شهرستان های استان بویژه اردکان، بیشتر کارگاهی شده اند تا صنعتی

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
دوشنبه - 27 آذر 1402

فرماندار شهرستان اردکان گفت: در حال حاضر در شهرستان های استان بویژه اردکان شاهد کارگاهی شدن هستیم تا صنعتی شدن.

حسین سبزواری در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار” بافق فردا” عنوان کرد:فضا، فضای کارگاهی و کارگری شدن است نه صنعتی.

او با اشاره به اینکه یکی از مشکلات صنعتی شدن مهاجرت، مهاجرینی است که قاطبه آنان کارگر می باشد افزود: در هر جامعه ای که فقط از یک قشر پذیرش مهاجر انجام شود مشکل ایجاد خواهد شد.

سبزواری با اشاره به اینکه کارگران از اقشار زحمتکش جامعه هستند یادآور شد: اردکان که روزی موطن علما و دانشمندان بوده امروز پذیرای قشر عظیم جویای کار شده که متاسفانه سطح تحصیلات پایینی دارند.

وی گفت: همانگونه که می دانیم پایین بودن سطح دانش رابطه مستقیم با افزایش آسیب های اجتماعی و به تبع آن بالا رفتن آمار جرایم و بزه دارد و تنها راهکار آن الزام کارفرمایان در بکارگیری افراد دارای سطح تحصیلات بالا یا فراهم نمودن زمینه های ارتقاء دانش برای نیروهای فاقد تحصیلات است.

او ادامه داد:تا سال گذشته با توجه به کد ملی دانش آموزان ثبت نام شده از ۲۱۷ شهر ایران در اردکان ساکن بودند و در حال حاضر به ۲۳۰ شهر رسیده است.

فرماندار اردکان با اشاره به اینکه در کلان شهری مانند تهران اکثریت ساکنین مهاجرین هستند عنوان کرد: در مدیریت به دلیل اینکه از همه گروهها، اقشار، طیف ها، پایه شغلی، تخصصی،تحصیلی و سلایق مهاجرت کرده اند کمتر دچار مشکلات حادی چون شهر ما می شوند.

وی تصریح کرد:اگر بخواهیم شهر به سمت و سوی صنعتی شدن به معنای واقعی پیش برود باید صنایع هایتک راه اندازی شود ؛با نیروی کار کمتر و چنانچه نیروی بیشتر نیاز باشد نیروی متخصص و اهل فن و دانش می آید.

سبزواری گفت:در کشورهای پیشرفته نخبگان کشورها جذب می شوند تا باعث پیشرفت باشند،شهرهایی مانند بافق و اردکان صنعتی نشده اند بلکه مواد اولیه صنعتی ها را تامین می کنند.

او بیان کرد:به محض این که منابع خدادادی آنان به اتمام برسد با سیل عظیمی از جمعیت بیکار که سالیان سال ساکن شهر بوده اند، فرزندان آنان خود را متعلق به این خاک می دانند و تغییرات روی داده در فرهنگ، مواجه می شوند.

فرماندار اردکان راه اندازی صنایع هایتک را بهترین راهکار برای نجات اینگونه شهرها عنوان کرد و افزود:در صنایع هایتک مواد اولیه از منطقه ای دیگر تامین می شود.
برخی از شرکت های بزرگ که مواد معدنی را از خارج از کشور خریداری می کنند تمایل به سرمایه‌گذاری در چابهار را دارند تا نزدیکترین نقطه به دریا باشند و هزینه حمل و نقل را متقبل نشوند.

سبزواری از صنعت و تولیدی های حلو ارده در اردکان به عنوان یک صنعت سود آور نام برد و گفت: مواد اولیه آن عمدتا کنجد و شکر است که کنجد آن از فارس، افغانستان، پاکستان و حتی سودان تامین ؛شکر از خوزستان و خارج از کشور و تنها فرآوری در اردکان انجام می شود و اگر یک روز هر کدام از مواد اولیه تامین نشود از جایی دیگر می توان آن را به دست آورد.

او با اشاره به اینکه استان یزد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری موقعیت خوبی دارد تصریح کرد: با توجه به صنایع پاک می توان ارز آوری بیشتری را برای شهرستان های استان ارمغان آورد.

سبزواری در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه در بسیاری از گروهها و سایت های خبری اردکان مردم از آلودگی ها گلایه مند هستند چه راهکاری در این رابطه اندیشیده شده است عنوان کرد: شهرستان اردکان دارای سه بخش مرکزی، عقدا و خرانق است.
عقدا و خرانق دو بال صنعت و معدن برای اردکان هستند؛صنایع در عقدا و معادن در خرانق مستقر است.

او گفت: آلودگی های خرانق بیشتر در حوزه خاک و زمین است، زمین دستخوش تغییرات شده و محیط از بین رفته و آلودگی های بخش عقدا و اردکان هوا، آب و زمین است که به سادگی از بین نمی رود و تنها راهکار آن این است که صنایع آلاینده برای مناطق مسکونی حریم زیست محیطی ۴۰ کیلومتری در نظر گرفته شود.

فرماندار اردکان با تاکید مجدد بر احداث صنایع هایتک و کم آبخواه بیان کرد: ساختن صنعت شهرها که در بافق از گذشته اتفاقات خوبی رخ داده و در اردکان نیست از دیگر اقدامات موثر می تواند باشد.

سبزواری همچنین به در نظر گرفتن دو درصد عمران و آبادانی برای شهر بافق اشاره کرد و این اقدام را ستود و گفت: امروز اردکان با شهر تاراج شده مواجه است که منابع در اختیار شرکت های بزرگ قرار گرفته و مساعدت ها همانند قطره چکانی است.

او توسعه متوازن ،صحیح و توجه بیشتر به مسوولیت های اجتماعی توسط صنایع و معادن را خواستار شد و عنوان کرد:سوق دادن شهرستان به صنعت گردشگری از برنامه های دیگر اردکان است که امیدواریم در آینده نزدیک نتایج خوبی را به دست آوریم.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۵
برچسب ها:

You cannot copy content of this page