شلاق زدن در ملاء عام، میوه تلخ تریبون آزاد

دسته: مقالات
۶ دیدگاه
چهارشنبه - 26 آبان 1400

مطالبه‌گری خواستن یک حق و پیگیری برای رسیدن به آن حق است و به‌عنوان یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر نه‌تنها حق بلکه رسالت عموم مردم در راستای مقابله با فساد، استقرار عدالت حداکثری و در نهایت تحقق تمدن نوین اسلامی در عصر کنونی است.
اما چگونه است که گاه جریان مطالبه‌گری از مسیر اصلی خود منحرف شده و دچار افراطی‌گری و بی‌خردی می‌شود؟
چه می‌شود که تلاش برای اصلاح امور نظام و آرمان‌خواهی جای خود را به تخریب، افترا و جوسازی‌های رسانه‌ای می‌دهد؟ و یا چطور ممکن است سیاست‌زدگی افراطی و تعصبات جناحی، زمینه‌ساز مطالبه‌گری‌هایی غیر عالمانه و به دور از انصاف شده و در این مسیر آبروهایی رفته و دیگر بازنگردد؟
پاسخ تنها یک چیز است: “عدم آگاهی و یا عدم به کارگیری شاخص‌های مطالبه‌گری صحیح”
چند وقتی است که مطالبه گری در بافق با برگزاری تریبون های آزاد شکل و فرم جدیدی از مطالبه گری را به اجرا گذاشته است که در برخی مواردفاقد دقت و درایت لازم بوده است و از نپختگی و شتابزدگی دست اندرکاران این برنامه حکایت می کند و مسائلی به نام مطالبات مردم مطرح شده که متاسفانه در شان و منزلت مردم شریف بافق نیست .
به عنوان مثال یکی از مطالبات مردم بافق که در اولین بیانیه این جریان فکری لیست شده است پرداخت امتیازات به کارکنان شرکت سنگ آهن بدون رعایت حروف الفباست چون فرد مطالبه گر معتقد است به دلیل این که نام خانوادگی اش جزو آخرین حروف الفباست وقتی امتیازات سنگ آهن بین کارکنان توزیع می شود اجناس بنجل و بی کیفیت نصیب وی می شود در حالی که بقیه افراد که نام خانوادگی شان جزو حروف اول الفباست اجناس بهتر و با کیفیت تر را از آن خود می کنند.
یا خواسته دیگر مطالبه گران در این لیست, شلاق زدن مجرمان در ملا عام است .مجازاتی که به دلیل وهن به انسانیت و ترویج خشونت در کشور اجرا نمی شود واز طرف دیگر این مطالبه شباهت عجیبی با مطالبات طالبان در افغانستان دارد که خواستار اجرای احکام شریعت مانند سنگسار کردن و…هستند که امروزه در افغانستان انجام می شود و از طالبان چهره ای وحشی و بربر به دنیا مخابره می کند که انزجار و نفرت جهانیان را برمی انگیزد و اسلام هراسی را ترویج می دهد.
بپذیریم از این درخت مطالبه گری جز میوه های تلخ و بدمزه ای که کام مردم را تلخ تر می کند ثمره ای دیگر برجا نمی ماند آن هم در زمانه عسرت و اندوه که هزاران مشکل معیشتی بر مردم تحمیل شده است.
مردم امروزه به امید و آرامش و شادی نیاز دارند نه ترویج خشونت و اجرای حدود الهی در ملا عام.
مهم ترین مطالبه مردم در یک کلمه زندگی کردن بدون دغدغه و در سایه آرامش است .
لذاتوصیه می شود مطالبه گران در ابتدا با رعایت قانون در برگزاری این چنین برنامه هایی, دقت و وسواس ویژه در انعکاس مطالب خود داشته باشند تا دچار انحراف در مسیر خود نشوند
از طرف دیگرهمگان اذعان دارند اگر مطالبه‌گری صحیح در جامعه‌ای نهادینه شود و عموم افراد فارغ از جایگاه و منافع خود، در مسیر مطالبه‌گری صحیح و اصلاح حکمرانی گام بردارند، آن جامعه مسیر تعالی را با سرعت افزون طی خواهد نموداما اگر بایدها و نبایدهای آن رعایت نشود به سادگی از مسیر منحرف می‌شود.
پس فعالان این عرصه باید هشیار، محتاط و صبور باشند و بر تداوم حرکت در مسیر صحیح ومنطقی تأکید کنند تا این حرکت به‌حق مردمی به یک حرکت ناحق تبدیل نشود.
امید آن که با رعایت آداب مطالبه‌گری در راستای فراهم کردن بسترهای تحول در شهرستان , زمینه های توسعه و آبادانی سرزمین نخل و آفتاب فراهم گردد.
خدایا چنان کن سرانجام کار
تو خشنود باشی و ما رستگار

حسین ارجمند


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۶۳
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 27 آبان 1400 - 6:38 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب با این طرز تفکر هم برای شما و هم جامعه که امثال شما در آن مسئولیت دارید متاسفم.
شلاق نزدن و حدود الهی را اجرا نکردن که هر روز بر تعداد مسئولان فاسد در جامعه افزوده شد و مردم را به این روز انداخت. یعنی اجرای حدود الهی یعنی خشونت؟!
ببخشید جسارت کردم به مقام مسئولینی که خودشان مفسر قرآن و تعیین کننده نحوه اجرای حدود الهی هستند و با اینکار فساد را در متن جامعه ترویج دادن. ببخشید که برخی علنی و با وقاحت تمام دور هم می نشینند و پاداش ۵۰۰ میلیونی برای خودشان تعیین کرده و صلوات هم می فرستند و به ریش مردم و دین میخندد.

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 27 آبان 1400 - 10:31 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

رعایت حدود الهی خوبه چه از جانب هر کس میخواهد باشد. این شماها هستید که به خاطر یک سری ملاحظات دین را به نفع آنچه غرب حقوق بشر می نامد تغییر دادید و اجرای حدود الهی را خشونت می نامید.
ضمنا جناب آقای دکتر به نظر شما قصاص کردن قاتل جزء خشونت نیست؟
محاکمه و شلاق زدن حاکمان بی تدبیری که در قضیه گران کردن بنزین مملکت را به آشوب کشیده و خونها ریخته شد جزء خشونت نیست؟
آیا مطالبه مردم در اجرای حدود الهی خلاف شرع است یا مسئولین از ارزشها و دین فاصله گرفته اند؟
چه خوب معصومین علیهم السلام فرمودند که در آخرت زمان حلال خدا حرام و حرام خدا حلال شمرده میشود.

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 28 آبان 1400 - 8:21 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

من هم باآقای دکترارجمندموافقم .انگاردرعصرحجرداریم زندگی میکنیم .درخصوص امتیازات به پرسنل سنگ آهن که انگاربه قول امام جمعه محترم بافق فقط سنگ آهن به اون خانواده ها اختصاص یافته درصورتی که عوارضهای بداون شامل حال همه شهروندان می شود ازهمه قشری ولاغیر.
افرادی که میخواهندازتریبون مطالبه گری کنند حداقل ازبعدهای مختلف اطلاعات خودشون روتکمیل کنند ومغرضانه حرفی نزنند فکرکنم این افرادخودشان بیشترنیازبه اصلاح دارند چون هم تندروهستن وهم ودشان راهمه چی دون میدونند.کاررابایدبدست اهلش بسپارند وشصیتی که پخته باشدازهرنظر.

تریبون این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 29 آبان 1400 - 7:46 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
برگزاری تریبون ازاد متاسفانه هم اکنون توسط افراد وجریانی که چند مدتی است دربافق قدرت سیاسی وعبادی را دردست گرفته به جریان افتاده و برنامه ریزی به نحویست که خواسته وامیال انها بیشتر بیان میشه وقصد انها شفافیت وحل مشکل نیست و بیشتر پیرو دنبال کردن امیال خود هستند .اگر راست میگویند به این سئوال جواب بدهند که اموال وتجهیزات دفتر امامت جمعه از کجا تامین شده و حقوق وی وخانه سازمانی که ازش استفاده میکنه کدوم شرکت تامین کرده
به قول معروف اب صدای شرشر خودشا نمیشنوه
العاقبه للمتقین

دکتر کاتوزیان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 29 آبان 1400 - 8:29 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
از نظر من که پایان هر ماه همه حقوق بگیران چه دولتی چه خصوصی گزارش کارهای انجام شده خودشون را به روسای خود بدهند و اونا هم گزارش خود را به فرماندارهای هر شهر و دوباره اونها هم به استاندارهای هر استانی و دوباره اونا هم به وزارت کشور
پایان هر ماه به نتیجه عمل و کارهای انجام شده حقوق بگیران ترتیب اثر بدن و اگه خوب بود بگن وظیفه تون را انجام دادین و اگر هم بد باید شلاق بخورن تا ماه بعد تغییر کرده و بهتر عمل کنن
و همینجور پایان سال این کار انجام بشه هرکه خوب کار کرد پاداش و عیدی و هر کس بد با توجه به عواقب کارش از شلاق خوردن تا قطع انگشت و مچ دست و خود دست و تیر بارون و سنگسار و اعدام گرفته تا کار کردن بدون مزد تا اخر سال بهش حکم بدن
اینجوری میشه جامعه عدالت محور و اسلامی والا هیچ چیز درست بشو نیست

محمود عارف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 29 آبان 1400 - 6:56 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از نویسنده این متن عالمانه و مدبرانه، سپاسگزاریم

You cannot copy content of this page