نماینده استان در مجلس شورای دانش آموزی :.می خواهم در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب بویژه پررنگ کردن نقش جوان در جامعه نقش داشته باشم

دسته: عمومی
یک دیدگاه
پنج‌شنبه - 8 آبان 1399

IMG-20201029-WA0028

مجلس شورای دانش آموزی کشور به عنوان پارلمان دوم کشور با مسائل تعلیم و تربیت کشور سر و کاردارد و اعضای این پارلمان دانش آموزانی هستند که به دنبال ارتقا فعالیت های آموزشی و پرورشی کشور و رفع چالش ها و دغدغه های آینده سازان کشور می باشند.

پریسا حسینی دانش آموز بافقی به عنوان یکی از ۳ نماینده ی دانش آموزان استان به دهمین مجلس دانش آموزی کشور راه یافته است. به این بهانه با این دانش آموز پایه یازدهم رشته علوم تجربی به گفت و گو نشستیم .

*فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خود را از چه زمانی آغاز کردید؟

از سال هفتم وارد شورای دانش آموزی و سه سال پیاپی در شورای دانش آموزی در سمت های مختلف فعالیت داشتم .

* این فعالیت ها نیاز به چه پیش نیاز و روحیاتی دارد ؟

اینکه فردی بتواند مطالبه گر باشد و از حقوق دانش آموزی دفاع کند ، جسارت به خرج بدهد و بتواند موضوعاتی که دغدغه دانش آموزان است را مطرح کند ، نکته بسیار مهمی در داشتن اینگونه فعالیت ها است.

برای انجام این گونه فعالیت ها مهم ترین نکته داشتن اعتماد به نفس است که شخص بتواند حرف خود را بیان کند و از صحبت های خود به صورت منطقی و مودبانه دفاع کند.

* در این مسیر چه کسانی به عنوان مشوق در کنار شما قرار داشتند؟

خانواده ی من( پدرو مادرم ) اولین مشوقین من بوده اند اما نمی توانم نقش و تاثیر گذاری مدیر متوسطه دوره اول “سرکار خانم باباییان ” را نادیده بگیرم . ایشان همیشه با صبوری به صحبت های من گوش می دادند و مسائل مطرح شده را به عنوان دغدغه ی دانش آموزان به صورت جدی پیگیری می کردند ؛ این عمل ایشان به من و دیگر دوستانم این اعتماد به نفس را می داد که صحبت های ما به معنای واقعی شنیده می شود .

* روند حضور در مجلس شورای دانش آموزی کشور چگونه است ؟

در ابتدا باید حتما با عضویت در شورای دانش آموزی با ساختار و فعالیت های این نهاد آشنا شویم . بعد از برگزاری جلسه ای در اداره آموزش و پرورش شهرستان نام من به اتفاق چند دانش آموز دیگر به عنوان نماینده شهرستان به استان معرفی شد .

در جلسه ی شورای دانش آموزی استان فرصت نطق ۳ دقیقه ای به هر نماینده داده شد تا در رابطه با موضوعی که به مسائل آموزشی و پرورشی دانش آموزان مربوط می شود صحبت کنند و سپس حاضرین به یک دختر، یک پسر و یک نماینده اقلیت به عنوان نماینده استان در مجلس شورای دانش آموزی کشور رای می دهند که به لطف خدا من به عنوان نماینده دختران دانش آموز استان به مجلس شورای دانش آموزی کشور راه پیدا کردم.

* نطق شما در شورای دانش آموزی استان در رابطه با چه موضوعی بود؟

اهمیت استعداد یابی و مهم دانستن این موضوع . اینکه شناخت استعداد ها نیاز به یک سری برنامه ریزی های قبلی و آینده نگری مناسب دارد تا استعداد وتوانایی های هر دانش آموز به بهترین نحو مورد استفاده قرار بگیرد واز سرکوب شدن آن جلوگیری شود.

*برای چه مدت نماینده استان در مجلس شورای دانش آموزی کشور هستید؟

در اصل به مدت دوسال. اوایل اسفند ماه به عنوان نماینده استان انتخاب شدم اما با توجه به شیوع کرونا هنوز فعالیت های مجلس جدید آغاز نشده و متاسفانه من فقط ۱۸ ماه دیگر فرصت اجرای برنامه ها را دارم.

*به عنوان نماینده دخترهای استان در مجلس دانش آموزی کشور چه وظیفه ای برعهده دارید؟

زمانی که “خانم فلاح ” نماینده دوره نهم مجلس به عنوان کارپرداز اول انتخاب شدند ، به من ثابت شد بحث های تبعیض جنسیتی فقط می تواند ما را از اهدافمان دور کند.

من وظیفه دارم به دخترهای کشور و بویژه استانم اعتماد به نفس بدهم و ثابت کنم با اراده و پشتکار میتوانند به هر آنچه می خواهند دست پیدا کنند.

* آیا حضور و شرکت در فعالیت های اجتماعی بخصوص جلسات استانی و شهرستانی باعث نشد از اهداف تحصیلی و یا زندگی شخصی خود دور بمانید؟

مسلما دغدغه لطمه به تحصیل را داشتم اما با مشاوره های خوب پدرم و حمایت های خانواده در فراهم نمودن شرایط ، توانستم دراین مسیر قرار بگیرم . درس و تحصیل را اولویت اول خودم قرار دادم و با برنامه ریزی زمان هایی را نیز به فعالیت های اجتماعی می پرداختم.

اکثراعضای شورا ، دانش آموزان درس خوان و موفق هستند که نشان دهنده این است که حضوردر فعالیت ها ی اجتماعی وغیر درسی با یک برنامه ریزی صحیح هرگز مانع رسیدن به موفقیت های تحصیلی نخواهد شد .

*مهمترین هدفی که برای خود در نظر گرفته اید چیست؟

عمل به بیانیه ی گام دوم انقلاب برای من از اهمیت ویژه ای برخوردار است .رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند از جوان ها ی با اراده و با استعداد و انقلابی در جامعه استفاده شود . می خواهم در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب بویژه پررنگ کردن نقش جوان در جامعه نقش داشته باشم.

* یکی از عواملی که دانش آموزان در زمینه های اجتماعی حضور کمرنگی دارند ، عدم اعتماد به نفس کافی است ، به نظر شما چه راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟

یک سری دروس مثل سبک زندگی ، کاروفناوری ، کارآفرینی در دوره های تحصیلی از ابتدایی تا متوسطه وجود دارد که نقش بسیار مهمی در پرورش و تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان وجود دارد اما متاسفانه توجه و اهمیت کافی به این دروس داده نمی شود.

*حرف پایانی ؛

تشکر ویژه ای از سرکار خانم باباییان به عنوان یک مدیر دلسوز و همراه دارم .

لازم به ذکر است ؛ مجلس دانش آموزی جمهوری اسلامی ایران زیر مجموعه سازمان دانش آموزی است که از سال ۱۳۸۰ آغاز به کار کرد. مصوبات این مجلس پس از تأیید در شورای عالی آموزش و پرورش، قابلیت اجرایی پیدا می‌کند.

این مجلس ۱۵۰ نماینده دانش آموز (متشکل از ۷۵ پسر و ۷۵ دختر) دارد که در این میان ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی ایران، ۲ نماینده از مدارس خارج از کشور ایرانی و ۲ نماینده از بین دانش آموزان با نیازهای ویژه در این مجلس حضور دارند.

پیش از این سارا فلاح اولین دانش آموز بافقی دردوره نهم مجلس به عنوان اعضای هیئت رییسه و در سمت کارپرداز فعالیت داشته است.

روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۱۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 10 آبان 1399 - 9:24 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی باعث خوشحالی است که خانم حسینی از شهرستان بافق بعنوان نماینده دختران استان انتخاب شده اند.من هم به ایشان تبریک می گویم.
ولی موضوعی که مطرح است وزارت آموزش و پرورش توجه ای به مصوبات مجلس شورای اسلامی و همچنین قوانین بالادستی مثل سند چشم انداز ۲۰ ساله، سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش، قانون برنامه پنجم توسعه، برنامه درسی ملی و … ندارد و خیلی از برنامه ها عقب است. حال چطور می خواهد قوانین وضع شده مجلس دانش آموزی را عملیاتی کند؟!!!

You cannot copy content of this page