نکاتی در مورد آفرود وسفرهای آفرودی

دسته: مقالات
یک دیدگاه
دوشنبه - 28 مهر 1399

b0282797-8c85-4209-b86d-7b3693ab11de

سفرهای آفرودی آنقدر جذاب و دوست داشتنی هست که افراد زیادی را جذب خود نموده و گاه عزیزانی بدون داشتن دانش فنی و تجربه کافی حتی با خودروهای معمولی وارد مسیرهایی می شوند که چالشی بزرگ برای خود و همراهانشان ایجاد می کنند.

 در این زمینه دانستن بعضی از نکات خالی از لطف نیست .اگر علاقه به آفرود دارید مطلب را ادامه دهید.

نکاتی که برای دوستان می نویسم تجربه های شخصی و آموزشهای دوستان بزرگوارم هست که برای مسافرتهای کوتاه آفرودی کاربرد دارد.

آفرود به معنی خارج از جاده یا رانندگی بیرون از جاده هست.گاهی با سافاری اشتباه گرفته می شود. سافاری یا وحش گشت .گشت در طبیعت هست حال آن طبیعت میتواند جاده داشته باشد و گاه طبیعتی که جاده ای ندارد می تواند هدف قرار گیرد.

توصیه جدی من این است که هیچگاه به تنهایی و با یک خودرو به کویر نروید. کویر با داشتن ظاهری جذاب و زیبا. گاه چهره خشنی هم دارد .هر چقدر با تجربه باشید و خودروی مطمئنی داشته باشید باز در کویر نیاز به کمک دیگران دارید .لطفا ریسک نکنید.

 • در کویر مهمترین نیاز شما آب است .همیشه آب زیاد همراه خود داشته باشید و در مصرف آن دقت کنید .
 • آهسته برانید.در مسیرهای آفرودی بدلیل دید و شناخت کم از مسیر به موانعی بر می خورید که سرعت زیاد می تواند به شما و خودروی شما آسیبهای جدی وارد کند.
 • تمرکز داشته باشید.هنگام آفرود حواستان کاملا به مسیر و رانندگیتان باشد کوچکترین حواس پرتی گاهی عواقب وخیمی دارد.اگر خودروی اولی نیستید فاصله را با خودروی جلویی حفظ کنید .کوچکترین اتفاق برای خودروی جلویی می تواند بزرگترین چالش برای شما باشد.
 • قبل از حرکت .خودروی خود را چک کنیدو از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.هنگام حرکت صفحه آمپرها را بدقت زیر نظر داشته باشید و به کوچکترین اخطار توجه کنید.مبادا صداهای اضافی از موتور وسیستمهای خودرو را نادیده بگیرید.
 • هنگام رانندگی انگشتان خود را داخل غربیلک فرمان نگذارید .گاهی گیر کردن ناگهانی چرخهای جلو باعث حرکت سریع فرمان شده و به انگشتان شما آسیب جدی وارد می کند.
 • قبل از ورود به مناطق پوشیده از شنزار باد لاستیکها را کم کنید تا علاوه بر چسبندگی بهتر به مسیر. از فرورفتن در شن جلوگیری کنید.
 • قبل از ورود به موانع نا متعارف از خودرو پیاده شده ومانع رابررسی کرده بهترین حالت عبوررامد نظر قرار دهید.یادتان باشد قبل از ورود به موانع دنده مناسب را انتخاب نموده در حین عبور دنده عوض نکنید چون کاهش سرعت و قدرت. احتمال گیر افتادنتان را بشدت بالا می برد.
  هنگام گیر افتادن در ماسه از گاز دادن بی مورد پرهیزکنید.ابتدا پیاده شده و موقعیت خود را ارزیابی کنید و پس از انجام اقدامات مناسب حرکت کنید.
  درشنزار در سراشیبی پارک کنید تا برای حرکت مشکلی نداشته باشید.
  در شنزار ازترمزهای شدید پرهیزکنید چون باعث فرورفتن در شن می شود
  یادتان باشدحرکت روی شنهای سرد و یا خیس راحتتر از شنزار گرم هست.

وسایل مورد نیاز درسفرهای آفرودی چیست وبرای سفری هیجان انگیر وبی دردسر چه چیزهایی نیاز داریم.و چند توصیه دوستانه

دوستانی که من رامی شنا سند اولویت اول رامیدانند.بله .احترام به طبیعت وعدم تخریب آن .وحفاظت از محیط زیست .جانداران ووحوش.

هیچگاه وارد زیستگاه حیوانات  نشده درختان و بوته ها را مورد تاخت وتاز قرار ندهید .این یک اصل است.

در مسیرهای آفرودی لازم است مسیر را تا حدودی بشناسید اگر با منطقه ای آشنا نیستید قبل از ورود از خودرو پیاده شده و به دقت بررسی کنید و کمی در مسیر قدم بزنید.هرگز باحدس و گمان وارد مسیر نشوید. خودروی شما باید دو دیفرانسیل و پرقدرت باشد تا بتوانید لذت کافی را از مسیر ببرید.اگر خودروی شما بیش از حد سنگین باشد شما در کویر با چالش بزرگی روبرو هستید.وسائل مورد نیاز در سفرهای کوتاه آفرودی عبارتند از زاپاس هم سایز بالاستیکهایی که روی ماشینتان هست .پمپ باد و نشانگر باد لاستیکها. وسائل پنچر گیری.جک مناسب.بیل. روغن اضافه .تسمه یدک. تسمه و قلاب برای کشیدن خودرو.سوخت اضافه.کیت کمکهای اولیه. و البته آموزش های مورد نیازبرای استفاده از وسائل. بطور مثال وسائل پنچر گیری بدون داشتن مهارت پنچر گیری هرگز بکارتان نمی آید .

                                          موفق وپیروزباشید

                                       محمد رضا رضایی بافقی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
فرساد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 28 مهر 1399 - 11:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

متن خوبی بود هم تجربیاتتون را انتقال دادین و هم اینکه مشخص هست براش وقت گذاشتین سپاس ، خداقوت

You cannot copy content of this page