چه بود و چه شد؟!!

دسته: مقالات
۲ دیدگاه
دوشنبه - 29 آذر 1400

سخنی با رئیس جمهوری محترم
قبل از پرداختن به سخن با ریاست محترم جمهوری، خوب است تامل و تفکری داشته باشیم در سخن مقام معظم رهبری انقلاب به مسئولان دولت وبه ویژه مسئولان اقتصادی :باید نسبت به مسائل آموزش و پرورش و معیشتی معلمان نگاه ویژه و فراتر از دستگاه‌های دیگر داشته باشند و بدانند هرگونه هزینه در این مجموعه، سرمایه گذاری برای آینده و ایجاد ارزش افزوده است.
نگاه ژرف به این سخن، می تواند موارد زیادی رابا توجه به تصمیم گیری‌های اخیر مجلس و دولت در قبال اجرای طرح رتبه بندی معلمان و ارتقای معیشت آنان ، به ذهن هر انسان آگاه و منطقی گوشزد نماید؛ موج هایی از نوع مثبت و منفی، نوید و هشدار و …
جناب آقای رئیسی- ریاست محترم جمهوری اسلامی، یکی از وعده‌های انتخاباتی مصرح جنابعالی این بود: “طرح رتبه بندی معلمان را به سرعت، عملیاتی می کنیم؛ اجرای عادلانه حقوق کارکنان دولت از مسائل مهم کشور است؛ امروز نگاه عادلانه پرداختها، ناعادلانه شده است.
شما فرمودید: باید وضعیت معلمان عزیز ما، نسبت به تورم و دغدغه مندی حقوق و معیشت اصلاح و متناسب‌سازی شود .”جنابعالی مثال زدید که” امروز اگر ۴ نفر با یک مدرک تحصیلی در یک اتاق نشسته اند،از ۴ نوع حقوق و مزایای مختلف، برخوردارند.” در هر حال، باید گفت: متاسفانه و متأسفانه آنچه که در راستای عملیاتی شدن توصیه‌های مقام معظم رهبری انقلاب و ادعای حضرتعالی، دولتیان، مجلسیان و رئیس مجلس و…. رقم خورد، چیزی جز بزرگنمایی، شعار، آسیب زدن به جایگاه معلم و علم و دانش و پیشرفت کشور، در پی نداشت!
باید گفت: انتظار جامعه فرهنگی از رئیس دولت و مجلس ایران این است که :

هر چه سریع تر در تصمیم اتخاذ شده در قبال طرح رتبه بندی معلمان ،تجدید نظر گردد تا بدین وسیله ،شاید جلوی ضرر و لطمه به مقام معلم و جایگاه مقدس تعلیم و تربیت مسدود گردد.
همه، در لفظ می گوییم :جایگاه معلم قداست و حرمت دارد؛ در حالی که ،بدترین بی حرمتی ها را در حق معلم و جایگاه تعلیم و تربیت روا می داریم.
جناب آقای رئیسی ،اگر نمی‌خواهید این تصمیم گیری به عنوان لکه ای ناخوشایند در کارنامه دولت تان ثبت شود و اگر می‌خواهید به عنوان صدقه ای جاریه در راستای پیشرفت نظام تعلیم و تربیت و جایگاه معلم مفتخر گردید، با عمل نشان دهید که اعتقاد راسخ شما بر این است‌ که: آمده‌ام تا جایگاه علم و دانش و معلم راحرمت نهم و به وعده های انتخابیم عمل کنم.
اکنون، قرار است رتبه بندی سال ۱۴۰۰ با ۱۲ و نیم میلیارد تومان اجرایی شود ،در حالی که، وعده ها ، حکایت از حداقل ۳۵ میلیارد تومان داشت؛ قرار است به معلم ،حداقل ۸ میلیون تومان حقوق تعلق بگیرد ؛درحالی‌که، شاخص خط فقر، امروز ۱۱ میلیون تومان است ؛امروزعده ای کبک وار سرها را زیر برف کرده اند و قانون و مواد قانونی را بازیچه قرار داده اند؛ قرار بود افزایش حقوق ۸۰ درصدی معلم- متناسب با هم مدرکان و هم امتیازان خود در آموزش عالی – مورد حساب قرار گیرد؛ در حالی که با کلمات بازی شد؛ یعنی، حداقل ۸۰ درصد حقوق هیات علمی دانشگاه بدل به ۸۰ درصد حداقل هیات علمی دانشگاه شد!!!
جالب است ! امروز،کدام استاد دانشگاه تهران است که ۸ میلیون حقوق بگیرد ؟لطفاً بررسی کنید. قرار بود در قبال استادی که حداقل ۳۰ میلیون تومان در دانشگاه حقوق می گیرد، معلم ۲۴ میلیون تومان حقوق بگیرد؛ ولی ،مثلاً سر معلمان کلاه گذاشتند و به قول خودشان خندیدند…
قرار بر این بود که همسان سازی بازنشستگان نیزاجرا شود ولی…
در ضمن خوب است که توجه دولت و مجلس را جلب نماییم به این که: – معلمان می‌دانند که از ۱۲ و نیم میلیارد تومان تخصیص یافته، دو و نیم میلیارد تومان آن ،به عنوان مقرری ماه اول، به دولت برمی گردد .
– ۱۰ تا ۱۵ درصداین افزایش، مشمول مالیات می شود.
– ۵ درصد آن تحت عنوان بازنشستگی و بیمه و …کسر می‌شود و در کل، چیزی حدود ۴ میلیارد تومان از دوازده و نیم میلیارد تومان به افزایش حقوق معلمان تعلق می‌گیرد؛ و این، درحالی است که رئیس مجلس ،رئیس دولت، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، وزیر بودجه، معاون رئیس جمهوری ،نمایندگان مجلس و …همگی شعار و وعده دادند که، نگران نباشید؛نظر مجلس و دولت موافق است؛ مقام معلم برایشان ارزشمند است و…
ریاست محترم جمهوری، خواهشاً بیایید در دولت، عزمی ایجاد نمایید که با دلگرم نگه داشتن معلم، به وضعیت فشل و بی انگیزه و بی حال بازار علم و دانش وعالم و معلم ومربی و متربی ،جانی دیگر بخشید. بدون شک اثرات و فواید این عزم، می تواند جامعه ای را احیا و با انگیزه نماید تا بیش از این، شاهد این وضعیت ملال آور و اسفناک نظام تعلیم و تربیت در جامعه اسلامی نباشیم ؛بیایید تا نام دولت سیزدهم را بر تارک تاریخ بلند آوازه کردن علم و دانش، حک نمایید؛ الامر الیکم .

محمد عباسی بافقی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۷۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 آذر 1400 - 10:05 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

یه جوری میگن نگاه ویژه نسبت به دستگاهای دیگه داشته باشن انگار بقیه نشستن بستنی میخورند
آقای معلم ضمن تشکر از زحمات شما باید بگم اگه شما در طول سال سرو کارتون فقط با مثلا ۲۰ دانش آموز هست در ادارات دیگر خصوصا ادارات فرمانداری مالیات کار بیمه صمت منابع طبیعی برق آب مسکن و … با افرادی در ارتباطند که همه بنوعی شاکی هستند و هر روز اعصاب خوردی و تنش و درگیری دارند و حتی تهدید هم میشن یعنی دقیقا عین دادگاه و قوه قضاییه بعد شما میگین شما ارج ترید
این ارجعیت را از کجا آوردید

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 آذر 1400 - 2:12 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با این که برای معلمان عزیز احترام قائل هستم ولی کارمندان ادارات به جز سنگ آهن با ساعت کاری بسیار بالا بدون تعطیلی سه ماه تابستان، تعطیلی عید، تعطیلی ناشی از آلودگی آب و هوا وبرف واین اواخر تعطیلی کرونا با حقوقی معادل شما در خدمت مردم هستند وهیچگونه ارجحیت که می فرمایید ندارند انشالله مشکل همه برطرف گردد

You cannot copy content of this page