بافق، باز هم بازماند

دسته: مقالات
15 دیدگاه
شنبه - 3 مارس 2012

همچنان که قابل پیش بینی بود و با همه ی همتی که مردم بافق به خرج دادند و تمام توان خود را برای فرستادن نامزد بومی شان به مجلس به کار گرفتند، باز هم از رقابت بازماندند و مثل 30 سال گذشته، زخمی بر زخم هاشان افزوده شد.

در 12 اسفند ماه امسال، 95% واجدین شرایط در شهر بافق رای دادند. نزدیک به 19000 نفر از آنان به محمدرضا صباغیان _ که امید شان برای شکستن طلسم سی و چند ساله نفرستادن نماینده ای از بافق به مجلس بود _ رای مثبت دادند. اما باز هم، در روی همان پاشنه ای چرخید که سه دهه است چرخیده است. ناکامی ها، کامل شد.

اما چند نکته قابل تامل در این میان هست.

اول آنکه متاسفانه در حوزه وسیع انتخابیه ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز به علت گرایش های سخت بومی، به جای توجه به برنامه ها، به اشخاص چشم دوخته می شود و هر شهری می کوشد در دایره ای معیوب ، ناشی از احساس تعلق به بوم و بر خود، در این انتخابات مشارکت داشته باشد.

دوم آنکه در این مدت هرکس از شهر بافق نامزد شده است، نهایت یک شخصیت شناخته شده برای خود بافق بوده است. و درعین حال بیشترین توجه و تاکید خود را نیز بر روی رای بافق و در سطحی بالاتر، بهاباد گذاشته است. این یک اشکال اساسی در بین نامزدان بافقی است. برای بدست آوردن رای در این حوزه بی در و پیکر، لازم است کسی حداقل با شخصیت شناخته شده استانی ( که برای رسیدن به این مهم راه طولانی باید پیموده شود) پای در رکاب انتخابات کند.

سوم دلبستگی بیش از اندازه به رای بهاباد که همواره نشان داده، می کوشد بین خطوط حرکت کند. بدون آنکه گرایش خود به طرفی خاص را جلوه دهد.

اما مهمتر عیب این دوره را؛ من تکرار اشتباه دوره های قبل می دانم  هم از طرف نامزدان، هم از طرف بزرگ ترهای بافق. به این دلیل که متاسفانه آنها با تاکید بیش از اندازه بر بومی گرایی و بیدار کردن این حس در مردم ، آنها را با دشواری زیادی برای بعد از انتخابات روبرو می کنند. وقتی حس بومی  خواهی گل کرد و مردم را به این سمت سوق دادیم که نامزد ما به دلیل همشهری بودن بهترین است، وقتی مثل الان یا مثل دفعات قبل انتخابات، نامزد بومی موفق به کسب رای بالا در حوزه انتخابیه نشد، مردم دچار شکست روحی و بدبینی شده و این مسئله در ضمیر جمعی آنها تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت. کم کم به این نتیجه خواهند رسید که ما نمی توانیم و این بسیار مشکل آفرین خواهد بود. در این دوره می شد با کمی دور اندیشی و با یک محاسبه ساده بجای تاکید بر بومی بودن، مردم را به سمت نامزدی هدایت کرد که بعدها بیشترین کارکرد را برای آنان داشته باشد. البته الان هم می شود از هر دو نفر باقی مانده با شرط و شروطی حمایت کرد. چون در دور دوم، بدون شک رای بافق، تعیین کنده خواهد بود. می توان با حساب و کتاب این رای را به یکی از دو نفر باقی مانده داد. اگر چه مشارکت بافقی ها در دور دوم، به مراتب کمتر خواهد بود.

امیدوارم این انتخابات به ما فهمانده باشد که سیاست جایی برای احساس نیست. باید محاسبه گرانه در این راه قدم زد و ای کاش می شد هر چه سریعتر با اتخاذ تصمیمی درست، نسبت به التیام زخم مانده بر تن شهر و غروری که لگدمال شد، اقدامی نمود.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
بچه بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 8:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بنظر من شما اشتباه می کنید مردم خود را برنده میدانند و همینگونه نیز هست مردم بافق نشان دادند می شود و می توانیم اگر آن عده که به دیگران بخاطر بعضی مسائل رای دادند به کاندیدای بومی رای داده بودند الان کتاب انتخابات جور دیگری ورق می خورد در هر حال مردم همت خود را نشان دادند و مسئولین هم باید تلاش کنند تا بتوانند جوابگوی این مردم فهیم باشند

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 9:49 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به نظر من این تحلیل کاملا غلطه . اصلا تحلیل این آقا درست نیست تحلیل این آقا عینا تحلیل بهابادی هاست . به کسی رأی دهیم که رأی می آورد ما اگه بازم در دور دوم شرکت کنیم به آقای صباغیان رأی می دهیم . مطمدن باشد .

دانشجو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 9:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مطمئن باش ما اگه صد دفعه دیگه مهم انتخابات برگزار کنن به دور هزارمم بکشه به آقای صباغیان رأی می دهیم .

سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 9:53 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام وقعا واسه این آقا و کسانی که این مطلبو گذاشتن تو سایت متأسفم .

روح الله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 10:57 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خدمت برادر بزرگوار محمد علی پورفلاح و احسنت بر شما

امین ازبهاباد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 3 مارس 2012 - 11:07 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام به دوست محترم جناب آقای فلاح
علت ناکامی نامزد این دوره انتخابات
1-توجه یشتر مسئولین به نامزدهای خاص در صورتی که در شهرستانهای دیگر نامزدهابی بومی از حمایت مسئولین بومی برخوردارند.
2-نگاه فرابومی شهرستانهای بافق و بهاباد به طوری که آقای فرهمند در شهرستان بافق بیش از 2000رای دارد در صورتی که آقای صباغیان در حوزه ابرکوه24رای
3-با نکته دوم موافق نبستم مگر در دوره ی قبل آقای فرهمند شناخته شده بود
4-اتفاقا برخلاف نوشته ی جنابعالی بزرگان هیچگونه حمایتی نکردنداگر حمایت همه جانبه صورت می گرفت رای نامزدهای غیر بومی به نفع نامزد بومی در صندوق ریخته می شد شرایط کنونی متفاوت بود.
در هرحال فرصت بسیار گرانبهایی را شهرستانهای بافق و بهاباد از دست دادند که در صورت تغییر حوزه های انتخاباتی دیگر در هیچ زمانی تکرار نخواهد شد.

صرفا جهت اطلاع این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 7:42 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

32 سال قبل نمایندگان غیر بومی چه گلی به سرمان کرده اند که نماینده بومی نمی تواند انجام بدهد

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 9:11 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

تحليل تاحدودي درست است (ازنظرمن)درموردچهره بومي ناشناس در سطح ساير شهرهااگرشخصي شناخته شده وارد ميشد راي بالاتري درسايرمناطق كسب مي كرد واحتمال حضورش دربهارستان بيشتر مي شد.امادرمورد مردمي كه به كسي جز نامزد بومي راي دادند نميتوان خرده گرفت چراكه آنها براساس عقل ومصلحت اقدام كردند ومابراساس احساس وشوربومي بودن ماراتني جديد در راه است بايد گليم خود راازآب بكشيم وبادفاع ازيكي از دونامزد به سهم خواهي بپردازيم چراكه دوردوم ميزان كارهاي اينده اي كه قرار است براي بافق بشود توسط نماينده مجلس تعين ميشود نه دور اول پس بياييد دوباره عزم صندوق كنيم وراي بدهيم تاراي بافق تعين كننده نماينده بعدي باشد تانماينده هم براي كارهاي بيشتردرمورد بافق دلگرم باشد ماچه بخواهيم چه نخواهيم يكي از اين دو نماينده ما ميشوند پس بياييد بگونه اي عمل كنيم كه بتوانيم بگوييم ماهم به شماراي داديم باآرزوي فرداي بهتر

رضائي.جانباز شيميايي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 9:12 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ديروز که نتيجه اعلام شد خيلي فکر کردم.مروري کوتاه از ابتداي انقلاب شکوهمنداسلامي.مردم بافق هرزمان که رهبر فرزانه انقلاب امر فرمودند در صحنه بودند مطيع رهبر.در جبهه به هر کجا که پاميگذاشتي بافقي هابودند در عملياتهاي بزرگ شجاعانه شرکت ميکردند هرکجا نگاه ميکردي اهدايي مردم بافق بود که بعضي وقتها ديگر شهرها بافق را پاک ميکردند ونام شهر خودشان را مينوشتند.در تمام انتخابات بيشترين حضور راداشتند بيشترين شهيد بيشترين جانباز واسير تقديم انقلاب شد.بدون چون وچرا مطيع رهبرند.حقشان اين نيست که پس از 33سال هنوز براي يک دوره هم نماينده اي از خودنداشته باشند نميدانم مشکل چيست ولي ميدانم مسئولين بايد جوابگو باشند بايد به درد دل اين مردم رسيدگي کنند.بايد فکري بکنند با اين وضعيت در دور بعد.از اين هم بد تر ميشود راي ما در مقابل راي مردم يزد پشيزي هم ارزش ندارد آنها خود ميبرند وخود ميدوزند و به حال ماميخندند. همينطور که تاکنون چنين بوده.ما فقط چون رهبرامر ميفرمايند شرکت ميکنيم ولي مردم يزد نماينده خودشان را ميفرستندحتي از اين به بعد با راي ما هم کاري ندارند

دلدار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 9:34 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دقيقا حرف آقاي پورفلاح درست ومنطقي است چون که تعدادراي دهنده ماکم است پس بياييد درست بينديشيم وهمگي دردوردوم به آقاي فرهمند که حداقل شناخت ازاوداريم راي دهيم

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 10:11 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
علت شکست آقای صباغیان به نظر بنده به چند دلیل است که اشاره می کنم
1- اعتماد به بهابادیها که بزرگترین اشتباه بود
2-خیانت بعضی از از مردم در بافق که خود را بالاتر از دیگران می دانند و فکر می کنند که خیلی میفهمند و هر کدام با غرضی باعث این فاجعه برای بافق شدند
3- عدم تبلیغ وبرنامه ریزی در دیگر شهرها که اگر سرمایه گذاری بیشتری در شهرهای دیگر میشد مطمئنن آقای صباغیان رای می آورد
در پایان از مردم فهیم و غیرتمندی که با اتحاد به کاندیدای شهر خود رای دادند و دچار غرض ورزی و سیاست زدگی الکی نشدند تشکر می کنیم .

حمید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 4 مارس 2012 - 12:53 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
اینکه ما به کسی رای بدهیم که رای می اورد یک تفکر برده بودن است.ما به آقای محصل 900 رای دادیم و هنوز هم افتخار می کنیم.این مشکل ازحوزه انتخابیه است. چون بافقی ها تمام تلاش خود را انجام دادند. پس چه خوب است ما که نماینده ای در مجلس نداریم لااقل نماینده مردمی در دولت داشته باشیم که پیگیر مسایل مردم باشد(قابل توجه مسئولین کشوری).

مهریزی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 5 مارس 2012 - 7:10 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام به نظر من به عنوان یک غیر بومی بافقی ها باید به حضور پر شور و 90 درصدی خود در انتخابات که یک اصل اساسی است بنازند.نماینده ای هم که انتخاب می شود فارغ از بومی یا غیر بومی باید قدردان تمامی مردم باشد که انشاءالله چنین است.به نظر این حقیر فرهمند نماینده فعلی نیز بر خلاف افراد سابق تلاش خود را برای باالسویه بودن کار و حضور در حوزه انتخابیه به کار گرفت که باید از ایشان نیز تقدیر کنیم

بچه بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 5 مارس 2012 - 8:57 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

چرا ما نباید دنبال این باشیم که فرمانداری مون رو به فرمانداری کل ارتقا بدیم اینجوری لااقل هرکی هم نماینده شد مجبوره برای بافق کار کنه تا بافق زیر مجموعه یزد باشه وضع همینه هرکار بخواهیم بکنیم یزدیها نمی گذارند خصوصا اگه دور بعد مجبور باشیم با یزد یک حوزه انتخابیه بشیم

دیم دیم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 7 مارس 2012 - 3:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
میدونید چیه؟تواین دوران که حوزه های دیگه طعم شیرینی نماینده بومی داشتن راچشیده اندهنوز عده ای از همشهریان عزیز به دنبال اثبات حقیقت اندکه بایدحتما اصلح باشدبومی یا غیر بومی فرق نمی کند.دوستان عزیز اینها اگر اصلح نبودندکه اصلاتایید نمی شدن پس همشون خوبندپس چه خوب بود که دست به دست هم بدیم ویک اصلح بومی به مجلس برود این دفعه معنی اتحاد وهمبستگی را به طور کلی احساس میکردیم.دیگه تمام شد .از دور بعدی فانوس بردارید وبه دنبال یک نفر اصلح بگردید.تا صبح امیدتان بدمداونایی که میگیدنبایدحتمابومی باشه فقط باید اصلح باشه…………………….