به چه دلایلی ازبطری و پستانک در شیر خواران استفاده نکنیم؟

دسته: علمی - پزشکی
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 12 مرداد 1400

شعار هفته جهانی شیرمادر(۱۶-۱۰مردادماه)

  حمایت از تغذیه با شیرمادر،مسئولیت مشترک
به چه دلایلی ازبطری و پستانک در شیر خواران استفاده نکنیم؟
استفاده از بطری و پستانک برای آرام کردن نوزادان بسیار متداول است اما هر چقدر هم پستانک تمیز نگه داشته شود باز هم مکانی برای تجمع انواع میکروب ها و انگل ها است که می تواند نوزاد را بیمار کند. کودکانی که از پستانک استفاده می کنند بیشتر دچار عفونت ها، زخم های دهانی و آلرژی می شوند.اگر میخواهید از دلایل استفاده نکردن پستانک برای نوزادان آگاه شوید این مقاله را مطالعه فرمایید.
به چه دلیلی شیر خواران نباید از بطری و پستانک استفاده کنند؟
به طور کلی ارائه بطری و پستانک در شیرخوارانی که از شیرمادر استفاده می کنند به دلیل ایجاد سردرگمی شیرخوار در گرفتن پستان و اختلال در تداوم تغذیه با شیرمادر و عوارض دیگر آن، توصیه نمی شود.
مادران شاغل نیز کار خارج از منزل را نباید بهانه ای برای استفاده از روش تغذیه با بطری قرار دهند.آنان می توانند در ساعات حضور در منزل، شیرخوار را مستقیماً از پستان تغذیه کنند و در ایام غیبت از خانه، شیر دوشیده شده آنان با ابزار دیگری مانند فنجان یا قاشق به شیرخوار داده شود.
در برخی مهدکودک ها شیر دوشیده شده مادران را با بطری به شیرخوار می دهند.این اقدام منجر به علاقه کمتر شیرخوار به تغذیه از پستان مادر شده و مادر با تصور ناکافی بودن شیر خود، اعتماد به نفسش را از دست می دهد.

عوارض استفاده از بطری و پستانک
– اشکال در گرفتن صحیح پستان : شایع ترین عارضه آن است که به علت وجود تفاوت در مدل مکیدن پستان مادر با بطری یا پستانک ایجاد می شود.
– رشد نامناسب دندان ها به علت مکیدن نامناسب، تقویت حرکات غلط در فک و زبان و تأثیر منفی بر رشد طبیعی و تشریحی فک و دهان
– کاهش تولید شیرمادر به علت:کاهش دفعات و طول مدت شیردهی
-عدم تخلیه پستان ها به صورت مکرر و مؤثر (به علت مکیدن های نامناسب شیرخوار)
مطالعه نشان داده است شیرخوارانی که در اکثر ساعات روز و یا هنگام شب از پستانک استفاده نموده اند، چهار برابر بیشتر از شیرخوارانی که از پستانک استفاده نکرده اند در سن شش ماهگی با قطع شیرمادر و یا کاهش طول مدت تغذیه با شیرمادر روبرو شده اند.
– افزایش احتمال ابتلای شیرخوار به انواع عفونت ها:عفونت های مکرر گوش، اسهال و ….
– مشکلات دندانی:پوسیدگی و ناهنجاری های دهان و دندان
بررسی ها نشان داده اند در صورت استفاده از پستانک به دلیل افزایش لاکتوباسیل بزاقی و کاندیدا در دهان، پوسیدگی دندان و عفونت قارچی دهان بیشتر دیده می شود.
– اختلال در تنفس و کاهش سطح اشباع اکسیژن خون به علت بر هم زدن هماهنگی بین تنفس و بلع شیرخوار
– ایجاد وابستگی
نصرت قاسمیان: کارشناس بهداشت خانواده


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۴
برچسب ها:

You cannot copy content of this page