برنامه های داخلی آموزش و پرورش نیازی به مجوز ارشاد ندارد

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 18 مرداد 1402

 

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در گفتگو با خبرنگار” بافق فردا” در پاسخ به این سوال که آیا نهادهایی همانند آموزش و پرورش برای برگزاری مراسم مختلف داخلی مثل شب شعر باید از اداره ارشاد مجوز اخذ کنند گفت:برای برنامه های داخلی نیازی به مجوز ارشاد نیست.

عابدی عنوان کرد: برنامه های ارگانها دارای دو موضوع است چنانچه برای برگزاری جنگ یا جشن ویژه کارکنان از گروه تئاتر و موسیقی دعوت شود یا شهرداری برنامه عمومی برگزار کند نیاز به مجوز است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد عنوان کرد:برنامه های داخلی آموزش و پرورش نیاز به مجوز ندارد و فضای فرهنگی است

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه آیا از عملکرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق رضایت دارید تصریح کرد:اوایل مدیریتم ارجمند ریاست اداره را بعهده داشت و با نائل شده به کسوت بازنشستگی تصمیم بر این شد تا گزینه بومی ریاست اداره را به عهده بگیرد به همین منظور از همکاران در سطح استان استفاده نکردیم.

عابدی افزود: با فرماندار، نخبگان و خواهران فرهنگی نظرخواهی به عمل آمد و نهایتاً با ارائه پیشنهادات با قائمی به جمع بندی رسیدیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با بیان این‌که‌ در مجموع از عملکرد فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق رضایت داریم خاطر نشان کرد: هرچند ملاحظاتی را هنرمندان دارند که به ما منتقل می کنند و طبیعی است اداره ارشاد به دلیل انبوه مخاطب، کثرت و تنوع مخاطبین و در کنار آن نداشتن وسع نه چندان زیاد به لحاظ حمایت های مادی و مالی و سایر مسائل مورد انتقاد اقشار است و اینکه همه راضی رضایت نداشته باشند طبیعی است.

عابدی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود درباره نظارت بر روی کانال های باصطلاح خبری که گاها موجب تفرقه بین اقشار مردم هم می شوند و بدون مجوز در فضای مجازی افزایش پیدا کرده گفت : طبق قانون در حوزه مطبوعات و رسانه اخذ مجوز برای یک رسانه که چاپی و برخط شرایط خاص خودش را دارد تعاریف خاص دارد نشریه مکتوب باید درخواست بدهد و مجوز اخذ کند؛ رسانه برخط دامنه ثبت می کند، طبق قانون نظارت بر رسانه هایی است که مجوز دارند اگر در این حوزه وب سایت خبری یا نشریه بدون مجوز فعالیت کند مورد بررسی و برخورد قرار می گیرد.

وی بیان کرد: اما یک زمان با وجود شبکه های اجتماعی شاهد این هستیم که سکوهای انتشار در شبکه های اجتماعی، کانال ها و صفحاتی ایجاد می کنند و به فعالیت رسانه ای می پردارند زمانی که تلگرام فیلتر نبود بخشنامه ای آمد که کانال های خبری که بیش از ۵ هزار عضو داشتند باید ثبت شده و مجوز اخذ کنند اما با فیلتر شدن فضا مجوز صادر نمی شود.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد همچنین گفت:در حال حاضر در فضاهای مثل تلگرام و اینستاگرام که غالب کانال ها و فضاهای خبری در آن شکل می گیرد طبیعتا قانون مصرحی برای نظارت و مجوز دادن نداریم.
چنانچه جرمی رخ دهد وظیفه دستگاه قضایی است که با آن برخورد کند وظیفه از گردن ارشاد اسلامی ساقط است چون در فضای غیرقانونی صورت گرفته است در سکوهای داخلی مانند ایتا و بله کانال هایی شکل می گیرد که باعث رونق دادن و استفاده مردم از این می شود محل صحبت و تامل است اما با توجه به‌ پیگیری نتوانستیم تا قانونی وضع شود که بتوانند مجوز بگیرند.

عابدی گفت: در استان شکایت هایی است در سطح کشور هم به همین نحو است ولی امیدواریم با توجه به رغبت مردم از شبکه های داخلی که در حال ازدیاد است، مجموعه قانون گذار نظارتی انجام دهد و بخشنامه و بستر قانونی را فراهم کند.

وی بیان کرد:در حال حاضر هم بیشتر کانال ها و صفحاتی که در شبکه های اجتماعی مروج بی بندباری هستند و در مسائل مختلف ایجاد اختلال می کنند شناسایی و رصد شکل می گیرد و برخورد صورت گرفته است همانند اینکه اخیرا بیش از ۱۰۰صفحه که مروج کشف حجاب بودند در اینستاگرام بودند از دسترس خارج شده اند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۵
برچسب ها:

You cannot copy content of this page