بافق فلسفه نامگذاریهای قدیمی را زنده کرد

دسته: تلخند و لبخند
یک دیدگاه
جمعه - 11 فروردین 1391

با سلام وتبریک سال جدید امیدوارم سالی سرشار از خیر و برکت همراه باشادی و نشاط داشته باشید:
یادم می آید در آن زمانها که محو شنیدن قصه های مادر بزرگ خدا بیامرزم.میشدم سئوالی در ذهنم ایجاد می شد مثلا یکبار از ایشان پرسیدم چرا در این قصه کسی که چشمش درست نمی بیند اسمش چراغعلی است درجواب شنیدم که در زمانهای قدیم و در عالم قصه برای هرکس در زمینه ضعفی که داشت اسم انتخاب می کردنند مثلا کسی قدش کوتاه بود به او می گفتند برجعلی یاکسی که سرش مو نداشت به او می گفتند زلفعلی یاکسی که نمیتوانست راه برود و لنگ بود می گفتند قدمعلی و یا هرکس که چشمش درست نمی دید میگفتند چراغعلی و…
حداقل در عالم قصه و از زاویه طنز و  کنایه اسامی جالبی بودند وبرایم خیلی جذاب بود چون برای انتخاب همچین اسم هایی باید خیلی دقیق و ریز بین باشید تا بتوانید در زمینه ضعفی که هست اسم پر محتوایی انتخاب کنید..
امروز هم احساس می کنم اینگونه نامگذاری ها جان تازه ای گرفته است و در بعضی از جاها استفاده می شود.به عنوان مثال انتخاب اسم بهارستان برای یک میدان در بافق.
شما قضاوت کنید چگونه این اسم برای این میدان مناسب دیده شده است؟
کسانی که این انتخاب را داشته اند چه معیاری را درنظر گرفته اند؟عزیزان اگر دوست ندارید از اسامی بزرگان دینی،علمی،حماسی و فرهنگی شهرمان استفاده کنیدخود دانید.
اگر دوست ندارید از اسامی مبارک جوانان غیرتمند این مرز و بوم که در طول هشت سال دفاع مقدس حماسه آفریدند استفاده کنید خود دانید.
اگر دوست ندارید از حماسه های حضور مردم همیشه در صحنه، در انتخابات،راهپیمایی ها وحمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اسم انتخاب کنید خود دانید.
اما خواهش می کنم در نامگذاری ها دقت بیشتری بخرج داده وحداقل به محتوا،معنی ومفهوم و همخوانی اسم با مکان توجه کنید تا اسامی برگزیده شما باعث هرهرخنده مردم و مضحکه و مسخره دیگران نشود.اگر کسی یکبار میدان بهارستان تهران را دیده باشد و با این اسم در این میدان مواجه شود خوراک خنده یک سال او تامین میشود.
حداقل به فکر دل دردهای بعد از خنده مردم باشید.

حاج محمود ملاحیدری


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 15 فروردین 1391 - 3:18 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

حاجی جون سلام،گر صبر کنی ز غوره هر چه خواهی میسازند. روزی میرسد که این میدان واقعا بهارستان میشود

You cannot copy content of this page