درست کردن ابرو یا کور کردن چشم؟

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 10 آذر 1400

قانونمداری، به معنای مجموعه ای از التزام های فردی و اجتماعی به حقوق و تکالیف مشخص در عرصه های مختلف است که تمام افراد جامعه حتی مسئولان و حکومت ها نیز متعلَق و موضوع قوانین می باشند؛ مضاف بر اینکه ضرورت اهتمام مسئولین به قوانین اجتماعی، مقدم بر اجبار شهروندان به قانون گرایی است.
یکی از این نهادهای قانونی، شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند که بر اساس قانون اساسی ، از ارکان تصمیم گیری هستند و وظایف آنها در قانون پیش بینی شده است
متاسفانه امروزه شاهد هستیم که برخی از اعضای شورای شهر هنوز حدود و ثغور وظایف خویش را بطور کامل و دقیق نشناخته اندو متوجه نشده اند که وقتی به عضویت شورا درمی آیند می بایست در چارچوب ضوابط و مقررات عمل نمایند.
در چند روز گذشته یکی از اعضای محترم شورای شهر بعد از رفتن به تماشای نمایشی در شهرستان بافق دست به قلم شدند و با ادبیاتی آمرانه و دستوری به تبیین شرح وظایف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداختند و بدون هیچگونه علم و آگاهی نسبت به روال صدور مجوز و فرآیند اجرای برنامه های فرهنگی قلم فرسایی نمودند و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را نماد مدیرانی دانستند که ضعف خود باوری دارد و مانع نتیجه بخشی تلاش های جوانان دغدغه مند شهر شده است و در حال نابود کردن سرمایه های انسانی بافق می باشد و از ترک فعلی سخن راندند که ناشی از «جهل» یا «منفعت طلبی های بی رویه» متولی فرهنگ شهرستان است.
باید خدمت عضو محترم شورای شهر عرض شود که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از نیروهای خدوم و دلسوز و دغدغه مند نسبت به فرهنگ شهر می باشد و ایشان که در اینجا رشد و نمو نیافته اند و با فرهنگ و رسوم بافقی ها خو نگرفته اند لطف فرمایند و از افراد مطلع در مورد اصالت خانوادگی و سوابق تحصیلی و دوران تحصیل و تدریس رئیس ارشاد در مراکز آموزش عالی استان و آموزش وپرورش تحقیق نمایند تا خدای ناخواسته حرفی را نزنند که مشمول حق الناس در این دنیا و سرای آخرت شوند.
افرادی که با حوزه فرهنگ و هنر در ارتباط هستند می دانند که بیشترین تلاش و اهتمام رئیس اداره ارشاد در این سالها توجه به مفاخر و مشاهیر شهرستان بافق بوده است و حس وطن دوستی و عشق و علاقه ی دکتر ارجمند نسبت به شهرستان بافق اگر از ایشان بیشتر و افزونتر نباشد قطعا کمتر نیست.
تلاش های دکتر ارجمند برای شناساندن مفاخر و مشاهیر بافق علی الخصوص شاعر شهیر و نامدار ایران زمین بر کسی پوشیده نیست و پیگیری های وی برای تاسیس بنیاد وحشی بافقی دلیلی براین مدعاست.
ای کاش قبل از این که دست به قلم شویم و به تخریب و تضعیف یکی از مدیران توانمند شهر با استناد به حرف چند نفر بپردازیم و خود را حامی فرهنگ و هنر و ارزش های متعالی بدانیم اندکی تامل کنیم یا نشستی با مسئول مربوطه گذاشته شود و مشکلات و درد دل های بی پایان حوزه فرهنگ و هنر را هم از زبان متولی فرهنگ شهر بشنویم تا بدون حاشیه سازی, تصمیمی خردمندانه برای اعتلای فرهنگ و هنر اتخاذ شود.
در پایان ذکر می شود یکی از وظایف شورای شهر بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی در حوزه انتخابیه و تهیه طرحها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حلهای کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول و ذیربط می باشد نه این که به عنوان منتقد اجتماعی و با عنوان رسمی «عضو شورای اسلامی شهر بافق» به قلم فرسایی بپردازیم و به جای درست کردن ابروی فرهنگ، چشم آن را نیز کور کنیم.
شایسته بود که با تماشای یک برنامه نمایشی احساساتی وفرهنگ زده نشوید و لااقل اگر نمی توانید نقدی و تحلیلی بر این اثر داشته باشید با یک جمله سرپوشی بر وضعیت فرهنگ اجتماعی نگذارید و مقطعی از این دوران پر تلاطم دانشجویی را بهتر و بیشتر بشکافید و راهنمای خوب و امینی برای جوانان گردید.

احمد برزگری بافقی
عضو انجمن اهل قلم شهرستان بافق
دبیر اجتماعی سایت بافق فردا


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۵۲
برچسب ها:

You cannot copy content of this page