواهی به ما بفهمانی؟ اگر بخواهیم جوابی قرآنی به این سؤال بدهیم باید بگوئیم: ابتدا آنها مکر کردند. ابتدا آنان فتنه کردند. دشمن آمده فتنه‌‏ای بپا کرده است. این می‌‏شود، مکر دشمن. ویروس کرونا با مکر خدا شروع نشد. مکر ایادی ابلیس بود، مکر ابلیس بود اما ادامه دهنده‌‏اش خداست، هدایت کنندۀ ماجرا خداست و اینها نمی‌‏توانند از پس خدا بربیایند. آیا نمی‌بینیم؟
خداوند مهربان ما، با زبان صحنه پیامی ‌دیگر را مخابره کرده است که: ای بندگان من! نظاره کنید که چگونه نصرت‌‏تان می‌‏کنم. دشمن این فتنه را بپا کرده است که خانمان‌‏تان را بهم بریزد، کشورتان را بهم بریزد اما من نصرت‌‏تان کردم و فتنه را به سمت خودشان سوق دادم. زمان آن است که شما هم بیایید در این وادیِ نصرت وارد شوید. شما هم انصارالله شوید و در وقایع و ماجراهای آخرالزمانی، مرا و خلیفه مرا و دین مرا نصرت دهید.
پیام دیگر این صحنه شاید این باشد که در این زمانه‌ای که دشمن قسم خورده بشریّت، کمر به نابودی ما بسته است و از آخرین و کثیف‌ترین حربه‌های خودش نیز استفاده می‌کند، تنها راه، اصلاح افکار، ایمان، صفات و اعمال ما با معیارهای قرآنی- اهل‌بیتی و مناسب با آخرالزمان و حرکت بر مسیر مهدویت به سمت ساختن تمدّن نوین اسلامی ‌و برپایی بهشت ظهور می‌باشد و چه خوب است همه

این ماجراها را که هر کدام به نوعی و از جهاتی ما را آماده‌تر و مجهزتر برای آینده می‌کند؛ مانورهای الهی و رزمایش‌های آخرالزمانی بدانیم برای آن صحنه اصلی خدایی، برای آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی(عج) و با این منظر و با توکل به خدا بهترین توشه‌ها ، ابزارها و قوت‌ها را واجد شویم برای او و حریم او.
اگر این نگاه و منظر صحیح باشد، باید منتظر باشیم که الان که کانون اصلی ماجرا اروپا است، به زودی آمریکا کانون اصلی کرونا شود. باید این ماجرا را رصد کنیم و فعل خدا از طریق خلیفه‌اش را نتیجه بگیریم. اگر چنین شد؛ من و ما که انجام ندادیم، شما که انجام ندادید، ما که بلد نبودیم، ما که اصلاً متوجۀ این ماجرا نبودیم، چه کسی دارد این ماجرا را هدایت می‌‏کند. اگر فروریختن ابهت و کیان و اقتصاد آمریکا را دیدیم و اگر شکستن استخوانهای تمّدن عنکبوتی غرب را نظاره کردیم، باید چه نتیجه‌ای بگیریم؟ ماجرا فتنه بود؛ درست، ولی مهم تر از آن «هدایت ماجرا» است! چه خوب است که در این ایام به دنبال رصد فعل خدا باشیم تا ببینیم چگونه آتشی که دشمن به پا کرده را، به دامن خودشان باز می‌گرداند. ببینیم چگونه خداوند بیماری کرونا را که دشمن برای شرق آسیا ساخته شده بود در اروپا و بالاخص در آمریکا گسترش می‌دهد و شرّشان را به خودشان باز می‌گرداند.
مدّعی خواست که از بیخ کَنَد ریشه ما؛ غافل از آن، که خدا هست در اندیشه ما. والسلام.

-[عنکبوت۱۰] ـ وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَقُولُ آمَنّا بِاللّهِ فَإِذا أُوذِیَ فِی اللّهِ جَعَلَ فِتْنَهَ النّاسِ کَعَذابِ اللّهِ… و از میان مردم کسانی‏اند که می‏گویند: «به خدا ایمان آورده‏ایم‏» و چون در [راه‏] خدا آزار کشند، آزمایش مردم را مانند عذاب خدا قرار می‏دهند.
-[انفال۱۹] ـ إِنْ تَسْتَفْتِحُوا فَقَدْ جاءَکُمُ الْفَتْحُ وَ إِنْ تَنْتَهُوا فَهُوَ خَیْرٌ لَکُمْ وَ إِنْ تَعُودُوا نَعُدْ وَ لَنْ تُغْنِیَ عَنْکُمْ فِئَتُکُمْ شَیْئًا وَ لَوْ کَثُرَتْ وَ أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُؤْمِنینَ.[ای مشرکان‏] اگر شما پیروزی را می‏طلبید، اینک پیروزی به سراغ شما آمد [و اسلام پیروز شد]؛ و اگر [از دشمنی‏] بازایستید، آن برای شما بهتر است‏؛ و اگر [به جنگ‏] برگردید ما هم بر می‏گردیم‏، و [بدانید] که گروه شما هر چند زیاد باشد، هرگز از شما چیزی را دفع نتوانند کرد و خداست که با مؤمنان است‏.
-[آل‌عمران۵۴] ـ وَ مَکَرُوا وَ مَکَرَ اللّهُ وَ اللّهُ خَیْرُ الْماکِرینَ. و [دشمنان‏] مکر ورزیدند، و خدا [در پاسخشان‏] مکر در میان آورد، و خداوند بهترین مکرانگیزان است‏.
-[صفّ۱۴] ـ یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا کُونُوا أَنْصارَ اللّهِ کَما قالَ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ لِلْحَوارِیِّینَ مَنْ أَنْصاری إِلَى اللّهِ…ای کسانی که ایمان آورده‏اید، یاران خدا باشید، همان گونه که عیسی‏بن‏مریم به حواریون گفت‏: «یاران من در راه خدا چه کسانی‏اند؟»
-[هود۸۶] ـ بَقِیَّتُ اللّهِ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ وَ ما أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفیظٍ. «اگر مؤمن باشید، باقیمانده [حلال‏] خدا برای شما بهتر است‏، و من بر شما نگاهبان نیستم‏».
-[انعام۶۵] ـ قُلْ … انْظُرْ کَیْفَ نُصَرِّفُ اْلآیاتِ لَعَلَّهُمْ یَفْقَهُونَ… بنگر، چگونه آیات [خود] را گوناگون بیان می‏کنیم باشد که آنان بفهمند.

محمد حسین فیاض – دانشجوی دکتری علوم قرآنی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۱۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
رنجبر بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 9 فروردین 1399 - 9:43 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و درود
سپاس بابت مطلب عالی
موفق باشید و پیروز

مهدی رضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 فروردین 1399 - 7:38 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام و ارادت.بسیار عالی.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 فروردین 1399 - 12:43 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

مگر عنکبوت هم استخوان داره ؟؟؟

بافقی. این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 فروردین 1399 - 9:29 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام. بسیار زیبا ومفهومی بود .ممنون.
همانا بایاد خدا دلها آرام میگیرد.
چقدردر جامعه در زمینه نگاه توحیدی فقروجود دارد.

فاطمه این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 11 فروردین 1399 - 11:51 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چه نگاه زیبایی 👍

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 11 فروردین 1399 - 12:32 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی بود…

فیاض این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 12 فروردین 1399 - 3:45 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام علیکم
تشکر از توجه و لطف شما. ممنون میشوم اگر در جهت اصلاح و ارتقاء این منظر و متن مساعدت کنید. یا مهدی ادرکنا

You cannot copy content of this page