درد و دل های یک نانوا با استاندار یزد

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 26 تیر 1402

با سلام من یک نانوا هستم که در شهر بافق استان یزد نانوایی دارم. بزرگترین و مهم ترین مشکل نانوایان استان یزد پایین بودن نرخ نان نسبت به تهران و همچنین استان های همجوار مانند اصفهان فارس کرمان و خراسان می باشد. نرخ نان استان یزد از سه سال پیش هیچ تغییری نکرده و همواره پایین بودن نرخ نان مشکلات فراوانی برای نانوایی این استان به وجود آورده، که مهم ترین مشکل این هست که افزایش حقوق و دستمزد کارگر سالیانه ، اجاره بها مغازه سالیانه، حق بیمه، قبوض گاز آب و برق، تامین خوراک واسکان کارگر غیر بومی.

افزایش هزینه مواد اولیه مانند مایه خمیر، نمک،سبوس،این هزینه هایی هست که هر روز افزایش قیمت دارد ولی دخل و درآمد نانوایی من همان دخل و درآمد سه سال پیش هست، خوب یک سوال اینجاست که یک اقتصاد دان جواب بدهد آیا با درآمد سه سال پیش میتوان مخارج و هزینه های الان را پرداخت کرد؟؟

مسوولان و مدیران استان می‌گویند نان قوت مردم هست آیا گوشت و مرغ و حبوبات و لبنیات قوت مردم نیست؟؟ آیا مردم و ملت به غیر از نان چیز دیگری نمیخورند؟؟

ما هر روزه شاهد افزایش قیمت مواد غذایی هستیم شب میخوابیم و صبح بیدار می‌شویم می بینم یک قالب پنیر ۴۰ هزار تومانی شد ۷۰ هزار تومان یک دونه تخم مرغ شد ۴ هزار تومان ولی در بحث نان در سال هزار ها جلسه گرفته می‌شود و همه مسؤلان و مدیران شهرستان و استان جمع می‌شوند و همه می‌گویند قبول داریم نرخ نان پایین هست می‌دانیم درآمد نانوایی کم هست می‌دانیم شغل نانوایی به صرفه نیست اما ما نمی توانیم نرخ بدهیم….

واقعا برای افزایش قیمت مواد غذایی این دولت و مسوولان و مدیران شبانه جلسه میگیرن و نرخ را صبح اعلام میکنن؟؟

این روی سخن من با شخص استاندار آقای فاطمی هست، یک انتقاد هم از استاندار محترم آقای فاطمی دارم، آقای فاطمی تیتر بزرگ زدن که نرخ نان استان یزد ارزان ترین نان در سطح کشور هست، آقای فاطمی این ارزان بودن از جیب نانوا و از حق زن و بچه نانوا به خدا روا نیست. آقای فاطمی چرا تلاش نمی‌کنید دیگر اقلام مصرفی ملت را ارزان کنید چرا گوشت و مرغ و مواد غذایی را ارزان نمی‌کنید؟؟ فقط می توانید به ۱۷۰۰ واحد نانوایی در سطح استان زور بگویید و فشار بیاورید؟؟
آقای استاندار آقای فاطمی عزیز شما می‌گوید نباید به ملت فشار بیاید و با افزایش قیمت نان قشر ضعیف فشار می آید آقای فاطمی آیا ما نانوا ها جز همین ملت و مردم نیستیم؟؟ آیا من و زن و بچه ام نباید حداقل در ماه یک بار مرغ و گوشت بخوریم؟؟ آیا من نباید یک کیلو میوه که قیمت فضایی دارد برای بچه ام بگیرم؟؟ آقای استاندار من این شغل را انتخاب کردم و با عشق ادامه دادم که منبع درامدی باشد برای امرارمعاش و زندگی کردن، آقای فاطمی هر کس را می‌بینی شغل و صنفی را انتخاب کرده برای درآمد و پول در آوردن از آن شغل نه برای مجانی کار کردن برای دولت، آقای فاطمی شما و کار گروه ویژه آرد و نان استان یزد بگویید درآمد و سود نانوایی برای کارفرما کجاست؟؟
کارگروه آرد و نانی که آماده در آنالیز قیمت نان خود شخص کارفرما را یک نیروی نانوایی حساب کرده و گفته اگه کارفرما کار کند حقوق دارد و اگر کار نکند هیچ درآمدی ندارد یعنی خود کارفرما باید حتما کار کند تا حقوق و درآمدی داشته باشد؟؟ آیا دیگر صنف ها وکاسب ها همین گونه هست؟یعنی صنفی مثل لباس فروشی طلا فروشی، لبنیاتی خود کارفرما یک نیرو و شاگرد حساب می شود؟؟

بحث دیگری هست مسولان و مدیران وقتی به نانوایی مراجعه میکنن می‌گویند نان های شهرستان کیفیت ندارد و گلایه ها دارند که چرا مانند نان تهران با کیفیت نیست، من در جواب به مدیران و مسئولان و مردم می گوییم از قدیم گفتن هر چقدر پول بدی اش میخوری، وقتی میری تهران یک نان بربری را ۷ هزار تومان میخری بله که باید نان با کیفیت و بهترین نان باشد نه نان هزار وسیصد تومانی، وقتی درآمد نانوایی تهران سه برابر نانوایی بافقی هست مطمئن باشید بهترین شاطر با بهترین حقوق بهترین نان پخت می‌کند، ما در شهرستان بافق و به تب استان یزد از نبود کارگر ماهر و شاطر و خمیرگیر حرفه ای رنج می‌بریم و نبود کارگر به دلیل حقوق پایین وکار سخت و دشوار همه از این شغل فراری هستن. مسوولان و مدیران شهرستان بافق و استان یزد و مردم شریف شهرستان بافق و استان یزد اگر نان با کیفیت و خوشمزه و با ماندگاری بالا میخواهید باید نرخ نان هم سالانه متناسب با تورم و اقتصاد مملکت افزایش یابد تا من کارفرما بتوانم بهترین نیروی کار حرفه ای ترین شاطر و خمیر گیر را استخدام کنم تا بهترین نان با کیفیت بالا و خوشمزه و با ماندگاری بالا پخت کند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۳۱
برچسب ها:

You cannot copy content of this page