اینکه برخی مغرضانه می گویند، شرکت حراج شده است، واقعیت ندارد

دسته: اقتصادی
۸ دیدگاه
دوشنبه - 31 تیر 1392

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی بافق، محمد جواد عسکری در کنفرانس خبری خبرنگاران محلی بافق، در زمینه واگذاری شرکت سنگ آهن به صندوق بازنشستگی فولاد به عنوان “رد دیون” اظهار داشت: در حال حاضر قیمتی را برای شرکت سنگ آهن تعیین کرده اند و در اختیار سازمان خصوصی سازی هستیم. سازمان خصوصی سازی اصولاً بر اساس قیمتی که تعیین شده است، باید فراخوان بورس اعلام کند و در اینصورت احتمالاً ۵۰ درصد شرکت را در بورس و به صورت عمومی ارائه می کنند که هر کس خواست ، به صورت نقدی آنرا پرداخت کند. با این اوصاف صندوق بازنشستگی وارد کار شده و عملاً خود صندوق ، این مجموعه را در اختیار میگیرد، به عنوان یک صندوق مستقل زیر نظر وزارت رفاه، جدای از تامین اجتماعی. ما یک سازمان تامین اجتماعی داریم، یک شرکت شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی که به اختصار شستا نامیده می شود) و یک صندوق بازنشستگی فولاد با یکصد هزار نفر جمعیت بازنشسته. تاکید می کنم این صندوق به صورت مستقل ، نه ادغام در تامین اجتماعی، وارد کار می شود. البته شرکتی همانند شستا در حال شکل گیری است تا کارهای سرمایه گذاری در آن صورت گیرد. میزان ۱۸ هزار میلیارد تومان بایستی دولت به این صندوق بدهد که تا کنون ۱۳ هزار میلیاردتومان آن واریز شده و مابقی در حال پرداخت است. قیمتی هم که سازمان خصوصی سازی برای ما تعیین کرده، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است که انصافاً با کار کارشناسی و اطلاعاتی که کارشناسان ما به سازمان داده اند، بسیار عالی است و اینکه برخی می گویند مجموعه شرکت حراج شده است، اینگونه نیست. تعامل مجموعه کارشناسان ما با سازمان خصوصی سازی و نگاه مثبتی که آقایان در سازمان به مجموعه سنگ آهن داشتند، باعث شد که قیمت مناسبی برای شرکت تعیین شود تا ارزش واقعی مجموعه با تلاشها و خون دل خوردنهای مردم چه در گذشته و چه حالا، حفظ شود.

وی با مقایسه شرکتهای خصوصی دیگر ادامه داد: در گذشته ، بحث خصوصی سازی در ذهن مردم ما، ایجاد دغدغه می کرد که خوشبختانه در حال حاضر با پیشرفتهایی که شاهد آن هستند، به این نتیجه رسیده اند همانگونه که معدن چادرملو به عنوان یک مجموعه خصوصی، سال گذشته ۱۲۸۰ میلیارد تومان سود داشته است، ما نیز می توانیم روند بهبود و توسعه را از این به بعد نیز حفظ نماییم. شرکت سنگ آهن در سال گذشته ۲۷۰ میلیارد تومان سود خالص داشته است که وقتی کنسانتره ۱۶۰ تومانی ما، با تبدیل به گندله می شود ۴۰۰ تومان، و سنگ دانه بندی ۱۱۵ تومانی ما، با تبدیل به آگلومره و فولاد می شود ۱۷۰۰ تومان، خواهیم دید که سود بالا و برگشت سرمایه اتفاق می افتد.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
ali این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 3:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

شرکت سنگ آهن مرکزی ایران(بافق) بر اساس مصوبه هیئت دولت در تاریخ24/7/91 مقرر شده به عنوان بخشی از دیون دولت به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد(زیرمجموعه تامین اجتماعی) واگذار شود

در این زمینه در جلسه4/ 3/ 92 سازمان خصوصی سازی این موضوع بررسی و با آن مخالفت شده است!دلیل مخالفت چیست و این شرکت چگونه واگذار می­شود و به چه سرانجامی می­رسد؟

اما در این رابطه موارد ذیر قابل توجه است:

1. علت مخالفت با واگذاری سنگ آهن بافق به صندوق فولاد در این جلسه گران بودن قیمت­گذاری انجام شده برای این شرکت می­باشد!

2. قیمت شرکت 830 میلیارد تومان عنوان شده که در این زمینه موارد زیر قابل توجه است:

3. این شرکت ماهانه به طور متوسط6میلیون تن تولید دارد. بر اساس قیمت هر تن 120 دلار( که تا 150 دلار هم فروش رفته) قیمت­گذاری انجام شده کمتر از نصف فروش یکسال شرکت سنگ آهن است!!

4. صندوق بازنشستگی فولاد کشوری بر اساس حداقل پسوند فامیل افرادی که در آن هستند حداقل دو نفر اصفهانی در آن هستند و این روند باعث می­شود سنگ آهن بافق در دست اصفهانی­ها قرار گیرد.کاری که در سال 1380 هم قرار بود انجام شود و با اعتراض گسترده مردم بافق ملغی شد.

5. می­دانیم که اصفهانی­ها سالهاست مترصد فرصتی برای در اختیار گرفتن سنگ آهن بافق و تجمیع آن با ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه هستند و اکنون این فرصت فراهم شده است.

6. صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی که بر اساس قانون خصوصی هستند می­توانند بلافاصله پس از واگذار شدن سنگ آهن بافق به آنها،آن را به بهانه عدم توانایی اداره و نیاز به پول برای تامین 25% افزایش حقوق ها به بخش خصوصی باثمن بخس واگذار کنند( مانند مورد بابک زنجانی)

7. در اینجا سنگ آهن را هم می­توانند به قیمت حداکثر همان 830 میلیارد تومان با اقساط یکساله واگذاری ­کنند که پول آن می­تواند از محل فروش کمتر از یکسال محصول آن تامین و برداشت شود(با تعهداتی مانند نگه داشتن کارگرانش و به بهانه ایجاد اشتغال و…)

8. در شرکت سنگ آهن بافق در صورت خصوصی شدن هیچ نظارتی را بر آن نمی­توان داشت.چنانچه شرکت سنگ آهن چادرملو تنها از آب بهاباد استفاده می­کند و ترافیک،آسیب ها،تلفات و هزینه های سنگین به خاطر تردد کامیونهای 20 تا 40 تنی در جاده های استان برجا می­گذارد اما هزینه آن بر دوش جامعه و دولت است و درآمدش در اختیار بخش خصوصی

9. هدف از خصوصی سازی بر اساس اصل 44 توانمندسازی و افزایش بهره وری است. نه اینکه شرکت های دولتی را ارزان واگذار کنند آن هم جایی مثل سنگ آهن که چون معدن است تولید کننده با سوددهی مطلق است و هیچ زیانی ندارد.

10. متاسفانه در زمینه دسته بندی شرکت ها برای واگذاری به بخش خصوصی نیز سنگ آهن را در ردیف شرکتهایی گذاشته ­اند که قابل واگذاری به مردم نیست البته این می تواند با پی­گیری و همت نمایندگان مردم و مسئولان استان تغییر کند و این شرکت سهام آن یا به مردم استان واگذار شود(کسانی که شناسنامه یزدی دارند و در استان ساکنند) یا در ردیف شرکت­ها قرار گیرد که در مناطق کمتر توسعه یافته هستند تا حداقل 49در صد آن در اختیار دولت قرار داشته باشد

سید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 8:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
هرچه خواندم صحبتی از سهم کارکنان سنگ آهن و مردم شهر از فروش معدن ندیدم،خواهشمندم در این باره توضیح داده شود.

باتشکر

نماد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 8:57 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای عسکری شما و معاونین محترم و بچه هاتان نه غم.ما و بچه های اینده مان چه بر سرمان بیاید خدا میداند.

حق گو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 12:40 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات عزیزان

دولتی باقی ماندن شرکت سنگ آهن مرکزی ایران یعنی
“مرگ تدریجی آن”
ولی نکته قابل توجه
واگذاری این شرکت به اهلش می باشد

بهترین گزینه در رابطه با واگذاری این شرکت عرضه سهام آن در بورس است

در صورت واگذاری سنگ آهن مرکزی به نا اهلان مرگ یکباره آن رقم خواهد خورد
امیدواریم شورای شهر جدید از حقوق آیندگان ما دفاع کند

کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیه

ولي اله این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 1:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حق مردم بافق را نداده و نميدهند. حق رابايد ستاند.

سالار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 31 تیر 1392 - 1:48 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام
من میخوام بدونم مردم بافق چه سهمی ازاین فروش شرکت میگیرند.آیابه جزکتکی که چندسال پیش بابت مدیربومی خوردندبیشترعایدشان میشود.پس نگذاریددوباره اون اتفاق بیفتد.خاک واشعه اش مال ماست پول ومنفعتش مال آقایان .آقای عسکری یه خورده به فکرجوونای بافق باشین وآینده اونها،….

سامان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 1 مرداد 1392 - 6:26 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خواهیم شمرد جوجه هایتان را اما آخر پاییز………………
خوش است خیلی هم خوش است اما آخر شاهنامه……………….

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 1 مرداد 1392 - 2:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مسئولین استان راه خوبی را انتخاب کرده اندازطریق مسئول بومی یکی یکی اهدافشان را درسنگ آهن اجرامی کنند آقای عسکری بیشترمواظب باش

You cannot copy content of this page