خاستگاه فرهنگی فرماندار جدید در مواجهه با پیامدهای صنعتی – اقتصادی بافق

دسته: مقالات
۷ دیدگاه
یکشنبه - 10 دی 1391

استاندار یزد پس از گذشت ۴ ماه از بازنشستگی غیر منتظره حسین ندافیان (فرماندار قبلی) و سبک و سنگین کردن شرایط اجتماعی – اقتصادی بافق ؛ پس از سه بار رفت و آمد پی درپی خود و معاونین استانداری در هفته گذشته ؛ بالاخره تصمیم گرفت با دستور آماده سازی سریع سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق ، مردی را با سابقه فعالیت در مراکز فرهنگ سازی چون فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش ، صدا و سیما و اوقاف و امور خیریه یزد با نام مهدی دهقان خاوری بر مسند عالیترین دستگاه اجرایی- سیاسی بافق بنشاند .
اینکه چرا بافق در زمانهای مختلف روی خوشی به سیاستهای اجرایی و اقتصادی استاندار در قبال مردم این خطه نشان نداده است و یا چرا تاثیر پذیری استاندار از خرده فرهنگ های بدون شناسنامه ؛ در تصمیم گیریهای گوناگون بیشتر از درخواست های مردمی و مکرر امام جمعه محترم بافق و سایر نهادهای دولتی و غیردولتی بوده است مبحثی است که از حوصله خوانندگان محترم این نوشتار خارج است و پرداختن به آن و واکاوی ریشه های اجتماعی آن نه مناسبتی در این زمان دارد و نه موقعیت کنونی اجازه می دهد که آن را دقیقا بازخوانی نمود. لیکن به همین مقدار گذرا بسنده می شود که امام جمعه محترم در مراسم معارفه بر انتظار معرفی فرماندار بومی اشاره داشت و ایشان را منصوب نظام اسلامی و همراهی ایشان را برهمه دستگاهها لازم دانست.
نویسنده نیز به پیروی از سخنان ایشان سعی بر این دارد با نگاهی کوتاه به شرایط کنونی بافق راهکارهایی را جهت برون رفت از وضعیت فعلی ارائه نماید. امید آنکه همه صاحبان اندیشه و فعالان عرصه های مختلف اجتماعی – صنعتی و اقتصادی به دور از گرایش های فکری و سیاسی به درخواست فرماندار جدید پاسخ مثبت دهند و ایشان را در مسیر پیش رو یاریگر و پشتیبان باشند.
بیان مواردی چون فعالیت در مقام معاونت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در برهه ای که مدیرکلی آن بر عهده رییس دفتر سابق آیت ا… مصباح یزدی بوده است و گلایه های امام جمعه فقید یزد از کم کاری یا سکوت خبری و عدم هماهنگی در تغییرات مدیران کل استان با دفتر ایشان در این زمان دردی را از مجموعه بافق که هنوز در اجرای طرح های زیر ساختی شهر دست و پا می زند دوا نخواهد کرد.
پس شایسته است با در نظر داشتن وجوب هماهنگی لازم با فرماندار جدید؛ از وی درخواست شود در اولین فرصت جلسه ای را با حضور نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر و کارشناسان و نخبگان حوزه های مختلف، جهت عملیاتی نمودن سند چشم انداز ۱۴۰۴ در بافق تشکیل دهد و در آن نشست بلوک های کوچک شده این سند را برای توسعه همه جانبه بافق ترسیم نماید. این دقیقا همان نقشه راهی است که می بایست خیلی زودتر از اینها فرمانداران قبلی به آن جامه عمل می پوشانیدند.
آنچه که لازم بودن خود را بیش از هرچیز دیگر به رخ می کشد اینست که بدانیم بافق پس از اجرای ۳ برنامه پنج ساله الان در چه نقطه ای ایستاده است و قراراست در سال ۱۴۰۴به کدام نقطه برسد.
فرهنگ بافق با وجود غنای آن از منظر های مختلف؛ متاسفانه پیرایه های بدفرمی را به خود وصله زده است که می بایست هر چه سریعتر با عملکرد حسابگرانه و دقیق آن را از جامعه فرهنگی – مذهبی بافق زدود. خرده فرهنگی که نویسنده آنرا با نام قدر ناشناسی و ناسپاسی از مسئولین زحمت کش و کاردان یا منش نمکدان شکنی از آن یاد می کند.
این نمکدان شکنی در بیشتر موارد از سوی عده ای قلیل ولی تاثیرگذار که منافع خود را در انتصاب یا برکناری مسئولین بومی بافق می دانستند و پس از مدتی ؛ از بادمجان دور قاب چینی خود بهره لازم را نمی یافتند رواج یافته است تا جائیکه مهندس دهستانی که او را ؛ در سردر تمام طرح های عمرانی بافق با نام نیک یاد می کنند ؛ از دست این عده گلایه به خانه خدا می برد و درآنجا درخواست می کند که خدای کعبه مهرش را از بافق بگیرد.
فرماندار جدید با آغازی نو از سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بافق این نوید را داد که قدردان شیرزن این اداره است و اهتمام جدی خویش را با همکاری این اداره فرهنگی و فرهنگ ساز ؛ در برگزاری هرچه بهتر کنگره ملی وحشی بافقی و پس از آن دیگر بزرگان بافقی بکار می بندد.
تغییر روش در نگرش فرهنگی بافق به مسئولین استان؛ نیازمند فعالیت گسترده و همه جانبه در بکارگیری و استفاده صحیح از مولفه های آن در این شهر دارد که امیدواری آنست با توان و پشتکاری که در فرماندار جدید بالقوه وجود دارد بتواند گامهای بلندی نیز در این زمینه بردارد. آموزش و پرورش ، نهادهای علمی و دانشگاهی و مراکز آموزشی دولتی و غیر دولتی و نویسندگان مطبوعاتی و خبرنگاران حوزه های مختلف از مولفه های موثر در بیان دقیق عملکردها و تحلیل و تفسیر شرایط جامعه امروزی و تغییر نگرش اند که می بایست با تدبیر شایسته فرماندار سهم بسزایی برای آنها در رشد فرهنگی و ارتقا بینش عمومی جامعه در نظر گرفت.
از بعد اقتصادی و صنعتی هر چند مراحل اجرایی تعدادی از طرح ها و زیر ساخت های آن بطور ناقص شروع شده است لیکن برای به انجام رسانیدن آن فرصت زیادی نیست و فرماندار جدید می بایست بر خلاف دیدگاه استاندار تمام هم و غم خویش را مصروف این دارد که این زیر ساخت ها و طرح ها در سریعترین زمان ممکن به پایان رسد. جاده های مواصلاتی و درون شهری ؛ گاز ؛ سوخت فسیلی وآب مورد نیاز صنعت و کشاورزی از این جمله اند.
بافق با آنکه بهشت معادن ایران به حساب می آید لیکن اگر برای استخراج ذخایر معدنی آن و کارخانه هایی که می توانند در جوار این معادن رشد و نمو یابند برنامه ی جامعی اندیشیده نشود و یا با سهل انگاری و صرفا جهت خوشامد گویی آنها را به سرمایه گذاران دولتی و خصوصی بخشید نه تنها عوارض و درآمد آنها در دراز مدت تاثیر شگرفی بر پبشرفت اقتصادی بافق نمی گذارد بلکه تنها سهم بافق چاله هایی می شود مانند چاله چغارت.
در این بخش لازم است فرماندار جدید تنها به فکر تاسیس و راه اندازی صنایع صرفا کاربر نباشند بلکه با تکیه بر دانش متخصصان معدنی، در امتداد رشد صنایع جوار معدنی، با یاری گرفتن از پارک های علم و فناوری و ایده های برتر این مجموعه های خلاق به پیدایش و آوردن صنایع دانش بنیانی بیاندیشد که علاوه بر بکارگیری نیروهای عمومی بتواند سیل فارغ التحصیلان دانشگاهی را نیز به خود جذب کند.
تا از قلم نیافتاده می توان راه آهن بافق را که به چهارراه راه آهن کشور شهرت یافته؛ با آنهمه توان بالقوه در این دسته گذاشت و از ظرفیت آن و سایر کارخانه هایش و موقعیت خوب گمرگی بافق جهت انبار کالا و حتی منطقه آزاد تجاری – اقتصادی به نحو شایسته بهره لازم را گرفت و سرمایه انسانی و موقیعت های مکانی آن را از دست نداد و یا به همسایه های قدر قدرت بافق نبخشید.
حوزه انتخابیه بافق از آنگونه مسایلی است که تنورش زود به زود داغ می شود و دیر به دیر سرد؛ ولی عملا با این ویژگی جغرافیایی بزرگی که دارد سدی شده است برخواسته های مردمی و پیشرفت همه جانبه شهرهای آن. پیشنهاد این است که با هماهنگی کامل با مجلسیان استان طرح نویی درانداخته شود که لااقل در تصویب آن دوشهر بافق و یزد با هم در یک حوزه نباشند که این به عقیده آگاهان بدترین صورت ممکن برای ایفای حقوق مردم بافق از نمایندگی مجلس شورای اسلامی است.
کشاورزی و ورزش بافق که چند سالیست از خواب زمستانی بیدار شده و راه خویش را پیدا کرده است و در صدد جذب علاقمندان و بازار یابی خویش است نیز نباید هیچگاه از نگاه فرماندار غافل بماند.
در آخر توصیه می شود همه دستگاههای اجرایی بر خلاف فلسفه تشکیل روابط عمومی ها که عملکردها را با جذابترین شیوه بروشور و بنر می زنند به فکر فعال نمودن مشاور مطبوعاتی باشید که قبل از هر اقدام با تیزبینی و نکته سنجی، بیدارباش لازم می دهد و بعد از انجام کار نقاط ضعف و قوت را پوشش میدهد بدون آنکه ریالی از شما حقوق بگیرد.
احمد برزگری بافقی


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۷
برچسب ها:
دیدگاه ها
reza این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 دی 1391 - 1:01 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

دست مرزاد احمد جان

بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 دی 1391 - 1:39 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خداييش همين مطالب را به او فرماندار بگي چي جوابت را ميده

بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 دی 1391 - 1:41 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شما كه قلمت خوب منويسه زباني هم تكان بده مردم را بيدار كن والله مردم خوابند متوجه نيستند چي داره بر سر بافق مياد

سعید محمدپور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 دی 1391 - 4:55 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خوشحالم از اینکه یک نفر داره خوب و رک و راست اون چیزی که باید باشه رو بیان می کنه. اما یک نکته هم اضافه کنم و اون اینکه اگه فرماندار نیومد سراغ متخصصین لطفا متخصصین برن سراغش. خود مردم باید دلشون واسه شهر و منطقه شون بسوزه. خودشون باید پیش قدم بشن.

حسن غصه خور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 10 دی 1391 - 8:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
مطالب شما گویا و رسابود
البته همه این معضلات به فرماندار بر نمی گردد
حضور نخبگان علمی و فرهنگی و سیاسی و… شهر، درکنار فرماندار و مسئولان، آن حلقه گمشده در توسعه جامع و فراگیر شهراست.
توسعه ای پایدار و سالم را باید مطالبه کرد. یعنی همان توسعه ایی که در کلام مقام معظم رهبری به اقتصاد مقاومتی منجر خواهدشد.
معرفی آقای دهقان انشالله مایه برکت و خیر خواهدبود
اینکه فرماندار کی باشه زیادمهم نیست مهم ماهستیم که بدانیم چه میخواهیم و دنبال چی هستیم.
پس نخبگان در همه عرصه ها را فراخوانی کنید
ان الله معنا
ی ا ح ق

محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 11 دی 1391 - 6:47 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای دهقان خاوری خودش در راس مطبوعات بوده انشاءالله اگه انتقادی می شود این را به حساب دلسوزی بگذاردو جوری عمل کند که یاد فرمانداران غیربومی مثل بزاز را زنده کنند

رفیق این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 11 دی 1391 - 8:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با وجود بزرگانی چون وحشی بافقی شیخ محمد تقی و….وبزرگان علم و ادب معاصر چون استاد کم نطیر مسلم ادبیات فارسی جتاب آسید عباس آیت اللهی بافق یک شهر با صبغه فرهنگی است و بیشتر هم به کار فرهنگی نیاز دارد اگر فرهنگ و دانش شهر ارتقا یابد قطعا رشد اقتصادی هم میآید آیا بررسی کرده اید میزان فارغ التحصیلان علوم مختلف در شهر بافق را با اردکان و میبد .گرچه داریم ولی خیلی در مقایسه اندک است طبیعی هم هست کارشناسان و فارغ التحصیلان اردکان در استان درهمه ادارات به وفور هستند ولی در مراکز استان ویزد متخصصین بافقی کمتر از انگشتان یک دست که برخی از آنها دل پر خونی از بعضی هم شهریهای خود دارند

You cannot copy content of this page