شیاطین از شعور ، آزادی و قدرت انتخاب برخوردارند / رمضان ماه اسارت شیطان

دسته: بانوان، کودکان , فرهنگی، هنری، مذهبی
2 دیدگاه
جمعه - 26 جولای 2013

مدیر حوزه علمیه خواهران الزهرای بافق در پاسخ به سؤال “شیطان کیست” گفت : در دیدگاه اسلام شیاطین موجوداتی نامرئی از جنس جن اند که از شعور ، آگاهی ، آزادی و قدرت انتخاب برخوردارند .

 

شیاطین از شعور ، آزادی و قدرت انتخاب برخوردارند / رمضان ماه اسارت شیطان

 

مریم دست افشان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار یزد بانو در پاسخ به سؤالات خبرنگار یزدبانو که پرسید: “ چرا به شیطان اجازه داده شده که انسان را گمراه سازد ؟ خدایی که می تواند شیطان را ببندد چرا همیشه به بند نمی کشد ؟ و شیطان کیست؟ ” اظهار داشت :  در دیدگاه اسلام شیاطین موجوداتی نامرئی از جنس جن اند که از شعور ، آگاهی ، آزادی و قدرت انتخاب برخوردارند .

وی افزود : روزه به طور طبیعی مانع تسلط شیطان بر انسان می شود و زنجیری که روزه دارد نه تنها شیطان را به بند می کشد بلکه کشش های نفس اماره را هم مهار می کند . آن را به اسارت در می آورد و جلوی سلطۀ آن بر انسان را می گیرد .

وی ضمن بیان روایتی از حضرت علی (ع) ادامه داد : نِعمَ العون علی أسرِ النَّفس و کَسرِ عادَتها التَجَوعُ :

یعنی گرسنگی  ، چه خوب یاوری برای اسیر کردن نفس و شکستن عادت آن است .

این کارشناس مسایل دینی اظهار داشت: هدف همۀ روایاتی که در ستایش گرسنگی و نقش آن در خودسازی و تربیت نفس وارد شده اند ایجاد مانع طبیعی در برابر سلطۀ شیطان بر انسان و نگهداری انسان از کشش ها و نیز آزاد سازی نیروهای عقلی و شکوفا سازی استعدادهای انسانی است .

دست افشان خاطر نشان کرد : خطاها و گناهانی که از انسان سر می زند ، تنها به شیطان و اغواگری او مربوط نمی شود بلکه دو منشأ اساسی دیگر از جمله نفس اماره و گناهان قبلی هم دارد .

وی در خصوص نفس اماره گفت : نفس اماره  و زنگارهای متراکمی که دل را آلوده و سیاه می سازد اگر چه روزه بتواند همۀ کشش های نفس اماره را بپوشاند و انسان را از گناه باز دارد ولی زنگارهای متراکم از گناهان گذشته برای به خطر انداختن او و قرار دادن او در معرض غفلت و گناه کافی است .

دست افشان درباره منشأ دوم ارتکاب گناه افزود: گناهانی که انسان از قبل مرتکب شده (باعث سیاهی قلب شده اند) که ما را به بدی ها امر می کند .

وی تصریح کرد:  بنابراین روزه دژی محکم در برابر تمام القائات شیطان و ماه رمضان بهترین فرصت برای پاک کردن زنگارهای دل است .

 وی خاطر نشان کرد:  اینکه شیطان در تمام مدت در بند نیست محکی است برای دلهای غافل تا به خود آمده و در فرصتی که در اختیار او قرار داده شده لست کمال استفاده را ببرد .


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۲
برچسب ها:
دیدگاه ها
بیکار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 26 جولای 2013 - 2:46 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

عالی بود

بیکار بیکار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 26 جولای 2013 - 9:01 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

چی عالی بود؟