مهریه سنگین خوب است یا بد؟

دسته: بانوان، کودکان
5 دیدگاه
چهارشنبه - 15 فوریه 2012

مهریه های سنگین نشان دهنده بی اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر و سطح فکر پایین است.

 در زبان و ادبیات فارسی در مورد ازدواج و مهریه، داستان‌ها و ضرب‌المثل‌های فراوانی از وقایع شادی و غم‌انگیز وجود دارد كه ادبیات دیگر ملل فاقد آنند. برخلاف گذشته، به لحاظ برخاستن صفا و سادگی از میان خانواده‌ها و ظهور تظاهر، منیت و تشریفات چشم و هم‌چشمی در بین پسران و دختران، تعیین و درج مهریه‌های كلان در عقدنامه‌ها و عدم امكان پرداخت آنها از سوی مردان و هدایت آنان به سوی زندان و به هم ریختن كانون گرم خانواده‌ها و توسعه ی روزافزون «بحران مهریه»، امری شایع و كاملاً متعارف شده و جدای از تهران و شهرهای بزرگ كشور ، به شهرستان‌ها نیز سرایت كرده است.

اكنون مسئله مهر یا همان «عبارت معروف كی داده، كی گرفته…؟!»، به عنوان ركن اصلی ازدواج، چنان عرصه را بر زندگی‌ها تنگ گرفته كه «عاقلان از دست دادند اختیار خویش» و به قولی، ازدواج، آب زندگی است كه خورده، پشیمان و نخورده هم پشیمان! در حال حاضر، مطالبه ی مهریه، نخستین دعوی حقوقی بین زن و مرد بوده كه در صورت عدم پرداخت آن از سوی زوج، زندان پذیرای وی به عنوان محكوم علیه می‌باشد.

مهر، توافق مالی فیمابین زن و مرد به هنگام عقد نكاح بوده و نوع الزام قانونی و شرعی است كه بر شوهر تحمیل می‌شود و زوجین می‌توانند به هنگام عقد یا پس از آن، مقدار مهر را به تراضی تعیین نمایند.

مهر، عندالمطالبه بوده و زوجه، به محض انعقاد عقد نكاح، مالك آن می‌شود. این مالكیت نسبت به نصف مهر، مستقر و نسبت به بخش باقیمانده، متزلزل و منوط به انجام زناشویی زوجین می‌باشد.

مهر به انواع مهرالمسمی، مهرالسنه (مهر محمدی)، مهرالمثل، مهرالمتعه تقسیم می‌گردد و ضروری است مال مورد مهر، مالیت داشته و قابل تملیك و نقل و انتقال (نسبت به زن) باشد. مهر باید معین و معلوم بوده و قدرت بر تسلیم مرد نیز بدان شرط است.

مهریه های سنگین نشان دهنده بی اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر و سطح فکر پایین است. مهریه بالا می تواند به عنوان یک ابزار در دست دختران قرار بگیرد و پسران از این نظر همیشه تحت استرس و فشار باشند.  

بالا بودن مبلغ مهریه و نیز پایین بودن آن موجب دردسرهایی میگردد که بیشتر موارد مربوط به بالا بودن مبلغ “مهریه” می باشد که در ذیل به اختصار به چند مورد اشاره میگردد.

1- بالا بودن میزان مهریه باعث افزایش طلاق میشود. شاید عوام براین باور باشند که بالا بودن مهریه باعث عدم طلاق از سوی مرد است اما چنین نیست زیرا با افزایش میزان مهریه زنان احساس میکنند که دارای پشتوانه محکمی هستند و برای حفظ زندگی زناشوئی از هنر زنانگی خود استفاده نکرده و آن را فراموش میکنند. لذا مردان در ضمیرناخوداگاه خویش احساس بردگی میکنند و برای رهایی از این بند به فکر چاره می افتند. و چون چاره ای پیدا نکنند بصورت ناخواسته عصبی و پرخاشگر شده و فشار وارده از سوی زن را با چندین برابر تقویت به سوی همان طرف مقابل برگشت میدهند این کنش و واکنش ها بطور مداوم تکرار شده و در اخر منجر به عدم سازش میگردد که اگر هر دو مقاومت کنند به خانواده ناهنجار مبدل میشود اما در بسیاری ازموارد زنها چون ازنظر عاطفی حساسند مقاومت خویش را از دست داده و با بخشیدن همان اهرم فشار (مهریه) خود را خلاص میکنند.یا در مواردی مردان به اصطلاح پی همه چیزرا بر تن خود مالیده و اقدام به جدایی مینمایند و تاوان اشتباه خود را با زندان و پرداخت اقساط بلند مدت میپردازند.

2- بالا بودن میزان “مهریه” باعث فساد در جامعه میگردد. که این مورد به طرق مختلف انجام میشود که به اختصار به یک مورد اشاره میشود. برخی از زنان با داشتن اهرم فشار رو به عدم تبعییت نموده و به بی بندوباری روی میاورند.

3- بالا بودن مهریه باعث افزایش توقعات میگردد.

4- بالا بودن مهریه باعث افزایش سن ازدواج و حتی کاهش ازدواج میگردد.

5- بالا بودن مهریه موجوب افسردگی و سردرگمی مرد میگردد.

خانواده ها با شعار “کی داده کی گرفته”  مبالغ سرسام آوری را برای مهریه در نظر میگیرند. اما این سوال مطرح است که اگر خانواده دختر راضی نشد چه باید کرد. به نظر صاحب نظران اگر توقع خانواده دختر از دارایی پسر بیشتر باشد پسر باید قید آن دختر را بزند چون با خانواده کاملاً غیر منطقی طرف است. از طرفی در قسمت دوم بحث حمایت از زنان مطرح می باشد مطمئناً مردان دوست دارند که زنانشان در فقدان ایشان حمایت گردد و هر چه در توان دارند برای این مهم مایه می گذارند.

تصورات غلط

1-     مهریه سنگین نشانه عشق پسر به دختر است.

2-     مهریه سنگین ضامن تداوم رابطه و خوشبختی دختر است.

3-     مهریه سنگین نشانه عزت، حرمت و شخصیت دختر است.

4-     مهریه سنگین موجب اعتماد بنفس دختر و مایه فخر و مباهات وی است

ناهید مظفری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۲۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 15 فوریه 2012 - 11:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

کاش بجای چشم و همچشمی و ایجاد مشکل جدید، کل افراد جامعه تلاش می نمودند تا مانعی از سر راه جوانان برداشته شو. ممنون از مطلب خوبتان.

اکبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 23 مارس 2015 - 8:33 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ممنونم از این مطلب عالیتان خیلی خوب و عالی بود ممنونم ازتون ……
من با ی دختری میخواستم ازدواج کنم همه شرایط زندگی و حقیقت هارو بهش گفته بودم انصافا دختر خیلی خوبی بود خانواده ها بیشتر اشنا شدن باهم خلاصه اخرین قدم بود که به دختر گفتم من 14 تا سکه 20 میلیون پول مهریه میکنم که در تاون باشه ولی متاسفانه خیلی بهشون بر خورد و ناراحت شدن بابایی دختره بهم گفت تو خیلی قدیمی فک میکنی تو بردگر به 1400 سال عقب تر به زمان حجر ….خلاصه هم خورد
من به بابایی دختره گفتم اگه شما دخترتون دوست داشتین اون با مال و ثروت ومعامله نمیکردین چشم و همچمی باعث نابودی تو نفر میشه
گفتم تجملات فساد میاره ، دورغ میاره ،بدبختی میاره، خلاصه گفتم برین با چند تا دکتر خانواده بحرفین اگه حرف منو رد کردن من حاضرم هر چقدر مهر بگین قبول کنم
ولی ایشون ازم ناراحت شدن و گفتن تو چند سال داری که به من درس زندگی میدی ؟
منم گفتم هر انسانی مسیر زندگی اشتباه شاید بره بزرگ و کوچک نداره سعی کنین به فرزندتون یاد بدین با حقیقت زندگی کنن ن با تجملات ….
ممنونم از اینکه به حرف هام گوش کردین
اکبر 24 اردبیل

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 1 سپتامبر 2016 - 1:46 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام من به خاطر مهریه زیاد خانمم که زده بودم بعد از یکسال با از دست دادن کل اموالم نجات یافتم مهریه زیاد یعنی مرگ با شکنجه

امیر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 29 دسامبر 2016 - 4:03 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

امشب مراسم بله برون من بود با گذاشتن مهریه500سکه ازدواجم بهم خورد پدر دختر پاشو داخل یه کفش کرد که لنگر دخترمه من و دختر که عاشق همین حرف مارو به حساب نیاوردن و حرف خودشونو زدن پدر من تا 200سکه کوتاه امد ولی طرف دختر حتی سر سوزن هم کوتاه نیامدن بد بختیه ما اینجاست که برا زندگیمون یکی دیگه تصمیم میگیره

یاسمن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 5 جولای 2018 - 12:29 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

برادر من ۵۰۰ سکه مهریه زنش کرد .با تمام بد رفتاری ها به خاطر همین مهریه زندگی باقی موند. من به طرز احمقانه ای ۵ سکه کردم . وقتی فهمیدم ناراحتی قلبی داشته و جراحی کرده و نگفته شاکی شدم فرداش پنج سکه خرید و دادخواست طلاق داد. هیچی دیگه ما مطلقه شدیم .اونم بعد یک ماه ازدواج مجدد کرد . نه کسی از خانواده اون دختر به ما زنگ زدن نه سوالی نه چیزی . ناراحتی اعصاب گرفتم و هر روز در خونه زنه کشیک میدم تا در یه فرصت مناسب زیرش بگیرم …شنیدم مهریه سنگین داره . اونوقت یا باید اون مهریه رو بده یا یه زن علیل رو تا آخر عمر نگهداری کنه. اینجوری درس عبرت میشه برای خانواده های ایرانی تا مثال زن مرده رو زنش بده زن طلاق داده رو … بده .باور کنن. منم میتونم دوباره ازدواج کنم ولی اول باید روحم التیام پیدا کنه . بیچاره دختره …هاهاها ها