تاثیر مصرف دخانیات برسلامت دهان و دندان

دسته: عمومی
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 31 خرداد 1403

وقتی صحبت از سیگار و استعمال دخانیات می‌شود در وهله اول ذهن اکثر افراد به سمت نارسایی‌ها و بیماری‌های ریوی- قلبی و در مرحله بعدی به انواع سرطان ریه سوق داده می‌شود و سیگار را عامل اصلی ناراحتی‌های مزمن ریوی و قلبی می‌دانند.علیرغم درست بودن این تصور نباید فراموش کنیم که مجرای ورود دود سیگار و سایر محصولات دخانی به بدن، دهان است و دندان‌ها، لثه و بافت دهان در خط مقدم این آسیب بوده و در معرض شدیدترین آثار سوء آن هستند.

مصرف دخانیات تاثیر منفی زیادی هم بر زیبایی چهره شخص خصوصا لبخند و زیبایی آن دارد و رفع این آثار و بازیابی ظاهر اولیه آن هزینه‌های مالی زیادی را برای فرد تحمیل خواهد کرد. مصرف سیگار تاثیر منفی بر روی سیستم ایمنی بدن دارد و به تبع آن توانایی سیستم دفاعی دهان را برای مقابله با عوامل عفونت‌زا کاهش می‌دهد و فرد را در مقابل باکتری‌هایی که از طریق آثار سیگار کشیدن تکثیر می‌شوند، بی‌دفاع می‌کند.ادامه این روند باعث بروز مشکلات مختلفی از قبیل تغییر رنگ و زرد شدن دندان‌ها شده و می‌تواند تا افتادن دندان‌ها هم پیش رود.مصرف دخانیات فرایند خون‌رسانی در دهان را هم مختل کرده و به نحوی آن را کاهش می‌دهد. روند ترمیم بافت لثه در افراد سیگاری با مشکل مواجه می‌شود

نتیجه حاکم شدن این شرایط در دهان، زمینه را برای پوسیدگی دندان‌ها فراهم کرده و به مرور زمان دندان‌ها از دست می‌روند و در آینده باید با روش‌های درمانی بی‌دندانی مثل روکش دندان، ایمپلنت و یا دندان مصنوعی جایگزین شوند و در صورت تغییر رنگ دندان‌ باید دنبال روش‌های زیبایی دندان مانند لمینت و بلیچینگ ( سفید کردن دندان‌ها ) رفت.

منظور از بیماری لثه، همان عفونت لثه‌ها است که بر اثر تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها در زیر لثه به‌وجود می‌آید یکی از عوامل این تجمع ، مصرف سیگار و دخانیات است. ادامه دار بودن این تجمع، باعث التهاب لثه خواهد شد.

سیگار کشیدن می‌تواند در افرادی که اقدام به کاشت دندان می‌کنند، پروسه درمان را با شکست مواجه کند و فرایند جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک را مختل کند. یکی از دلایل اصلی جهش سلولی و بروز سرطان‌ در ناحیه دهان، زبان، گلو، گونه و لب‌ها مصرف دخانیات و مشتقات آن است. افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری استعداد بیشتری در ابتلا به این نوع سرطان‌ها دارند.

توجه به بهداشت دهان و دندان و رعایت اصول و نکات مراقبتی در کنار پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات می‌تواند در دراز مدت و حتی به صورت مادالعمر سلامتی دهان و دندان‌های شما را تضمین کرده و از هزینه‌های درمانی و شاید زیبایی شما در آینده به‌صورت فزاینده‌ای بکاهد.

دکتر رشیدی کارشناس سلامت دهان ودندان شهرستان


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹
برچسب ها:

You cannot copy content of this page