تثبیت چاه گز در شهرستان بافق با جدیّت و پشتکار مسئولین

دسته: مقالات
۱۱ دیدگاه
جمعه - 19 دی 1399

🔷اول اینکه آنومالی های چاه گز قرار نیست مثل معدن سنگ آهن چادرملو مشمول تشابه سازی های اسمی و سند سازی های ظاهری با اقدام انحرافی و فرافکنانه ی برخی از مسئولین بشود و مستنداً و قانوناً از گذشته تا اکنون در حوزه جغرافیایی شهرستان بافق بوده است و باقی خواهد ماند.

🔷 دوم اینکه آنومالی های چاه گز در حوزه معادن فلات مرکزی ایران همچون دهها معدن مکشوفه و مثبوته دیگر به نام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران – بافق در دهه چهل و پنجاه و تا همین چند سال قبل بوده است و اکنون نیز چغارت پیر و جوانان بافق برای امرار معاش و ادامه ی حیات به آن نیاز مبرم داشته و دارند.

و تاکید می نمائیم که شاهراه اصلی توسعه و پیشرفت بهاباد از مسیر آنومالی های۱۸ و ۱۷ و ۱۳ و …. نیز توافقات حاکمیتی برای بهره مندی از منافع چادرملو که ذخایر قابل توجهی دارد، می گذرد

🔷 سوم اینکه مسئولان و مردم شریف بافق با همراهی قابل توجه و همکاری های شایسته پیش از این نیز نهایت حُسن نیت و همیاری خود را با شهرستان شدن بهاباد علیرغم نداشتن حد نصاب جمعیّتی و شاخصه های دیگر، بارها و بارها نشان داده اند و مجدداً نیز برای همکاری های خیرخواهانه در جهت حل و فصل معضلاتی نظیر معادن چاه گز در سال ۹۲ پیشقدم شدند و جلسه دوستانه ای در بهاباد و پس از آن در بافق تشکیل دادند که بعداً متوجه شدند برخی حضرات بهابادی با پیگیری یکجانبه و غیر قانونی تعدادی از بندهای صورتجلسه سال ۹۱ که ظاهراً در مسیر تامین و ادامه منافع نامشروع اردکان بر چادرملو تنظیم گردیده بود به جای پیگیری خواسته های قانونی خود نظیر بهره مندی از پنجاه درصدِ عواید معدن چادرملو که متعلق به خودشان می باشد برای تاثیر گذاری و فریب افکار عمومی پا را فراتر گذاشته و با اصرار بر خواسته های زیاده خواهانه و اقدامات مشمئز کننده نظیر سندسازی وجعل نقشه های غیر قانونی و خلاف مصوبه هئیت دولت در کتاب جغرافیای استان و مرکز آمار و ایجاد دفتر چاه گز در شهرستان بهاباد (که بعداً با پیگیری مسئولان بافق به دلیل فقدان وجاهت قانونی تعطیل گردید) صورت دادند.

از طرف دیگر به نظر می رسد برخی از مسئولین بهابادی در زمان داشتن مسئولیت نشان داده اند که از فریبکاری و دروغ گفتن، سوء استفاده از پستهای سازمانی و تهییج افکار عمومی ابایی ندارند و برای رسیدن به اهداف نامتعارف خویش هر کار غیر مسئولانه ای را انجام میدهند.

بازهم علیرغم اینهمه رفتارهای ناشایست و بی مروّتی آنها، نماینده مردم در مجلس، جناب صباغیان با توجه به قولی که برای حل و فصل موضوع و اجرای عدالت از طریق بررسی و اجرای دقیق قانون و مستندات را داده بود مسئولان بافق را متقاعد نمود که در سال ۹۶ و ۹۷ جلسات مشترکی با مسئولان بهاباد داشته باشند و توافقاتی نظیر پیاده سازی کلیه نقاط مصوبه هئیت دولت در دهستان جللگه م ۷۵ و دعوت از پنج کارشناس غیر بومی و بیطرف در حوزه های مختلف تقسیماتی، ثبتی، معدنی و منابع طبیعی و بازدید میدانی مشترک مسئولان ذیربط از منطقه و مشابه این فعالیت ها صورت بگیرد ولی بازهم برخی ها مسیر درست انجام مطالبات مردمی را با نهایت موذی گری و بی مروّتی منحرف کردند که اوج آن را در تاثیر گذاری بر بازدید ناقص و عجولانه کارشناسان وزارت کشور در سال ۹۸ شاهد بودیم.

مسئولان بافق که همواره بر مدار قانون و اجرای عدالت تاکید داشتند با پیگیریهای عملی در سطح استان و وزارت کشور خواستار توافقات و اقدامات قانونی برای جلوگیری از اجحاف و دست اندازی های بیمورد در حقوق مردم بافق بودند که با دستورات مقامات ارشد کشوری این مهم مجدداً در دست بررسی قرار گرفت.

و امّا در هفته اخیر که تغییرات مهمی در شهر بافق روی داد و با استعفای امام جمعه بافق، حجت الاسلام والمسلمین سعادت فر جانشین حاج آقا سلیمانی شد و در پی انتقاد شدید رئیس شورای اسلامی بافق به گفته های معاون بهابادی استاندار یزد، علیرضا خدابخشی علیرغم نداشتن سابقه اجرایی و وزرات کشوری بعنوان بخشدار مرکزی بافق معرفی شد برخی افراد با ویژگیهای نامعلوم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در بافق و بهاباد فرصت را غنیمت شمردند و باز هم نادانسته قضایای چاه گز را علم کردند.

این بار نوک پیکان توهین ها و افتراهای این افراد که ظاهراً با تحریک افراد معلوم الحال صورت گرفته به سوی مردم شریف بافق و نیز نماینده ی قانونمدار و ناظرِ قانونگذار نشانه گیری شد که آیا معادن بزرگ چاه گز در خاک بهاباد قرار دارد یا براساس قانون و مستندات متقن در حوزه جغرافیایی شهرستان بافق می باشد؟

در این نوشتار سعی شده است برخی از شواهد و دلایل این ادعای نادرست بررسی و پاسخ روشن و واضحی به آن داده شود.

۱⃣ بهاباد در سال ۸۸ با جمعیت ناچیز و نظر مساعد مسئولان وقت با قرض گرفتن ۳۵ نقطه از پارچه آبادیهای بافق به شهرستان تبدیل شد و مقرر شد پس از انجام مراحل اداری دومرتبه این روستاها به شهرستان بافق باز گردانده شوند که علیرغم پیگیری های فراوان و کارشکنی های زیاد، قهر و آشتی های بهاباد بالاخره در سال ۹۸ این امر محقق شد تا تنها شهرستان قدیمی و تک بخشی بافق از حیث انتفاع ساقط نشود.

۲⃣ مسئولان و مدیران بافق تا جائیکه در توان داشتند و امکان آن برایشان فراهم بود از حق بافق زدند و برای بهاباد شدنِ بهاباد هیچگونه مضایقه و کوتاهی نکردند.

۳⃣ علیرغم نداشتن مسئولیت اجتماعی و کمبود درآمد کافی در سالهای اخیر، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق برای دوبانده شدن مسیر بافق و بهاباد به تمامی تعهدات خود عمل کرد و مسئولین بهاباد حتی نتوانستند چادرملو را مجاب به انجام مسئولیت های اجتماعی خود در قبال مردم بهاباد نمایند.

۴⃣ معدن سنگ آهن چادرملو براساس تعهدات خود می بایست ۵۰ درصد منافع و عواید حاصل از استخراج سنگ آهن را به بهاباد پرداخت نماید و نیز می بایست حق آبه ای در قبال دریافت ۱۸۰ لیتر آب از منابع منطقه حاصلخیز جلگه از سال ۷۳ تاکنون که بالغ بر صدهها میلیارد تومان می شود را پرداخت میکرد که تا الان نیز به جز مقادیر ناچیزی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرده اند و مسئولین بهاباد برای پیگیری این خواسته های به حق مردمی کوتاهی ها و قصور فراوان داشته و دارند.

۵⃣ محمد رضا صباغیان بعنوان نماینده بزرگترین حوزه انتخابیه کشور از ابتدای نمایندگی مجلس در دوره قبل و هم اینک ثابت کرده تحت تاثیر هیاهو و جنجال سازی قرار نمی گیرد و در رابطه با معادن فلات مرکزی که با نام معادن ۱۴ و ۱۴A محدوده معدنی چاه گز شناخته میشود بر موضع اجرای عدالت، قانون و نظر مجریان و کارشناسان قانونی و بیطرفانه و اجرای درست صورتجلسات اصرار و تاکید داشته است و علیرغم انتقادات تند و تیز برخی از همشهریان حکمیت را در موضوع چاه گز و حتی دو بانده کردن بخشی از مسیر بافق – بهاباد و…. را به قانون سپرده است که هرچه قانون و اسناد واقعی می گوید برای معادن چاه گز بافق و بهاباد اجرا نمائید.

🔷حال این سوال باقی می ماند:
آیا وزارت کشور تسلیم هیاهو و جوسازی برخی از مسئولان بهاباد می شود که ظاهرا با تحریک و تهییج مردم نیز همراه بوده و اینکه آنها قبلاً با اقدامات انحرافی، سند سازی و تشابه سازی های اسمی از کتاب جغرافیایی استان یزد گرفته تا کارشکنی در روند اجرای عدالت و قوانین وضع شده، بر اساس اسناد واقعی در موضوع مرزهای جغرافیایی امر ناحقی را در حق مردم بافق در پیش گرفته اند.

🔷درست است که معاون سیاسی امنیتی استانداری یزد از خطّه بهاباد است و نمی توان به حرف و قولش اعتماد کرد اما آیا می تواند در این زمینه هم به وزرات کشور دروغ بگوید یا مسیر درست تصمیمات را منحرف نماید. همانگونه که در ماجرای انتصاب بخشدار جدید بافق به شورای اسلامی شهر بافق دروغ گفت.

🔷مسئولین شهرستان بافق در این زمینه چگونه عمل خواهند کرد؟

احمد برزگری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 19 دی 1399 - 6:31 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام , حمله یک طرفه و مدام شما در نوشتارتان زیبنده یک منتقد واقع بین نیست لطفا دلایل و مستندات خود را شفاف و محترمانه تر بیان کنید و در این اوضاع متشنج, جو را آشفته تر نکنید کاش احترام در مرزها را از خودمان شروع کنیم

حامی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 19 دی 1399 - 6:42 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینا همش زیر سر رنجبر است و صباغیانی که رای بهاباد رو گرفته بود و قول پیگیری داده بود الان زیرش زده و واقعا حق بهاباد است و نفوذی های منافق در بافق دارند از این جریان سواستفاده می کنند.

بهابادی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 19 دی 1399 - 6:52 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

استاندار بافقی

یک همشهری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 19 دی 1399 - 9:42 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شما دخالت نکن بهاباد چه تعداد جمعیت داشته به شما ربطی نداره نفهم

جعفر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 20 دی 1399 - 1:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای برزگری اینقدر به بهاباد توهین مکن ،عاقبت خوبی ندارد

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 20 دی 1399 - 6:25 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خداوند شما را اصلاح کند

حسین محمدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 20 دی 1399 - 7:19 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

واقعا خیلی جالب است. که یک بار مصوبه دولت چاه گز را به رسمیت شناخته. و مجدد به بهانه کارشناسی و وقت کشی رنجبر ها شکایت نمودند و توسط دیوان عدالت برای دومین بار اثبات مالکیت شد.. باز هم عده ای را در ذهنشان تلقین کرده اند که در پس فسادهای مکرر ایجاد شده چشم و طمع به چاه گز داشته باشند.. چاه گز نظام و دولت از آن بهاباد می‌داند و بس.. یک وجب خاک بهاباد را بخاطر جبران ظلم و فساد و تبانی در انومالی ها، که به مردم عزیز بافقی روا داشته اید آنجا نجویید

امیری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 21 دی 1399 - 12:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اونموقع یکم برای معدن سه چاهون هم بنویس دوست عزیز زاید تند نرو شما بافقی ها همه را برای خود میخواهید..واقعا چه ملت بی چشم و رویی هستید

رنجبر بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 21 دی 1399 - 4:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام و درود
اقای برزگری یه ذره عینک انتقادتون را سمت رییستون هم بگیرت

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 21 دی 1399 - 4:26 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شماکه میگویی روستاهای اطراف ازآن بافق بوده مدارک موجودهست که درسال ۵۵ که بافق میخواسته شهرستان بشه روستاهای بهابادرابه بافق دادن ولی دیگربافقی هااین روستاهارا برنگردوندن

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 15 اسفند 1399 - 9:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام همیشه منافقین واقعیت هاراخلاف جلوه میدهندمنجمله اقای برزگری وامثالهم درسال ۷۳چادرملوشما بافقیها ازدست دادید بهاباد بخشی ازبافق بودکه بعلت عدم مدیریتی وبیلیاقتی بعضی ازمسعولین بافقی ۴۰ سال درمحرومیت بسر بردیم حال که شهرستان شدیم قرارنیست ازحق قانونی خود گذشت نماییم محض اطاع معادن چادرملو سه چاهون معدن چاه گز میشدوان تاپیش دربافق ازسال ۱۳۱۸ متعلق به بهاباد بوده وهست ودیگر قرار نیست از حق قانونی خود گذشت نماییم اینقدر به استاندارونماینه بافقی خود ننازید که جایگاه انها قانون شکنی نیست ومامردم بهابادیکی یکی حقوق تضیع شده خودرا مطالبه وپس خواهیم گرفت وشما اقای برزگری وامثالهم حسرت بدل بمانید علی هوشمند بهابادی

You cannot copy content of this page