فرمان داری با « بشین و پاشو » نمی شود

دسته: سیاسی
یک دیدگاه
پنج‌شنبه - 20 آبان 1400

در آستانه چهلمین روز از استانداری مهران فاطمی به نظر میرسد کم کم تب و تاب او هم پس از تذکر های پدرانه دکتر جوکار، رئیس مجمع نمایندگان استان و اندرزهای دلسوزانه آیت الله ناصری، امام جمعه یزد در مراسم معارفه و گفت و شنیدهای شروع مسئولیت مبنی بر اینکه استاندار شدن به مثابه ی «پدر بودن و سرپرستی» برای کل مجموعه های استان می باشد و تاکید بر اینکه « منبعد شما فقط فعال اجتماعی و رسانه ای نیستید » و « در اجرای برنامه ها قاطع و جدی باشید » از عرصه ی شعار و تبلیغات خارج شده و رفتار و اعمال وی نیز در حال نشستن به عمل می باشد.

حدود ده روز پیش، استاندار جوان و تازه نفس یزد به روال رئیسی دو سه جمعه را در خاتم و مروست و بهاباد گذرانید و عمق محرومیت ها و نادارای های روستائیان و مناطق جنوبی استان را از نزدیک دید و دقیقا متوجه گردید که با جیب خالی و پز عالی در استانداری یزد نمی تواند دستی به سر و روی وضعیت عمرانی و اقتصادی پروژه های به گل نشسته و یا به روی کاغذ مانده بکشد و شاید اینکه این بار برخلاف دوران تبلیغات نمایندگی مجلس شان نمی تواند قول و وعده های آنچنانی بدهد و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

دکتر فاطمی که پیش از این از احتمال وقوع تغییرات مدیریتی در آخر «این هفته» خبر داده بود ده روز قبل در گفتگو با پایگاه خبری «یزد فردا» از روند جدید برای اعمال تغییرات در سطوح مدیریتی استان پرده برداشت.

استاندار یزد در این مصاحبه برخلاف ضرب الاجل قبلی، دو پارامتر «شایسته گزینی» و «شایسته سالاری» را مقدم بر انتخاب مدیران جدید بر مبنای «خصوصیات فردی» و یا «عضویت در ستادهای انتخاباتی و میزان ارادت و علاقمندی به فعالیت های جناحی و حزبی» آنها دانست و تاکید کرد:
در تلاش هستیم تا پس از انجام ارزیابی های دقیق و کار کارشناسی شده، عالمانه و آگاهانه اقدام کنیم و چنانچه در این بررسی ها عملکرد مسئولی خوب و قابل قبول باشد و کارآیی و کارآمد بودن او اثبات شود آن مدیر ابقا میشود.

دکتر فاطمی آشکارا گفت: برای تغییر دادن مدیران هم عجله دارد و هم عجله ای ندارد. به این معنی که پس از ارزیابی های دقیق و همه جانبه برای انجام برخی تغییرات می بایست با مقامات بالا در وزراتخانه های مختلف هماهنگی لازم را انجام داشته باشد و دوم اینکه تاکید می نماید که باید حتما مدیری انتخاب و معرفی شود که عیار عمل و توانایی بالاتری نسبت به مسئول فعلی داشته باشد و بتواند در تراز برنامه ها و اهداف دولت سیزدهم قرار بگیرد.

به عبارتی دیگر؛ سخن دکتر فاطمی با هدف «شایسته گزینی» و «شایسته سالاری» به این معنی است که نامزدهای پذیرش مسئولیت می بایست علاوه بر «مومن بودن» و «اعتقاد قلبی به یاری خداوند در شرایط سخت» از دانش و علوم به روز شده ی مدیریت و آگاهی کافی برای استفاده از تجارب گذشتگان و تنظیم برقراری ارتباط با دیگران و توانایی برای حل مشکلات در حوزه های مختلف و جذب سرمایه گذاران دولتی و حقیقی علاوه بر شاخصه های «جوان بودن» و «انقلابی ماندن» بهره مند باشد.

از سوی دیگر در شهرستان بافق برخی از مدیران اداری و مسئولین محلی که مورد اقبال و پذیرش عمومی بافقی ها نیز می باشند با قرعه ی فال بدشانسی در زمان فعالیت دولت روحانی روبرو شده اند و گروهی دیگر نیز بدون توجه به این شاخصه ها و میزان مقبولیت خودشان و دیگران، صرفاً با اصرار بیش از حد بر بافت اجتماعی و سابقه ی گرایش بافقی ها به یک جناح خاص، بطور پیوسته و مداوم در بوق و کرنا میکنند که الاّ و بلاّ می بایست برخی که در موسم انتخابات فعالیت شایسته و شبانه روزی داشته اند و بیش از ۱۶ یا ۱۸ ساعت در شبانه روز کار می‌کرده اند به ارث و میراث های کنونی برای پست های اداری برسند و مدیر این دستگاه و آن سازمان بشوند.

این گروه نه تنها رای ۴۹ و نیم درصدی بافقی ها را به دولت دوم روحانی بر نمی تابند بلکه در هر هفته و به هر مناسبتی که پیش می آید در مواقعی جلوتر از مقام عظمای ولایت و رهبری نظر می دهند و با بیان تمثیل های تاریخی و حکایات روایی، محاکمه صحرایی مسئولین قبلی و برکنار شدن مدیران محلی را درخواست می نمایند. غافل از اینکه مردم بافق نیز همچون سایر مردم ایران در نقاط مختلف ولی با شور و اشتیاق بیشتر و یکپارچه تر به آقای سید ابراهیم رئیسی رای داده اند.

اینک انتظار عمومی مردم در شهرستان بافق از عالیترین مقام دولتی در استان یزد که دارای تجارب ارزشمندی در عرصه ی رسانه و فضای مجازی و واقعی جامعه می باشد اینست که در انتخاب مدیران و مسئولین اجرایی اسیر جوسازی های تبلیغاتی با هدف کشاندن بازی های سیاسی و جناحی در زمین حزبی و محدود کردن انتخاب های شایسته ی به افراد محلی و فعال در ستادهای انتخاباتی و پذیرش توصیه ها و سفارشات برنامه ریزی شده در پشت پرده نشوید و به ظاهر سازی های آمرانه در گوشه و کنار خیابان و پیاده روهای شهرستان که مرتبا تکرار میکردند « بگویید فلانی را می خواهیم ولی اسمی از او نبرید » وقعی نگذارید.

چرا که فرماندار بافق می بایست کاملا و مشخصاٌ ظرفیت ها و سرمایه های انسانی و طبیعی بافق را بشناسد و از امکانات درآمدزایی و اشتغال و اقتصاد بافق به خوبی و شایستگی استفاده نماید. او باید در راستای «اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان» و اجرایی نمودن فرمایشات مقام معظم رهبری بر اساس منشور «گام دوم انقلاب» حرکت نماید‌ و تنها به عضویت در شوراهای سازمانی و حضور در مراسم مختلف بعنوان روزمه و پشتوانه ی تجربی در حوادث مختلف بافق نگاه نکند.

و از همه مهمتر اینکه مدیران و مسئولین انتخاب شده از سوی دولت و استاندار ایشان در استان دارالعباده یزد می بایست راز و رمز «جوان بودن و انقلابی ماندن» را در چهره ی مصمم و با اراده ی سردار دلها و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی جستجو نمایند و از رفتار و گفتار او در صحنه سیاست و قداست اداری الگو بگیرند که اولا فرمان داری و فرمان داشتن با « بشین و پاشو » نمی شود و باید بر قلب ها حاکم شوند تا سردار دلها نام بگیرند و دوم اینکه انقلابی بودن و انقلابی عمل کردن و همچنین جوان و مومن بودن ارتباطی به سن و سال شناسنامه ای ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز در فرازی به تمجید از حاج قاسم سلیمانی فرمودند: « بعضی ها تا سنین بالا به یک معنا جوان هستند. همین شهید عزیزی که شما اسم بردید، یعنی شهید سلیمانی عزیز که بنده شب و روز به یادش هستم ایشان نزدیک ۶۳ سال سن داشتند و جوان نبود . اگر دَه سال دیگر هم زنده می ماند و بنده زنده می ماندم و بنا بود که من مشخّص بکنم، او را در همین جا نگه می داشتم و کنار نمی گذاشتم. بنابراین می‌توان به افرادی که در سنین جوانی نیستند، ولی کارهای جوانانه و خوبی می توانند انجام بدهند مسئولیت داد.»

و در پایان پیشنهاد می شود مسئولین محترم در استان و شهرستان در تمام امور به حاج قاسم سلیمانی اقتدا کنند و او را از نو در منابر و خطابه ها و سخنرانی ها به جوانان و خردسالان بشناسانند و بگویند که چگونه حاج قاسم سلیمانی پس از ۶۳ سال زندگی عزتمندانه امام و مقتدایش با تاکید به خصائص و خصلت های منحصر به فرد او فرمودند: بنده قلباً و زباناً او را تحسین میکردم امّا امروز در مقابل آنچه او سرمنشأ آن شد و برای کشور بلکه برای منطقه به وجود آورد، در مقابل او من تعظیم میکنم.( ۹۸/۱۰/۱۸ ) و سردار دلها و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تنها افتخار این بود که او را “سرباز ولایت” بنامند و بر مزارش نیز بنویسند سرباز شهید قاسم سلیمانی.

امضا محفوظ


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۹۵
برچسب ها:
دیدگاه ها
رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 20 آبان 1400 - 6:57 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بهاباد چندین سال زیر نظر بافق بود و هر روز محروم تر و عقب افتاده تر از قبل میشد.الان که شهرستان شده هم فرقی نکرده . فقط حزف میزنند و طرح ارائه می دهند. و بس .متاسفیم برای این بی عدالتی

You cannot copy content of this page