حربه مسببان تغییرات مرزی برای فرار از پاسخگویی

دسته: مقالات
یک دیدگاه
پنج‌شنبه - 30 تیر 1401

الم یعلم بان الله یری
آیا آدمی به راستی نمی داند خداوند همیشه و در همه حال نظاره گر اوست؟(آیه ۱۴-سوره علق)
سیستم معیوب در واحد تقسیمات کشوری وزارتخانه و واحدهای متبوع در طی سالیان متمادی چه تصمیمات فاقد وجاهت قانونی گرفته و نتیجه چه شد؟
در دهه چهل با آغاز اکتشاف گسترده معادن سنگ آهن در کشور و غنی بودن شهرستان بافق،با توجه به نفوذ برخی سیاسیون بعضا بومی اردکان در استانداری و وزارت کشور، پروژه تغییر مرزها و دستیازی به این معادن عظیم کلید خورد.
در ابتدا کوشیدند تا چادرملوی بافق به جای چادرملون ساغند قالب و تغییرات مرزی انجام گیرد که با این حربه تکه ای از شهرستان بافق (بخش بهاباد) به نام اردکان مصادره گردید.
هر زمان بحث پس گیری و اصلاح مرزبندی های دروغین پیش می آمد با زیرکی بافق و بهاباد را به جان هم انداختند تا خاطیان و مرزهای غصب شده در امان بمانند.
زمانی که بحث چادرملو داغ شد و نزدیک بود حق به حقدار برسد مالکیت معدن سه چاهون را وسط کشیدند و چادرملو فراموش شد.
در دهه گذشته با ته کشیدن ذخیره چادرملو، با پررویی مرزهای اردکان را چندین کیلومتر بعد از نوزده دی با خط به ظاهر قانونی جابجا کرده بودند.
اخیراً نیز سیاستی استثماری اختلاف محدوده چاه گز را وسط کشیده اند و تا اختلاف بافق و بهاباد همچنان داغ بماند مرزهای به ظاهر قانونی و ظالمانه اردکان در حاشیه امن بماند و جالب‌تر و تاسف بارتر اینکه برخی مقامات استانی با تصمیمات غیرعادلانه و غیر قانونی مجددا در حال تحمیل ظلمی دیگر به مردم این شهرستان هستند.
با غصب معدن چادرملو با ذخیره بالغ بر ۳۸۰ میلیون تن سنگ آهن با کیفیت و احداث ۵ خط کنسانتره با ظرفیتی بالغ بر تولید ۱۰ میلیون تن کنسانتره و تکمیل زنجیره تولید فولاد در اردکان به خیال خام توسعه اردکان،این شهر را تبدیل به جهنمی کردند برای زندگی، چرا؟
چون با احداث واحد گندله سازی(۳ ونیم میلیون تنی)،احیای مستقیم (سه مدول ۸۰۰ هزار تنی) و واحد ذوب در حد فاصل عقدا و اردکان و تجمع دیگر صنایع پایین دستی در کانال بادی یزد(جهت وزش باد از این منطقه بر روی شهرهای اردکان،میبد و یزد می باشد) کل آلودگی حاصل از این صنایع را روانه مرکز استان کردند که نتیجه آن فوران بیماری در این شهرها شده است.
مرکز استان نیز شریک جرم بوده است ،نتیجه این شراکت و سکوت، وجود نام یزد در ابتدای لیست شهرهای با آمار بالای سرطان در کشور را رقم است .
طبق بررسی روس ها در ارزیابی های قبل از انقلاب،فاصله بین چغارت و چادرملو بهترین پهنه در استان جهت استقرار واحدهای فولادی و جوار معدنی ذکر شده است.این پهنه به دلایلی همچون وجود ذخایر عظیم آب در آن زمان،عدم نیاز به حمل چند صد کیلومتری ماده معدنی و مهمترین عامل جهت وزش باد بود که آلودگی را بر روی هیچ شهری سرازیر نمی کرد.
شوربختانه در سال های آینده با توجه به مشکلاتی که رخ خواهد داد یا می بایست صنایع ایجاد شده در دشت اردکان تعطیل شود یا با هزینه های هنگفت به موطن خود جابجا شود.
این فساد و توسعه غصبی، عایده ای جز بیماری گسترده برای مسببان آن نخواهد داشت،مسئولین کی می خواهند بیدار شوند نمی دانیم!

حمیدرضا رنجبر بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۰۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 30 تیر 1401 - 8:48 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شما که میگی الم یعلم بان الله یری
آیا موقعی که فقییر و فقرا را حقشون را مییخوردی و فقط و فقط تمام بستگان خودت را اوردی سر کار این ایه را سر لوحه نباید قرار میدادی؟
همه شهر شما را میشناسن اقای ر
ضمنا فقط و فقط به لطف پدر بزرگوارت شدی مسئول یه قسمت نه چیز دیگه

You cannot copy content of this page