دوره آموزشی احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی در بافق برگزار شد

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
شنبه - 31 تیر 1402

دوره آموزشی احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی در بافق برگزار شد
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق از برگزاری دوره آموزشی احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی ویژه جوامع محلی روستای گزستان با همکاری دهیاری و شورای اسلامی این روستا و مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد در محل حسینیه روستای گزستان شهرستان بافق خبر داد.
دوره آموزشی احیاء و توسعه رویشگاه های گیاهان دارویی با حضور رییس و کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق، محقق پژوهشی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد، کارشناس ستادی مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد، جوامع محلی، دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای گزستان در محل حسینیه این روستا برگزار شد.
در ابتدای جلسه ی آموزشی، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بافق نکاتی پیرامون ممنوعیت برداشت گیاهان دارویی در سطح عرصه های ‏جنگلی و مرتعی بیان کرد.
محبوبه معتمدنیا اظهار داشت: برداشت گیاهان دارویی به طور سنتی و غیراصولی از گذشته تاکنون توسط افراد صورت می گرفت که این کار موجب تخریب رویشگاه های این محصولات شده و برخی مواقع موجب در معرض انقراض قرار گرفتن آنها می شود.
معتمدنیا هدف از ایجاد این ممنوعیت را ایجاد فرصتی دوباره برای تقویت و تجدید رویش گیاهی عرصه های طبیعی شهرستان بافق دانست و افزود: هر گونه حمل و برداشت گیاهان دارویی از رویشگاه های طبیعی شهرستان ممنوع بوده و قاچاق محسوب می شود.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق هدف از برگزاری این دوره آموزشی را آشنا کردن کشاورزان و بهره برداران با روش کشت گیاهان دارویی در کنار مزارع و باغچه های خود عنوان کرد و افزود: علاقمندان به کشت گیاهان دارویی می توانند با مراجعه به اداره منابع طبیعی برای درخواست واگذاری زمین از طریق ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع و پس از طی مراحل قانونی، اقدام به کشت گیاهان دارویی نمایند.
معتمدنیا گفت: مردم طبیعت‌ دوست می‌توانند در تماس با شماره ۱۳۹ و ۱۵۰۴ کد امداد جنگل و مرتع، گزارش‌ها و اخبار خود را در زمینه آتش‌سوزی عرصه‌های منابع طبیعی، تخریب و تصرف اراضی ملی، قاچاق گیاهان دارویی، حفر چاه غیر مجاز در اراضی ملی اطلاع‌رسانی کنند تا از ورود خسارت های جبران ناپذیر به عرصه های مرتعی و جنگلی جلوگیری شود.
در ادامه محقق پژوهشی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد با ارائه پاورپوینت، هدف از برگزاری جلسه را شرح داد.
مصطفی زارع گفت: گیاه دارویی به گیاهی گفته می‌شود که در یک یا چند اندام خود حاوی مواد مؤثره بوده و کاشت، داشت و برداشت آن‌ها صرفاً به منظور استفاده از این مواد انجام می گیرد که در درمان بیماری ها و یا در پیشگیری از بروز آن مورد استفاده و اکثر این گیاهان در سه گروه عطری، ادویه ای و طبی قرار می گیرند.
محقق پژوهشی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد در خصوص زمان برداشت و بهره‌برداری از گیاهان دارویی بصورت مستقیم و غیرمستقیم، معرفی گیاهان دارویی یکساله و چندساله، میزان ترکیبات مؤثره، مبارزه با آفات گیاهی، حفاظت و حمایت از ذخایر ژنتیکی گیاهان دارویی و جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه و مراحل فرآوری، ترکیبات شیمیایی اجزاء گیاه و ارزش و خواص دارویی آن، نحوه تست جوانه زنی بذور گیاهان دارویی، موارد منع مصرف گیاهان دارویی و معرفی برخی گونه های گیاهان دارویی چون بذر سیاه دانه، اسفرزه، زیره سیاه، ملنگو، بادرشبو، زیره سبز، به لیمو، نعناع فلفلی، کاسنی، زوفا، پونه و آویشن مطالبی ارائه کرد.
مصطفی زارع در پایان به سئوالات شرکت کنندگان در این دوره آموزشی پاسخ و راهنمایی لازم را ارائه نمود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۰
برچسب ها:

You cannot copy content of this page