عملیات کربلای ۵ به قلم محمدرضا دهقان زاده بافقی

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
سه‌شنبه - 19 دی 1402

 

بسم‌ الله‌ الرحمن الرحیم.

سالگرد عملیات کربلای پنج را گرامی می داریم

عملیات کربلای ۵ در تاریخ ۱۹ دی ماه ۶۵ با رمز (یافاطمه زهرا ) سلام الله علیها انجام گرفت.

عملیات کربلای پنج یکی از سخت ترین و پیچیده ترین عملیاتهای طول هشت سال دفاع مقدس بود.

بعداز عملیات کربلای ۴ که در سوم دیماه سال ۱۳۶۵ درجبهه جنوب از مقابل ابادان تاشلمچه (جزیره مینو. جزیره ام الرصاص ، ام البابی ، جزیره بوارین جزیره ماهی ، جنوب بصره و پنج ضلعی درشلمچه) انجام شد و با اطلاعاتی که امریکایها و منافقین از عملیات به رژیم بعث عراق دادند و آگاهی دشمن از انجام عملیات. عملیات ناموفق بود و بعد از چند ساعت نیروها بازگشتند وتعداد زیادی از پیکر شهدا جا ماند و عده ای نیز به اسارت در آمدند.

رژیم بعث عراق مغرور وسرمست از پیروزی وضعیت را به نفع خود میدید لذا لزوم انجام عملیات و تغییر وضعیت نظامی و سیاسی ضروری بود فرماندهان عالی جنگ تصمیم بر طرح ریزی وانجام عملیات گرفتند و به تیپ ولشکرها اعلام کردند تا با سازماندهی و آمادگی نیروها وادوات خود به طرح ریزی و شناسایی منطقه اقدام یگانهای مختلف اعم از سپاه  و ارتش اقدامات لازم را انجام داده و آماده فرمان بودند یگان‎ها بسته به نوع ماموریت و منطقه مانوری خود اطلاعات لازم از دشمن را به دست اورده و محورهای خود را شناسایی نموده ونیروهای خود را از موقعیتها و مقرهای خود به نزدیکترین فاصله به دشمن انتفال دادند تا رمز عملیات از قرارگاه مرکزی اعلام شود.

درطول خطوط جبهه از اشنویه در استان اذربایجان شمالی ترین مرز ایران وعراق تا جنوبی ترین مرز که دهانه اروندرود جنوب ابادان بطول حدود ۱۳۰۰کیلومتر مرز مشترک باعراق حساس ترین و پیچیده ترین نقطه و مرز شلمچه بود که هم برای ایران وهم برای عراق به لحاظ نزدیکی به شهربندری بصره و خرمشهر اهمیت داشت و رژیم بعث سخت‎ترین و پیچیده ترین موانع را در ان منطقه قرار داده بود از کانال های مختلف انواع سیم خاردار و بشکه های انفجاری و خورشیدی وخاکریزهای نونی شکل و کانال پرورش ماهی با توجه به اینکه درعملیات کربلا ۴ که دولشکر از رزمندگان اسلام توانسته بودند از منطقه پنج ضلعی عبور کنند طرح ریزی عملیات در شلمچه انجام شد منطقه ای به وسعت ۱۵۰ کیلومتر مربع از ساحل اروند جزیره بوارین تا منطقه پنج ضلعی. وکانال پرورش ماهی و پاسگاه کوت سواری و پاسگاه بوبیان. تیپ ولشکرها درموقعیت های خود باامادگی کامل قرارگرفتن رزمندگان تیپ ۱۸الغدیر یزد که شمالی ترین نقطه عملیات مقابل پاسگاه بوبیان می بایست عملیات خود را انجام دهد همه امکانات اماده رزمندگان تیپ الغدیر از موقعیتهای خود همچون (موقعیت جهاداکبر و..) وچند مقردیگرعصر نوزدهم دی ماه حرکت وخود را به ساحل ابگرفتگی (دریاچه بوبیان) رساندند.

گردان غواصان تیپ الغدیر می بایست چند محور را بازگشایی میکردند و بعد نیروهای رزمی از ان محور ها به دشمن هجوم ببرند غروب نوزدهم بااصابت گلوله خمپاره در بین جمعی از غواصان عده ای شهید و  مجروح شدند.

بدلیل فاصله زیاد تیپ الغدیر تا دشمن تیپ الغدیر اولین یگانی بود که به سمت دشمن حرکت کرد غواصان دلیر تیپ الغدیر با توکل به خدا با تاریک شدن هوا به آب زدند و بسمت دشمن حرکت کردند در آن لحظات سکوت محض همه جا حاکم بود و کوچکترین سروصدایی شنیده نمی‎شد.

رزمندگان باتمام تجهیزات اماده و همه در حال رازونیاز و دعا بودند و دعا میکردند که بچه های غواص بتوانند خط اول دشمن را تصرف کنند. حدود ساعت یک شب صدای تیراندازی شنیده شد گویا کمین های دشمن در منطقه پنج ضلعی شروع به تیراندزی کردند رمز عملیات به نام مبارک یا زهرا (س) اعلام شد . غواصان شجاع یگان‎ها که خود را به نزدیک دشمن رسانده بودند عملیات را اغازکردند.

یکی از محورهای یزد که نیروهای غواص تا نزدیک خط دشمن رسیده بودند باتیراندازی دشمن در اب مورد اصابت تیرهای دشمن قرارگرفتن و عده ای شهید و زخمی شدند دو محور دیگر غواصان عزیز توانستند خود را به خط اول دشمن رسانده و با نیروهای دشمن درگیر شده و تعدادی از بعثیها را نابود گردند ولی بدلیل هوشیاری و هجوم دشمن نیروهای رزمنده نتوانستن از ان محور ها خود را به دشمن برسانند وعملیات را ادامه دهند لذا نیروهای پیاده الغدیر سواره بر قایق ها و شناورها شده واز محور لشکر ۳۳ المهدی که جناح چپ تیپ الغدیر بود به سمت دشمن حرکت نموده و پس از پشت سر گذاشتن دریاچه بوبیان خود را به دژ عراق رساندند و به موازات کانال پرورش ماهی روی دژ عراق بسمت پاسگاه بوبیان حرکت کردند مقداری از مسیر توسط رزمندگان لشکر ۳۳ المهدی پاکسازی شده بود ادامه دژ وجادهای منتهی به کانال پرورش ماهی را رزمندگان الغدیر پاکسازی کرده و پیش می رفتند

همزمان توپخانه ها وادوات سنگین و سبک ایران و عراق اتش سنگین میریختن هواپیماهای وبالگردهای عراق نیز دیوانه بار بمباران میکردند عراق بخاطر حساسیت بیش ازحد منطقه به لحاظ نزدیک شدن رزمندگان به بصره بیشتر تجهیزات وتوپخانه هایش رامقابل شلمچه و شهر تنومه وبصره مستقر کرد وشدیدا گلوله باران میکرد.

نیروهای پیاده عراق عده ای کشته ومجروح و تعدادی نیز اسیر شده وعده ای فرار کردند که روزبعد تیپ ولشکر های عراق باقیمانده نیروهای خود را سازماندهی کردند و همراه با تیپ ها ولشکر های کماندو و تازه نفس که از مناطق دیگر به شلمچه اعزام شده بودند اقدام به پاتک های سنگین نمودند ولی رزمندگان دلیر اسلام با شجاعت مقابل انها ایستادگی وپاتک ها را دفع میکردند حجم اتش عراق بقدری زیاد بود که وجب به وجب گلوله به زمین میخورد ولی رزمندگان پیشروی و به دشمن تلفات وارد میکردند.

این عملیات یکی از سنگین‎ترین و پیچیده ترین عملیات‎های دفاع مقدس بود که رزمندگان موانع و مواضع پیچیده عراق را پشت سروخود را به شهر مهم واستراتژیکی بصره نزدیک کردند این عملیات ۲۵ روز طول کشید و بیش از ۵۰ هزار نفر از نیروهای رژیم بعث عراق کشته و زخمی وبیش از ۲۵۰۰ نفر نیز به اسارت درامدند .

وقتی که رژیم بعث نتوانست با انواع تجهیزات مدرن و پیشرفته اهدایی کشور های شرقی وغربی حامی خود و با انتقال تیپ ولشکر های ورزیده تکاور خود جلوی رزمندگان اسلام مقاومت کنند دیوانه وار اقدام به بمباران شیمیایی خطوط دفاعی و مناطق مختلف کرد و همچنین به بمباران شهرها پرداخت ولی نتوانست کاری از پیش ببرد و طعم تلخ شکست وناکامی را چشید و این پیروزی بسیار بزرگی بود که باتوکل به خدای متعال وایثار واز خود گذشتگی ‎وجان‎فشانی رزمندگان دلیرنصیب ایران اسلامی شد.

دراین عملیات جمعی از رزمندگان اسلام از تیپ ولشکر های عمل کننده به شهادت رسیدند و تعداد زیادی نیز مجروح شدند . بیش از۲۳۰ نفر از رزمندگان تیپ همیشه پیروز ۱۸ الغدیر به شهادت و بیش از ۹۰۰ نفر نیز مجروح شدند. دراین عملیات تعداد زیادی از رزمندگان شجاع شهرستان بافق نیز  شرکت داشتن و حماسه آفریدند که جمعی مجروح و تعدادی نیز به شهادت رسیدند که این شهیدان عبارتند از

شهید محمد رضا بابایی

شهید عباس رضایی

شهید محمد برزگری (طلبه و غواص)

شهید علی اکبر خالقی (غواص)

شهید حسین فتوحی

شهید غلامرضاصادقی

شهید محمدفتوحی

شهید محمدکاظمیان

شهیدسیدعلیرضا بشگوئیه

شهیدمحمدرضا مختاری

شهیدغلامرضارنجبر

شهیدمیرزا محمود شریعتمداری

شهید نظر سیف الدینی

به روح بلند و مطهر همه شهدا خصوصا شهدای عملیات کربلای پنج درود میفرستیم.

شادی روح شهدا فاتحه مع الصلوات.

محمدرضا دهقانزاده بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۸
برچسب ها:

You cannot copy content of this page