ثبت ۳ وقف جدید در شهرستان بافق/قدیمی ترین موقوفه شهرستان بافق مربوط به ۴۵۰ سال پیش توسط فردی زرتشتی به نام مهربانو شهریار

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - 12 مهر 1402

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بافق در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان بافق از ثبت ۳ وقف جدید به ارزش ۱۲۰ میلیارد ریال خبر داد.

هادی علیزاده عنوان کرد:سال گذشته اتفاق خوبی در رابطه با اخذ وقف جدید رقم خورد و ۳ سند مالکیت وقفی در شهرستان بافق بعد از ۵ سال به ثبت رسید.

وی با بیان اینکه اولین موقوفه در حوزه کشاورزی شامل ۲ هزار متر مربع زمین پسته در رحیم آباد به منظور روضه خوانی سیدالشهدا(ع)، یک باب مغازه ۷۰ متری توسط خیر بافقی برای روضه خوانی حضرت فاطمه الزهرا (س) و مازاد آن برای اجرای نیت زوج های بی بضاعت و کم بضاعت و سومین موقوفه در روستای مبارکه، ۷ هزار متر مربع در قالب ۱۵ قطعه زمین کشاورزی توسط آقای زارع به ثبت رسید.

وی با اشاره به اینکه تا مهرماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۶۳ موقوفه در سیستم سامانه جامع موقوفات کشور ثبت شده، تصریح کرد: از این تعداد ۴۹۲ موقوفه تحت تصرف اداره اوقاف و ۷۱ موقوفه دارای متولی است که با رای دادگاه افراد متولی شناخته شده اند.

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود:متاسفانه یا خوشبختانه ۷۳ درصد از موقوفات در حوزه کشاورزی است که از این مقدار قریب به بالای ۹۰ درصد به دلیل خشکسالی و عدم کشت و زرع به کویر تبدیل شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بافق خاطر نشان کرد: از ۵۶۳ موقوفه، ۱۷۶۷ مغازه ، زمین ،منزل و انبار به عنوان رقبه موقوفه ثبت شده که بیشترین رقبه ها مربوط به ۴ موقوفه است.

مقام مسوول عنوان کرد: از هزار و ۷۶۷ رقبه موقوفه، رقبه آقا مهدی در منطقه بلوار انقلاب و روستاهای فتح آباد و علی آباد و قسمتی در داخل شهر بیشترین رقبه موقوفه را دارد و بزرگترین رقبه آقا مهدی زمین موقوفه هنرستان شهید باهنر با ۶ هکتار زمین که ۳۰ هزار متر مربع آن مدرسه و ۳۰ هزار متر مربع دیگر سند آن در رابطه با تعرفه مسکونی صادر تا واگذار شود.

او با اشاره به اینکه قدیمی ترین موقوفه شهرستان بافق مربوط به ۴۵۰ سال پیش توسط فردی زرتشتی به نام مهربانو شهریار وقف شده است خاطر نشان کرد:موقوفات آستان مقدس از موقوفه مهربانو شهریار قدیمی تر است اما چون مدرکی دال بر تاریخ دقیق نداریم نمی توان گفت خیلی قدیمی است.

موقوفه رحیم هدایت اول خیابان مهدیه به نام موقوفات قدیمی بافق وقف بر امامزاده عبدالله است که از درآمد مغازه ها، آب انبار و …خرج آب سردکننده و آب سقاخانه امامزاده عبدالله (ع)می شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۷
برچسب ها:

You cannot copy content of this page