دخترانی که از زندگی متاهلی دور مانده اند

دسته: بانوان، کودکان
4 دیدگاه
پنج‌شنبه - 15 مارس 2012

خیلی دلم می خواهد برای دخترانی که قصد ازدواج دارند ولی شرایط برایشان آماده نمی شود ، و یا به عبارتی قسمتشان نمی شود ، و یا کسی کاری برایشان نمی کند و …. کاری بکنم ، کمکشان کنم ، راهنمایی شان کنم ، با خانواده هایشان حرف بزنم ، چون خیلی مواقع هست که والدین و اطرافیان شرایط جوانانشان را درک نمی کنند و به فکر آنها نیستند و شرایط مناسبی را فراهم نمی کنند تا جوانان و به خصوص دخترها بتوانند فرد مناسبی را پیدا کنند و ازدواج کنند. یا زمانهایی است که والدین تازه سختگیری و سنگ اندازی بر سر راه جوانان میکنند و با سختگیری ها و ایرادهای الکی پا به بخت فرزندانشان می زنند و بعد هم می نشینند و فقط غصه می خورند. ولی نمی فهمند که خودشان مقصر بوده اند و شرایط لازم را برای ازدواج فرزندانشان فراهم نکرده اند و یا راهنمایی لازم و خوب را نداشته اند.

ولی مخاطب اصلی من در این پست کسانی هستند که یا خودشان دارای خواهر و برادر ازدواج نکرده و پشت سرهم هستند و یا والدینی که چنین فرزندانی دارند. تو را خدا نگویید که تا دختر اولمان ازدواج نکرده ، دومی و یا سومی حق ازدواج ندارد !

خیلی بد است که بعضی خانواده ها فرصت جوانی و ازدواج و شرایط مناسب فرزندانشان را قربانی ازدواج نکردن فرزند اول یا بزرگتر می کنند. و چه بسا که فرزندان بعدی هم از روی شرم و حیا و یا دلسوزی برای خواهر برادر بزرگتر ، چیزی بر زبان نمی آورند و همینطور منتظر می مانند تا بلکه فرزند بزرگتر سر و سامان بگیرد. و البته این برای دخترها و در شرایط فعلی حادتر است . چون پسرها صریح تر هستند و راحت تر و زودتر مسائلشان درباره ازدواج را با خانواده مطرح کرده و نظر خودشان را بیان می کنند . ولی در خانواده های سنتی تر و در بین دختران همان مسئله شرم و حیا و خویشتنداری و … بیشتر است و اگر والدین خودشان به فکر نباشند ، دخترها آسیب های جدی از لحاظ روحی و روانی می بینند .

به نظر می رسد ، این وظیفه دختران بزرگتر است که اگر می بینند سنشان بالا رفته و هنوز فرد مناسب برای ازدواج را پیدا نکرده اند ، خودشان با شجاعت ، اجازه ازدواج برای خواهران و برادران بعد از خودشان را صادر نمایند و بگذارند آنها نیز فرصت ازدواج داشته باشند و سنین طلایی جوانی شان را از دست ندهند. و مطمئن باشند که آنها نیز فرد مناسب خود را پیدا خواهند کرد و حتی اگر ازدواج هم نکنند حداقل شاهد خوشبختی خواهر و برادرشان خواهند بود.

راه حل دوم نیز این می تواند باشد که خود خواهر برادر کوچکتر ، با صمیمیت و مهربانی مسئله را با خواهر و برادر بزرگتر مطرح کرده و از او اجازه بگیرند. نظر شما چیست ، آیا شما هم در اطراف خود کسانی را میبینید که چند خواهر و برادر در سن ازدواج هستند و همه منتظر ازدواج اولی مانده اند ؟

ناهید مظفری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۶۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
یا حسین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 15 مارس 2012 - 3:09 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خاکم به سر زغصه به سر خاک اگر کنم خاک وطن که رفت چه خاکی به سر کنم؟
من ان نیم که یکسره تدبیر مملکت تسلیم هرزه گرد قضا و قدر کنم
من ان نیم به مرگ طبیعی شوم هلاک وین کاسه خون راحت به بستر هدر کنم
خصوصی سازی معدن بافق را به مافیای فولاد بافق تبریک وبه مردم دارالشجاعه بافق و یزدتسلیت عرض مینماییم

باقرزاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 15 مارس 2012 - 10:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام، برخی رسوم دست وپا گیر که امروزه دیگر از سوی جوانان پذیرفته نیست مانند؛ ازدواج اجباری با بستگان نزدیک چون دختر خاله و عمه و دایی و غیره، یا انتخاب همسر توسط پدر و مادر که مربوط به چند دهه پیش است و برخی بزرگترها با قیاس با دوره خود قصد این کار را دارند را تذکر دهید.
«کمی واقعی و منطقی باشیم»

حل مشکلات فرزندانمان یا خودمان یا شهرمان یا کشورمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 16 مارس 2012 - 12:37 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر دیدی جوانی برستونی تکیه کرده بدان عاشق شده وگریه کرده .

باید سایتی درفرمانداری یازیر نظر شورای شهر یابه طریقی دیگر درشهر بوجود آید .تا آماری ازجوانان جویای کار وجویای ازدواج داشته تا جوانان بهتر واصولی تر به خواسته خود برسند.

البته درمقوله ازدواج درقدیم این نقش حساس را پیرزنان یا افرادی دیگر به روش سنتی ایفا می کردند و دو نفر رابه هم می رساندند .که نقش واسطه گری داشتند ولی امروزه باتوجه به سلایق جوانان
که انتخاب نهایی همسر رابا راهنمایی خانواده حق خود می دانند.
باید نهادی یاسایتی دراین زمینه درشهر طراحی گردد که جوانان با اطلاعات بهتر بتوانند همسر خود راانتخاب کنند .البته باراهنمایی خانواده وکارشناسان ازدواج ونهادهایی که می تواند درشهر دراین زمینه تشکیل وایفای نقش کند.

الان پسران ودختران درآستانه ازدواج درشهر باید درخانه بنشینند تاببیند قضا وقدر
چه کسی رابرای آنان تعیین می کند .درصورتی که ممکن است پسری بخواهد ازدواج کند ودختری درفلان نقطه شهر باشد که سلایق و…. به همدیگر نزدیکتر باشد( هم کفو بودن) که اگر باهم ازدواج کنند ازدواج موفقی راخواهند داشت.
این را جوان و خانواده جوان ازکجا باید بفهمد؟ باید پسران درخیابان وپارک و امامزاده و….درپی دختران باشند تابفهمند!؟
پس اینجا حلقه مفقوده ای وجود دارد که متولیان امور فرهنگی واجتماعی وخانواده …… باید راهی معقول و علمی برای آن بیابند.
که البته شنیدم حرکتهایی صورت گرفته ولی اجرایی نشده
” نباید دراین مسیر بترسیم که تلفات این ترس راامروز داریم می بینیم”
چرا که درروز قیامت متولیان امور فرهنگی وخانواده باید جوابگو باشند.که اینقدر شاهد آمار طلاق وناسازگاری درخانواده وکودکان …… نباشیم . حل این مسائل که بارسنگینی را از روی دوش خانواده وجوان و جامعه و…..برمی دارد .به شدت درکاهش معضلات و…….اجتماع وجامعه موثر بوده وانشالله شاهد ایرانی آباد وآزاد خواهیم بود.

” هیچ واسطه گری درنزد خدا افضل تراز این نیست که دو نفر به هم برسند ( ازدواج)

یا باهم آشتی نمایند”

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 17 مارس 2012 - 7:37 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام .ممنون از نظراتتون .درمورد پیشنهاد اقا یا خانم محترمی که به واسطه های ازدواج اشاره کردند,باید بگم طرح دفتر ازدواج اسان از سوی بهزیستی و فرمانداری در حال پیگیری هست که امیدواریم به زودی این طرح به سرانجام برسد و با افتتاح دفتر و ثبت اسامی متقاضیان این مشکل نیز مرتفع کردد .