استان یزد، پیشتاز ابتلا به کرونا در کشور

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 6 آبان 1399

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد، گردهمایی خانوادگی و عدم رعایت آیین‌نامه‌های بهداشتی را دلیل افزایش روزافزون مبتلایان به کرونا دانست و گفت: متاسفانه استان یزد بیشترین آمار مبتلایان به کرونا را نسبت به جمعیت در کشور دارد.

به گزارش ایرنا، ابراهیم سلمانی روز دوشنبه در نشست خبری ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در محل استانداری یزد افزود: متاسفانه نسبت به جمعیت، استان یزد رتبه یک کشور را در مبتلایان به کرونا دارد لذا اگر رفتارهای ما تغییر نکند و از ماسک به صورت مداوم استفاده نکنیم، این آمار روز به روز افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۶۸۴ بیمار کرونای مثبت در بخش‌های مختلف درمانی بستری هستند که ۱۴۱ نفر از این افراد بدحال و در مراقبت ویژه به سر می برند، همچنین ۶۱ نفر در اورژانس بستری هستند .

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا تاکنون ۱۲ هزار و ۸۸۴ نفر به این بیماری مبتلا شده که ۴۹۰۰ نفر بستری شدند، همچنین طی چهار روز اخیر بیشترین شناسایی افراد مثبت بستری در شهرستان یزد و تعداد ۱۸۱ نفر بوده است.

سلمانی افزود: شهرستان میبد با ۵۰ نفر ، مهریز ۲۵ نفر ، ابرکوه ۲۴ نفر و خاتم با ۱۴ نفر بستری جزو شهرستان‌های بحرانی استان یزد هستند که بیشترین تعداد مثبت کرونای بستری را داشتند و البته بدین معنا نیست که دیگر شهرستان‌ها وضعیت خوبی دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه همه شهرستان‌های استان یزد در وضعیت قرمز و بحرانی به سر می‌برند و این در حالی است که در موج اول بیماری بستری‌ها ۶۳ سال بود اما در حال حاضر و موج سوم به ۵۱ سال رسیده و نشان می‌دهد افراد جوان آیین نامه‌های بهداشتی را کمتر رعایت می‌کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد اظهار داشت: جمع‌های دوستانه و خانوادگی که خارج از دید بازرسان بهداشتی است و همچنین کافی شاپ‌های زیر زمینی و دربسته باعث افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها شده است و بیشترین بیمارانی که دارای بیماری زمینه ای نیز هستند در بیماران قلبی و عروقی، فشار خون و دیابت قرار دارند.

سلمانی در پاسخ به سوال در خصوص تعداد مبتلایان قطعی کادر درمان استان یزد به کرونا گفت: تا صبح امروز دوشنبه تعداد ۱۷۰ نفر نیروی بهداشتی و تعداد ۶۴۵ نفر نیروهای درمانی درگیر بیماری کرونا شده‌اند که از این تعداد ۴۳ نفر پزشک و ۴۱۴ نفر پرستار هستند، همچنین در استان یزد تاکنون شهید شمس الدینی از بسیج جامعه پزشکی و شهید مرضیه محمدی از کادر بهداشتی شهید مدافع سلامت استان یزد هستند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شایعه وجود چند مورد آنفلونزا  گفت: پروتکل‌های رعایت شده در کووید و آنفلونزا به یک شکل  است ولی  میزان سرایت کرونا به مراتب بیشتر از آنفلونزا است و هنوز هیچ گونه مورد آنفلونزا در استان یزد مشاهده نشده و متاسفانه بیماری کرونا از هر منفذی برای همه گیری استفاده می کند و به شدت واگیر دار است و قدرت فراگیری وحشتناکی دارد لذا از همه اقشار مختلف عاجزانه درخواست داریم تحت هر شرایطی از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی در پاسخ به سوال دیگری در مورد نحوه برخورد اماکنی که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند گفت: در مهرماه سال جاری ۱۹۸ مورد تعطیلی و پلمب انجام شد که بیشترین تعداد مربوط به شهرستان یزد با ۱۵۲ مورد و ۱۴ مورد مربوط به شهرستان‌های بافق و خاتم و بقیه شهرستان‌ها زیر ۱۰ مورد بوده است.

 وی ادامه داد: همچنین از ابتدای همه گیری کرونا تاکنون ۱۵ هزار و ۱۵۲ مورد بازدید انجام شده و دو هزار و ۴۵۲ مورد اخطار نیز صادر شده است .

سلمانی ضمن درخواست از مردم برای رعایت آیین نامه‌های بهداشتی و استفاده مداوم از ماسک اظهار داشت: در سه هفته اخیر استفاده مردم استان یزد از ماسک نزدیک به ۴۰ درصد بوده است که در هفته گذشته به ۶۰ درصد رسید و برای آن که به مقدار مطمئن برسیم باید حداقل ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم به صورت مداوم ماسک استفاده کنند تا بتوانیم سرعت انتشار این ویروس منحوس را کاهش دهیم در غیر این صورت هیچ گونه تغییری در تعداد بستری‌ها وجود نخواهد داشت.

وی یادآور شد: کادر درمان به شدت خسته است لذا از مردم عاجزانه درخواست داریم یاری رسان کادر درمان و برای سلامتی خود و خانواده شان نیز از ماسک استفاده کنند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۳
برچسب ها:

You cannot copy content of this page