اول پایش و ایمن سازی مدارس؛ سپس گشایش و حضور محدود دانش آموز

دسته: مقالات
۴ دیدگاه
جمعه - 14 شهریور 1399

در شرایطی که هنوز موج دوم کرونا در ایران به شدت در حال تاخت و تاز است و علائم و نشانه هایی از موج سوم این ویروس منحوس در حال رویدادن و انتخاب قربانیان خود می باشد وزرات آموزش و پرورش برای اولین بار شروع سال تحصیلی دانش آموزان را از ۱۵ شهریور ماه اعلام نموده است.

آموزش و پرورش که از اواخر بهمن و اوایل اسفند پارسال با گسترش کرونا و همه گیری این ویروس در سطح کشور خواسته و ناخواسته به محاق تعطیلی و بستن مدارس و کلاس های درس رفته بود به یکباره بعد از گذشت هفت ماه تصمیم می گیرد که مدارس از ۱۵ شهریور ماه بازگشایی شوند و دانش آموزان هم باید اجباراً و حضوراً در کلاس درس حاضر شوند چرا که اصل مهم در آموزش و پرورش حضور تمام ساعتی دانش آموز در برنامه های آموزشگاه و مدرسه است.

وزراتخانه ایی که با ۱۱ میلیون دانش آموز و بیش از دوسوم جمعیت کشور سر و کار دارد و از کودکان هفت ساله تا نوجوانان و جوانان ۱۸ ساله را مستقیماً و بدون واسطه در بهترین ساعات روز در تحت اختیار و آموزش خویش می گیرد هیچ برنامه ایی برای پایش و شناسایی دانش آموزان مبتلا و یا ناقل و حامل ویروس کرونا ارائه نمیدهد و تاکنون به این امر بسنده کرده است که بچه ها کرونا نمیگیرند و آسیب ها و تلفات این ویروس در جوانان و نوجوانان کم بوده است.

اکنون نیز که یک شبه تصمیم به بازگشایی مدارس و حضور اجباری دانش آموزان گرفته است بدون هماهنگی و صدور مجوز لازم از سوی وزرات بهداشت و ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا حتی برای پایش و جداسازی دانش آموزان و خانواده های حامل و ناقل آنها هیچگونه برنامه ریزی و منظور نمودن مقدمات لازم را انجام نداده است و یا به اطلاع اولیاء مدارس و والدین دانش آموزان نرسانیده است که قرار است صبح شنبه در مدارس چه اتفاقی روی بدهد و دانش آموز با چه امکانات و تجهیزاتی در کلاس حاضر شود و معلمان و مدیران مدارس برای مبتلا نشدن احتمالی دانش آموز چه کاری را انجام بدهند.
وظیفه گندزدایی و ضدعفونی کردن مدارس و پایش دانش آموزان و مدیران و معلمان به عهده چه دستگاه و نهادی گذاشته شده است و آیا به صرف خود اظهاری دانش آموز برای مبتلا نبودن به کرونا کفایت میکند یا خیر؟ آیا بازهم دانش آموز باید خودش علاوه بر تغذیه و خوراکی که والدین برای او تهیه میکنند می بایست ماسک و دستکش و الکل در کیفش داشته باشد و بیشتر از معلم و مدیر مواظب خودش باشد؟ مگر می شود در مدارس حکومت نظامی برقرار کرد که بچه های دبستانی در زنگ تفریح از سر و کول هم بالا نروند و یا نوجوانان دبیرستانی از تجمع و مراوده ی بیش از دو سه نفر پرهیز نمایند؟!

با تجمیع این شرایط و در این اوضاع و احوالی که تا روز سیزدهم محرم اکثریت مناطق کشور در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی قرار دارد و هنوز آمار و ارقام دقیقی از افزایش و یا کاهش تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا در دهه اول محرم بدست نیامده است چگونه و بر اساس چه ضوابط و معیارهایی می بایست فرزندان این مردم در کلاس های درس و مدارس شلوغ و پرجمعیت گردهم جمع شوند و با این کمبودها و ناقصی های اساسی آموزش و پرورش درد دیگری را به خانواده و افراد جامعه منتقل نمایند.

گویا وزیر آموزش و پرورش گفته است که در کشورهای دیگر هم سال تحصیلی به همین منوال شروع شده است و دانش آموزان به مدرسه میروند ولی نگفته است و اقرار نمیکند که وضعیت بهداشت و سلامت مردم بخصوص در کشورهای اروپایی قابل قیاس با بیشتر مناطق ایران نیست و اگر اخبار را دنبال کنید می بینید که فرزندان ایران در چه مدارسی و با چه کیفیتی به خواندن درس و تحصیل علم و دانش مشغول هستند.

به هرحال به نظر میرسد نیاز فوری و درخواست همگانی اینست که: همانطور که مقامات وزرات بهداشت و درمان و ستاد ملی پیشگیری و مبارزه با کرونا هشدارهای لازم در مناطق مختلف را داده اند آموزش و پرورش نیز هر چه زودتر در تصمیم خود برای بازگشایی مدارس تجدید نظر نماید و تا زمانیکه امکانات و تجهیزات لازم را برای شناسایی و پایش موارد مشکوک و تامین بهداشت و سلامت جسمی دانش آموزان در محیط مدارس را بدست نیاورده است امنیت روحی و روانی خانواده ها و آسایش نسبی آنها را در این شرایط سخت و طاقت فرسای اقتصادی به هم نریزد (و فرزندان آنها را به هردلیل ولو با احتمال خیلی پایین تر از آنچه که به نظر می آید) به کرونا مبتلا نسازد و مسئولین آموزش و پرورش اطمینان داشته باشند که در موضوع شروع مدارس و گسترش ویروس منحوس کرونا بازهم دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است.

احمد برزگری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 14 شهریور 1399 - 7:18 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با این وضعیت مدارسی که عمر مفید آنها به اتمام رسیده و وضعیت اسفناک بهداشت وتوجیه نبودن دانش آمو آن مقاطع پایین واقعا باید منتظر فاجعه بود خدا به این مسولین اندکی تفکر عنایت عطا نمایید

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 15 شهریور 1399 - 12:41 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اجباری کردن حضور تمام دانش اموزان در کلاس امری است ناپسند و زورگویانه ، چه کسی سلامت بچهای ما را تضمین میکند ؟ فرزندم دانش اموز است ، خود و همسرم بیماری دیابت اگر خدایی نکرده فرزندم بیمار شود چه فاجعه ای رخ خواهد داد ؟ کسی پاسخگو میباشد ؟ چرا گفتن کادر مدارس بیمه شوند ؟

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 15 شهریور 1399 - 8:00 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باید حتما یه تعدادی از بچه های مردم را به کشتن بدهند تا متوجه این امر شوند . ولی یه نکته را هم باید توجه کرد که خود والدین باید به فکر سلامت عزیزانشان باشندو به مدرسه نفرستند ،کسی به فکر انها نخواهد بود.

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 15 شهریور 1399 - 8:04 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چطور خود آقای وزیر آموزش و پرورش از ترس کرونا تمام جلساتش را بصورت ویدیو کنفرانس برگذار میکنه بعد انتظار داره ما فرزندانمان را به صورت حضوری به مدارس بفرستیم . هرموقع ایشان و دیگر مسئولین در تمام اجتماعات بصورت حضوری شرکت کردند ماهم بچه هایمان را به مدرسه میفرستیم.

You cannot copy content of this page