پایش کیفی شیرخام در شهرستان بافق همزمان با فرا رسیدن روز جهانی شیر

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 11 خرداد 1402

به گزارش روابط عمومی دامپزشکی بافق، فرزانه سالاری رئیس دامپزشکی شهرستان بافق از پایش کیفی شیر خام شهرستان با همکاری واحدHSE شرکت سنگ آهن مرکزی  خبر داد.

وی با اشاره به اینکه روز اول ماه ژوئن که برابر با ۱۱ خرداد می باشد روز جهانی شیر است افزود: با توجه به اهمیت موضوع سلامت شیر خام و فرآورده‌های آن برای جامعه انسانی، پایش و ارزیابی مستمر و هدفمند سلامت واحد‌های عرضه کننده آن در شهرستان در اولویت اقدامات شبکه دامپزشکی است.

سالاری افزود: فرآورده‌های خام دامی شامل گوشت سفید و گوشت قرمز، شیر، عسل، تخم مرغ و … به دلیل ارزش بالای غذایی و شامل شدن بیش از ۷۰ درصد از مواد تشکیل دهنده تغذیه انسان، از اهمیت بسزایی برخور دارند که تامین سلامت و کیفیت آن‌ها و بهره مندی همشهریان از سبد غذایی سالم و مطلوب در راس برنامه‌های دامپزشکی قرار دارد.

سالاری با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون در دو دوره و در هر دوره بیش از ۲۰ نمونه شیر از دامداری ها و مراکز عرضه شیر اخذ و آزمایش شده، تصریح کرد: به منظور تست سلامت شیر از لحاظ آلودگی و همچنین کنترل کیفی شیر و تشخیص تقلبات از کلیه مراکز عرضه شیر و سوپرمارکت‌ها به صورت دوره‌ای نمونه شیر جمع آوری و با همکاری آزمایشگاه تشخیص اداره کل دامپزشکی و  واحدHSE شرکت سنگ آهن مرکزی آزمایش می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: از هر واحد ۲ سری نمونه شیر اخذ می گردد که یک نمونه برای بررسی میزان آلودگی و بیماری تب مالت به آزمایشگاه اداره کل یزد و یک نمونه هم به منظور کنترل کیفی شیر و تشخیص تقلبات به وسیله دستگاه لاکتو اسکن (آنالیزور شیر) در اداره بافق، اخذ می گردد.

فرزانه سالاری تصریح کرد:دستگاه لاکتو اسکن قادر است ۹پارامتر مهم و اصلی شیر مانند نقطه انجماد شیر، دانسیته ،آب اضافه شده، میزان چربی، پروتئین، قندشیر، دما، میزان املاح و درصد ماده خشک شیر را در ۶۰ثانیه محاسبه کند که از عمده ترین فواید این دستگاه میتوان به بهبود مدیریت تغذیه ای گاوهای شیری،نظارت بر چربی شیر، کنترل و کاهش بیماری ورم پستان،کنترل بر روی بی ثباتی ترکیبات شیر و… اشاره کرد و با ارائه وضعیت کیفی و ترکیبی شیر به دامداران، آنها را در جریان بهبود نسبی شیر قرار خواهد داد.

سالاری در پایان هدف از اجرای این طرح را تعیین میزان آلودگی شیر خام شهرستان، تشخیص تقلبات و کنترل کیفی شیر، ردیابی سریع بیماری تب مالت در دام، کنترل به موقع و انتشار نیافتن این بیماری در جمعیت انسانی و حفظ سلامت همشهریان، کاهش زیان‌های اقتصادی وکاهش پرداخت هزینه‌های درمان در انسان عنوان نمود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۱
برچسب ها:

You cannot copy content of this page