بازی های رایانه ای

دسته: علمی - پزشکی
2 دیدگاه
شنبه - 17 نوامبر 2012

 


بازی های رایانه ای در حکم شمشیر دو لبه ای هستند که غلیرغم داشتن نکات مثبت دارای مضرات زیادی می باشد و از آنجایی که مشتری این گونه بازی ها کودکان هستند و به شدت جهت بازی حریص می شوند بر والدین فرض است که با مدیریت و کنترل کودکان در خانه از اتلاف وقت کودک جلوگیری به عمل بیاورند یا زمان استفاده از آن را محدود سازند به گونه ای که حداکثر یک ساعت در شبانه روز بیشتر نباشد .
والدین باید روشهای مدیریت زمان را به کودک بیاموزند تا بتواند از اوقات مفید خود در زمان بیداری حداکثر استفاده را بنماید . مدیریت زمان یکی از مهارتهای زندگی است که کودک باید بیاموزد .
بررسیها نشان می دهد مفز کودکانی که بازی رایانه ای انجام می دهند در مقایسه با مغز کودکان هم سن و سالشان فعالتر و خلاقتر و دارای سرعت عمل بالاتر است . بازی های رایانه ای خلاقیت بچه را شکوفا می کند . و به نیازهای آنان جهت تجربه کردن هیجان پاسخ فوری می دهد و با عت افزایش مهارت های حرکتی انگشتان دست کودکان و نوجوانان و تنظیم حرکات چشم ، مغزو دست خواهد شد.
اما در کنار این فواید مضرات قابل توجه بازی های کامپیوتری در استفاده طولانی مدت در طول شبانه روز به گونه ای است که کودک را کم کم به آن معتاد می کند .که به تازگی در برخی از کشورهای غربی کلنیک ترک اعتیاد بازیهای رایانه ای راه اندازی شده است.
پسر بچه ها در این زمینه بیشتر از دختر بچه ها در گیر می شوند و مخصوصاً اگر مجبور شوند جهت بازی به محیط خارج از خانه مثلاً گیم نت مراجعه کنند . فضای بسیاری از گیم نت ها از نظر بهداشت حرفه ای استاندارد نیست. و نور و تهویه و وضعیت صندلی ها استاندارد لازم را ندارد .
افزون بر این مسائل تاثیرات منفی اعتیاد به بازی های رایانه ای را می توان در این دو مورد خلاصه کرد :
1-    افزایش پرخاشگری در کودکان: به واسطه ی این که مشخصه اکثریت بازی های رایانه ای حالت جنگی بودن آنهاست و فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با عده ای بجنگد . خشونت مهمترین محرکه ای است که در طراحی بازی های رایانه ای از آن استفاده می شود
2-   افت تحصیلی : بواسطه درگیر کردن ذهن دانش آموز افت تحصیلی ایجاد می گردد کودک هنگام بازی به هیچ وجه گذشت زمان را حس نمی کند و ساعتها وقت خود را جهت بازی صرف می کند.
3-  بی حوصلگی: پیشرفت تکنولوژی سبب دوری اعضای خانواده از یکدیگر است به گونه ای که زمان حضور افراد خانواده در کنار یکدیگر بجای این که بنشینند و با هم صحبت کنند به تماشای تلویزیون ، به انجام بازی کامپیوتری و ور رفتن با گوشی همراه خود می شوند و کمتر حوصله یکدیگر را دارند.
4-   صدمات جسمی شاد مشکلات بینایی و نزدیک بینی و مشکلات ستون فقرات و چاقی به علت کم تحرکی اتفاق می افتد.
چه باید کرد
1-    والدین باید بدانند هر بازی رایانه ای برای چه سنی مناسب است
2-   از آسیب های این بازی ها برای کودک توضیح دهند
3-  کودک باید یادبگیرد استفاده از رایانه نیز مانند سایر وسایل زندگی باید متعادل باشد.
4-   رایانه نباید در اتاق کودک وجود داشته باشد چون ممکن است در هر ساعت از شبانه روز و هنگامی که والدین مزاحمتی فراهم نمی کنند کودک به بازی  بپردازد مثلاً نیمه های شب از خواب بیدار شده و به بازی بپردازد
دکتر محمد رضا آیت الهی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
در پناه حق__Aliugd1 این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 18 نوامبر 2012 - 7:42 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حرف حقه……

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 18 نوامبر 2012 - 5:58 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دکتر جون پس بفرمایید چطوری بچه ها را سرگرم کنیم