آخرین قطعه پازل انتخابات شورا چگونه رقم خواهد خورد؟

دسته: مقالات
یک دیدگاه
دوشنبه - 31 خرداد 1400

ماراتن نفس سوز انتخابات شورای شهر سرانجام به خط پایان رسید و برخلاف انتخابات سرد و بی رمق ریاست جمهوری که نتیجه آن از قبل مشخص بود و هیچ گونه نشانه جدی از رقابت در سطح شهر مشهود نبود,انتخابات شورا شور وهیجان بیشتری داشت و تبلیغات گسترده نامزدها در سطح شهر و فضای مجازی حاکی از داغ بودن تنور آن داشت و پیش بینی نتایج آن هم تا دقیقه نود و حتی تا وقت اضافه نا مشخص بود.
برای شناخت بهتر شورای جدید بایدقطعات پازل آن در کنار هم چیده شود تا سیمای تفکر و نوع نگرش مردم به وضوح دیده شود.
اولین قطعه پازل انتخابات شورا بارد صلاحیت گسترده افراد آن هم بدون دلیل کلید خورد که البته مختص به بافق نبود و یک سیاست کلی در کشور بود به گونه ای که صدای انتقاد همه را درآورد و نکته جالب این بود افرادی که در هیئت اجرایی تایید صلاحیت شدند در هیئت نظارت رد صلاحیت شدند و برعکس دونفر از نزدیکان نماینده که در هیئت اجرایی صلاحیت آن ها احرازنشد در هیئت نظارت با ریاست نماینده تایید صلاحیت شدند و عدالت در زیر سایه تبعیض قرار گرفت.
قطعه دوم پازل حضور غیر منتظره سردار آخوندی در این رقابت ها بود فردی با تجربه بالای مدیریتی در سطح کلان که همواره به عنوان یکی از نامزدهای نمایندگی مجلس به حساب می آمد و فراتر از قرارگرفتن در لیست نامزدهای شورا بود و بدون شک چند سروگردن از بسیاری از کاندیداها هم بالاتر بود که تفاوت چشمگیر رای وی با نفر آخر حاکی از این برتری و متفاوت بودن است و مردم هم با فهم عالمانه و انتخاب درست ,وی را با بالاترین رای در صدر لیست شورا نشاندندو صدارت محمد رنجبر که دست راست نماینده محسوب می شد را متزلزل کردند.
قطعه سوم پازل ائتلاف های حزبی, محلگی و کارگری بود که در نوع خود بی سابقه بود و سرانجام یکی از همین ائتلاف ها تمام صندلی های شورا را بدون رقیب فتح کرد .
هرچند ائتلاف های مبتنی برتفکر محله گرایی بوی کهنگی و عقب ماندگی فکری می داد و از همان اول شکست آن معلوم بود ولی شکست ائتلاف های کارگری که دغدغه های کارگران و مسائل مربوط به سنگ آهن را نمایندگی می کرد به نظر غیر منتظره بود با توجه به این که شریان اصلی بافق در تمام حوزه ها به سنگ آهن ختم می شود و جمعیت بسیار زیادی را در برمی گیرد و همواره مهم ترین برگ برنده منتخبین ادوار گذشته دفاع از جامعه کارگری بوده است .
موفقیت بلامنازع ائتلاف کانون توسعه ارزش ها در تصاحب بیشتر کرسی های شورا یک اتفاق دور از انتظار بود.
ائتلافی فرهنگی که مبتنی بر تفکرات ضد سرمایه داری و بیانیه گام دوم انقلاب بود و چندان در بین مردم شناخته شده نبود .
قطعه چهارم پازل حضور بی سابقه زنان در این دوره از انتخابات شورا بود که نشانگر بلوغ فکری جامعه به حساب می آمد و حس خودباوری و اعتماد به نفس را در جامعه زنده می کرد آن هم در محیط کارگری بافق که بیشتر دغدغه های شورا در مورد مسائل کارگری است.
قطعه پنجم پازل حضور یک فرد غیر بومی برای اولین بار در شورای شهرستان بافق است که با توجه به این که شوراها صبغه محلی و بومی دارند اتفاق غیر متتظره ای بود و پازل مسئولان غیر بومی در بافق را تکمیل کرد.شهری که امام جمعه ,فرماندار, رییس ناحیه مقاومت بسیج ,رییس محیط زیست, رییس منابع طبیعی, رییس اداره اوقاف, فرمانده نیروی انتظامی, رییس بیمارستان, رییس اداره گاز ,رییس اداره برق ,رئیس دادگاه و…غیر بومی هستند یک عضو غیربومی هم به شورای شهر با انتخاب مردم اضافه شد.
این انتخاب هم می تواند بیانگر بلوغ فکری مردم باشد که فقط به توانمندی ها به زعم خودرای دادند و هم می تواند نقطه ضعف در کارنامه شهرستان بزرگ بافق باشد که نیروی متخصص و کاردان ندارد یا این که مردم به نیروهای متخصص خود اعتماد ندارند.
و آخرین قطعه پازل که به زودی تکمیل خواهد شد نوع دیدگاه و نگرش اعضای جدید نسبت به مسائل مبهم و کلیشه ای شهر مثل مرزهای جغرافیایی ,مساله چاهگز, مساله بورسی شدن سنگ آهن و از همه مهم تر نگاه شورا به مدیریت های آینده شهر خواهد بود و این که شعار همدلی و همراهی که در بادی امر تمام شوراها آن را جزو لاینفک تصمیمات خود می دانندتا چه اندازه محقق خواهدشد;شعاری که در عمل هیچ وقت به طور کامل تحقق نیافته است .

امضاء محفوظ


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 1 تیر 1400 - 3:54 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام بسیار عالی و درست تحلیل کردید. البته من هم یک جمله اضافه کنم که مردم بافق به افراد رای دادند نه توانایی آنها. نکته جالب در بیشتر افراد انتخاب شده نداشتن سابقه مدیریتی است. ظاهرا برای مردم خیلی مهم نیست که عضو شورا قبلا چه سابقه مدیریتی و کار اجرایی داشته است یا خیر، این یک خطر بزرگ برای اداره شهر است، موفق و موید باشید

You cannot copy content of this page