شایسته سالاری یا بومی گرایی؟!

دسته: مقالات
۳ دیدگاه
شنبه - 22 شهریور 1399

به تازگی در انتصاب مدیران غیربومی سنگ آهن فلات مرکزی ایران موضع گیری های صورت گرفته در حالیکه نمی توان این گونه مواضع را چندان در روند رشد و پیشرفت شهرستان مفید دانست.
اینکه برخی بدون کنکاش و ارزیابی دقیق عملکرد افراد، انتقاد از انتصاب غیربومی بودن مدیری را مطرح می کنند و توجهی به سوابق درخشان و توانمندی مدیریتی وی ندارند به هیچ وجه قابل دفاع نیست.
باید توجه داشت که خدمت در هر نقطه ای از کشور مرز نمی شناسد و اگر به دنبال رشد و اعتلای شهرستان هستیم، شایسته سالاری را باید مبنای انتصابات کنیم.
این سوال که مدیر بومی بهتر است یا غیر بومی و اینکه آیا در انتخاب مدیران باید بومی بودن به عنوان یک ملاک و اولویت اصلی مطمح نظر قرار گیرد و یا نه، تنها باید به شایستگی و مصلحت مردم فکر کرد، کماکان محل بحث است.
اما نکته در اینجاست که اصل و اساس مدیریت در نظام اسلامی مقوله خدمت است و آنچه می بایستی ملاک باشد راه خدمتگزاری بیشتر و بهتر به مردم است و اگر این ملاک مدنظر قرار گیرد دیگر نمی توان بومی و غیر بومی بودن را چندان به عنوان ملاک تعیین کننده در نظر گرفت و البته اینکه شایسته سالاری چتری است که باید بر همه مسایل دیگر سایه افکند و بالاتر و مهم تر از همه مباحث دیگر تلقی شود.
ضمن اینکه بحث مدیران غیر بومی البته وقتی با رعایت ملاک صلاحیت و شایستگی باشد اتفاقا می تواند زمینه های تعامل وهم افزایی و همکاری هرچه بیشتر میان مردم و مسوولین استانهای مختلف کشور را به دنبال داشته باشد.
شهرستان بافق تابه حال در موارد متعددی مدیرانی داشته است که در عین غیر بومی بودن توانسته اند منشأ خدمات بسیاری در شهرستان باشند و در عوض، نیروهای مستعد بافقی نیز در استانهای دیگر کارنامه مورد قبول ومثمر ثمری از خود برجای گذاشته اند.
علاوه بر این، وقتی بحث مدیریتی به جای نکات فنی و دقیق، دستخوش سیاسی کاری و مباحثی از این دست می شود، زمینه های منفی و ذهنیت های ناخوشی نسبت به شهرستان، در میان مسوولان کشوری ایجاد می کند و این قطعا به نفع مردم شهر نیست.
اما در عین حال و با بررسی موردی مسایلی از این دست، باید گفت بحث مدیران غیر بومی و بومی، در طول سالهای متمادی همواره نقل محافل رسانه ای به هنگام آیین های تکریم و معارفه در دستگاه های دولتی بوده و این حساسیت با عنوان سریال دنبال دار نزد برخی نمایندگان، رسانه ها، صاحب نظران عرصه های مختلف و حتی مردم در حال چرخش است.
در این بین اغلب عینک بدبینی در مقابل انتصاب غیربومی ها به چشم زده و هرگز نمی پسندند که یک غیربومی سکان دار مسئولیتی در شهرستان مدنظر باشد.
در واقع عده ای گمان می برند در نبود مدیر بومی، قطار توسعه شهرستان متوقف می شود و مدیر غیربومی این توانایی را ندارد که به توسعه و پیشرفت کمک کند.
این در حالیست که خدمت در هر نقطه و مکانی مرز نمی شناسد و به اعتقاد مدیران کاربلد، باتجربه و کوشا، همه جای ایران سرای من است و در هر پست و مقامی خادم مردم باید بود.
حال اینکه عده ای عکس این فلسفه مدیریتی و با دیدگاه محدود و قومی، اعتقادی بر توانمندی نیروهای غیربومی ندارند.
افکار بسته، تنگ نظری ها و عادت همیشگی بر بی اعتمادی به مدیران غیربومی، سبب شده تا اغلب دوران مدیریت های غیربومی در شهرستان نیز آبستن حواشی ناخوشایند شود.
اگر عمق نگاه ها برپایه منطق، وجدان و صداقت استوار باشد به طور قطع این باور که مسئولیت پذیری در هر پست و مقامی مرز نمی شناسد، فتح باب دیدگاه ها خواهد بود.
به طور کلی معیار انتخاب یک مدیر اعم از بومی یا غیربومی، شایسته سالاری و شایسته‌ گزینی در سیستم مدیریتی است و با همین اعتقاد اگر مدیر منصوبی، مدیر غیربومی کارآمد باشد، بازخورد مثبت را نزد افکار عمومی خواهد داشت.
در شهرستان بافق مدیران غیربومی که سال ها سکان دار امور مدیریتی در حوزه های مختلف بوده و به خوبی توانسته اند در توسعه و اعتلای استان نقش آفرین باشند.

از مدیریت ارشد شهرستان تا برخی مدیران ادارات و شرکت ها در این سال های اخیر کارنامه ای درخشان در رونق اقتصادی، گردشگری، آموزشی، فرهنگی و حوزه های دیگر به ثبت رسیده و رضایت مردم را نیز به دنبال داشته است.
بنابراین، این تفکر که مدیر غیربومی تاثیری در روند توسعه استان ندارد، نگرش اشتباه است؛ هر چند شاید در برخی پست ها باشند مدیران غیربومی که کارساز نبوده و با خرد جمعی مسئولان ارشد جابجا شدند.
از سوی دیگر هر مدیری اعم از بومی و غیربومی که در بافق چند سالی ردای خدمت پوشیده است، به هنگام خروج از این شهرستان به جایگاه والای مدیریتی در عرصه کشوری رسیده و این نشانگر توانمندی سیستم مدیریتی کلان در آموزش و تربیت نسل مدیران کارآمد است.
شایسته سالاری همواره به عنوان یک مبنا در انتصاب مدیران دستگاه ها مورد تاکید مسوولان بوده و همین مساله شتاب یکنواخت در توسعه عرصه های مختلف مدیریتی و اجرایی شهرستان را به دنبال داشته است.
شهرستان فارغ از تفکرات بومی و غیربومی، نیاز به مدیران توانمند و اثرگذار دارد و منطق در این است که در هر پست و مقامی که ضعف مدیریتی و اجرایی وجود دارد، فرش قرمز زیر پای مدیران غیربومی کاربلد، جسور، کارآمد و شایسته پهن کرد.

م_ت


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۲۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافق 27-59 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 23 شهریور 1399 - 1:35 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بنده به عنوان یه فرد بومی که اتفاقا حس ناسیونالیستی نسبت به شهر و زادگاه خود دارم با مدیر بومی کاملا موافقم فقط فرق مدیر بومی و غیر بومی در این است که وقتی فردی غیر بومی در یک‌منصب قرار میگیرد بخاطر اینکه ما هیچ شناختی از خانواده و گذشته فرد و تاریخچه زندگی وی نداریم مقبولیت بیشتری در جامعه ما دارد اما یک بومی وقتی مسیولیتی میگیرد با شناختی که از خانواده و گذشته اش داریم به نقاط ضعف و قوت وی بیشتر میپردازیم
در کل با توجه به اینکه این مطلب نشاط گرفته از تغییرات در سطح مجموعه فلات مرکزی است اشاره به چند نکته از اهمیت خاصی برخوردار است
اول اینکه یک مدیر غیربومی هیچ دلسوزی و رحم و مروتی نسبت به کارکنان زیر مجموعه اش نخواهد داشت و برایش اصلا اهمیت شغلی همکارانش برایش مهم نیست که در چندین فقره در همین اواخر شاهد و ناظر بر رفتار مدیران مجموعه فلات نسبت به کارکنان بومی بودیم
دوما اگر به نیروهایی که در مجموعه فلات اعم از خدماتی و غیر خدماتی نگاه کنیم کاملا فاحش است که مدیران غیر بومی نیروهایی را از شهر و دیار خود به مجموعه وارد و جذب کرده اند در صورتی که بچه های بومی بافق بیکار و‌نوعا سرخورده هستند که اگر نیاز شد قطعا در مطالب بعدی اسامی و جایگاه های شغلی را میشود بیان داشت
سوما به دلیل غیر بومی بودن افراد و بعضاً به دلیل اینکه طرز فکر این افراد این است که نیامده این تا بمانیم و چند صباحی در این شهر هستیم نه تنها حاضر نیستند خانواده های خود را سکونت دهند که بعضاً پول و سرمایه این شهر را هم گرفته و در شهرهای دیگر عمران و آبادانی میکنند و دلسوز هم نیستند
بعضاً مشاهده شده که حتی خریدهای مجموعه را نیز نه تنها در این شهر و حتی استان انجام نمیدهند که میروند و از استان خود خرید میکنند که انشالله پشت این خریدهای زد و بندی صورت نگرفته باشد
در کل همانهایی که ادعا دارند توانمند هست باید به یاد بیاورند که روزی که به این شهر آمدند حتی یک روز هم سابقه کاری و رزومه نداشتند و امروز و به لطف غریب پرستی مردم بافق و حمایت حامیان خود در مرکز با کوله باری از تجربه به پستهای مهم کشوری نائل شده اند
و اما مدیران نالایقی هم بودند که از جمع ۳۰۰نفر پرسنل زیر مجموعه ۲۰۰نفرشان ناراضی بودند و فقط به خاطر پافشاری مدیر غیربومی دیگر تحمل شدند این مدیران نالایق هر جا بروند باعث بدبختی کارکنان زیر مجموعه خود خواهند شد
مدیرانی که در طول ماه بیش از ۱۵ماموریت خارج استان می‌رفتند و در حین ماموریت …

همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 23 شهریور 1399 - 9:06 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

س عالی بود

مجتبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 30 شهریور 1399 - 3:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شایسته سالاری یه شعار بیش نیست و تجربه این سال های بافق و کلاه های گشادی که بر سر بافق و بافقی گذاشتند با حضور مدیران غیربومی بوده است

You cannot copy content of this page