معلولیت، احتمالی همیشگی

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
شنبه - 20 فروردین 1401

بر خلاف باورهای رایجی که نتیجه نبود اطلاعات دقیق هستند، و معلولیت را صرفاً مادرزادی و یا خدادادی تعریف می‌کنند، معلولیت شرایطی است که هر یک از ما ممکن است در هر لحظه از زندگی‌مان به طور موقت یا دائم در آن قرار بگیریم.

اگرچه برخی از عواملی که می‌توانند منجر به نوعی معلولیت جسمی یا ذهنی_فکری شوند، به دوران پیش از تولد مرتبط‌ اند، اما بیماری‌هایی که هر یک از ما در زندگی‌مان به آنها دچار می‌شویم (مانند بیماری‌های عصبی)، تصادفات، سوانح کاری، روند سالمندی، جنگ‌ها و منازعات، فقر و سوء‌تغذیه نیز از دیگر عواملی هستند که می‌توانند ما را در شرایط_معلولیت قرار دهند.

بعنوان مثال تصادفات رانندگی یا حوادثی چون آتش سوزی و انفجار ک ممکن است منجر به قطع عضو شود یا سوانح کاری بخصوص برای افرادی که به کارهای به اصطلاح یدی مشغول هستند ،سوانحی که اگر کشنده نباشند در بسیاری موارد منجر به معلولیت می شوند.

معلولیت های ناشی از جنگ ها و منازعات نیز از جمله معلولیت هایی است که تنها گربیانگیر سربازان نمیشود بلکه مردم غیر نظامی نیز به دلایلی چون بمباران ها ،استشمام مواد شیمیایی ،فشار اضطراب و حمله های عصبی و…دچار معلولیت های جسمی و فکری_ذهنی می شوند.

این چنین است که معلولیت، شرایطی است که از هیچ یک از ما دور نیست و دلایل متعدد آن، در مراحل مختلف زندگی سر راه ما قرار می‌گیرند. معلولیت، لزوماً و صرفاً امری «مادرزادی» نیست و یک احتمال همیشگی است.

تهیه و تنظیم : مهرنگار گرگیج
روابط عمومی جامعه معلولین بافق


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴
برچسب ها: