انسان و دخالت در نظم طبیعت و عواقب آن

دسته: عمومی
۷ دیدگاه
پنج‌شنبه - 10 تیر 1400

از دیر باز ادمی بخاطر رفاه بیشتر همچنین سهولت دستیابی به منابع طبیعی در روند چرخه طبیعت دخالت و دستکاری داشته و با ظهور تکنولوژی مدرن تخریب عرصه های طبیعی نیز شدت گرفته است.

انسان سهل انگار بدون آینده نگری آسایش امروز خود را فدای آینده خود و فرزندان خود مینماید .بهره برداری غیر اصولی از جنگل ها و مراتع مساوی شد با رشد چشمگیر بیابان زایی و نابودی گونه های گیاهی.استفاده از سموم در محصولات کشاورزی باعث آلودگی آب های زیر زمینی شد .

رها نمودن پسماندهای شیمیایی در بستر رودخانه ها و سرازیر شدن به دریاها مساوی با نابودی آبزیان و ماهی ها شد.

چرخه طبیعی محیط زیست به گونه ایی حساب شده طراحی و روند حیات خود را ادامه میدهدبطوری که هیچ جانداری بیهوده فدای جانداری دیگر نمیگردد .

هیچگاه مشاهده نشده جانداری برای ِلذت و تفریح آسیبی به طبیعت و جاندار دیگری زده باشد واین ما اشرف مخلوقات هستیم که بدون تفکر و آینده نگری زندگی و رفاه فعلی خود را حراج مینماییم .

نمونه‌های دستکاری انسان در طبیعت فراوان است چندیست روستای گردشگری قطرم بنابر مصلحت مسیر چند کیلومتری آب چشمه تا منازل لوله گذاری گردیده میشد با کمی تامل و اندیشه بدون از دست دادن یادگار اجداد و حفظ زیبایی های منحصر بفرد‌ به شکل سنتی انجام پذیرد مسئله ای که هم اکنون مردم روستا را آزار می دهد افزایش چشمگیر قورباغه ها و وزغ هاست حذف جانورانی که نقش کنترل جمعیت این حیوانات را بر عهده دارند مانند خرچنگ آب شیرین سمور سنگی، روباه ها در اطراف روستا باعث رشد آنان گردیده لوله گذاری انتقال آب باعث شده قورباغه ها برای تنفس و تغذیه به محل هایی هدایت شوند که آب با هوای آزاد ارتباط داشته باشد و تنها محل های مناسب خروجی لوله ها در روستا میباشد و همین امر باعث شده راحت ترین راه مقابله با آن راحذف این حیوانات مفید بدانند درصورتی که حذف این حانداران رشد چشمگیر پشه ها و حشرات موذی را در پی خواهد داشت ضمن اینکه با اشتباه برخی تصمیم گیرندگان روستا چهره زیبای روستا و خانه ها و صدای شرشر آب به خاطرات گذشته خواهد پیوست.

بدانیم در هر کجای طبیعت خدادادی دخالت نابجا نماییم باید منتظر عواقب سهمگین آن نیز باشیم .
باتشکر ماشاالله شمس الدینی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۳۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
شمس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 12 تیر 1400 - 2:14 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 12 تیر 1400 - 5:10 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت به شما که دوستدار محیط زیست هستید الگو هستید اغای شمس امیدواریم موفق باشید.اگه همه افراد رعایت میکردند نتیجه این نمیشد.سلیقه مهمه و همچنین وجدان چون زمین و طبیعت نعمت الهی هست

رنجبر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 13 تیر 1400 - 1:53 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام.ممنون از مطالب زیبایتان.در آبادانی روستا باید همه تلاش کنن همت یه نفر جواب نمیده.به امید موفقیت و سربلندی

محمد رضا رضایی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 14 تیر 1400 - 10:41 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

درودبر دوست خوبم جناب شمس الدینی .احسنت زیبا وبجا

آینده نگر این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 15 تیر 1400 - 11:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خیلی عالی بود.مرحبا.

یکی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 15 تیر 1400 - 1:08 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

انسان که بی فکر و بی منطق باشه هر جا بره مایه ضرره.آسیب زدن به طبیعت نظم این چرخه را بر هم میزنه کلی خسارت به بار میاره و طبیعت بدشکل میشود.

عاشق طبیعت این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 16 تیر 1400 - 10:20 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با طبیعت مهربان باشیم
اگه همه در حفظ و زیبایی طبیعت بکوشیم هیچگاه تخریب نمیشود چه بسا انسان با فعالیت های غیر انسانی نظم طبیعت را بر هم میزنه یکم شعور داشتن خیلی خوبه

You cannot copy content of this page