چرا آهنگ خروج کارخانجات لکوموتيو کوک مي شود!

دسته: مقالات
4 دیدگاه
چهارشنبه - 28 آگوست 2013

TASH2

سرمقاله نویس هفته نامه افق کویر سرمقاله این هفته خود را به خروج کارخانجات لکوموتیو از استان یزد اختصاص داده است. محمدحسین تشکری، مدیر مسئول این هفته نامه نوشته است:

خروج کارخانجات لکوموتيو از استان يزد؛ زنگ خطري است که فرماندار بافق، بي پروا آن را بر زبان جاري کرد! کمتر اتفاق مي افتد که مسئولي عواقب کاري را اين گونه آشکارا بيان کند.» خروج کارخانجات خط  قرمز من است» چرا فرماندار بافق خروج اين کارخانجات را خط قرمز مي داند؟ پاسخ آن روشن  است که بافق بنا بر گفته مديرعامل راه آهن کشور» دروازه ريلي و مرکز خورشيدي کشور است»(1) و بر سر شاهراه خطوط ريلي کشور قرار گرفته است که از هر حيث نقش آن در جابجايي کالا و مسافر برهمگان پوشيده نيست!

وجود کارخانجات تعميرات اساس لکوموتيو در اين شاهراه مورد نياز است؛ هر چند که شهرستان هاي ديگري مانند کرج، سيرجان و بندرعباس کارخانجات مشابهي دارند؛ اما هيچکدام در مسير چهار راه ريلي قرار ندارند!

از آنجايي که لکوموتيوهاي «GE» دائما در حال جابجايي بار و مسافر هستند احتياج به تعميرات اساسي دارند؛ مانند رفع عيوب قسمت هاي فني، برق، مکانيک موتور و غيره! هر مقدار که اين تعميرات زودتر به اتمام برسد، لکوموتيو به سير خود زودتر بازمي گردد و براي راه آهن سودآوري و منفعت بيشتري خواهد داشت.

در کنار اين مسئله کارگران و مهندسان تعميرات لکوموتيو به اين باور رسيده اند که توانايي تعمير اين لکوموتيوها را دارند؛ همانگونه که در تاريخ 28 آبان ماه سال پيش و در سال توليد ملي و حمايت از کار و سرمايه ايراني، براي نخستين بار تعميرات لکوموتيو GEدر بافق به دست متخصصان بومي صورت گرفت. آنها توانستند در اوج تحريم با تلاش خود، دانش تعمير لکوموتيو را بومي سازند.

حال اين پرسش مطرح مي شود چرا با اين همه پتانسيل در استان يزد و به رغم مصوب نمودن کارخانجات تعميرات اساس لکوموتيو توسط هيئت دولت در سفر اول خود به استان يزد، آهنگ خروج اين کارخانجات کوک مي شود؟! و چرا مسئولان عالي ناوگان راه آهن جمهوري اسلامي اظهارات و يا عملکردهاي متفاوتي دارند؟! از يک سو در تاريخ 13/7/90 و بنا بر پيگيريهاي نماينده وقت مردم در مجلس شوراي اسلامي که عنوان گرديد» کارخانه تعمير لکوموتيو بافق جابجا نمي شود.»( 3) به دليل مصوب شدن توسعه اين کارخانه و نيز ضرورت وجود اين کارخانه و اختصاص اعتبار براي ايستگاه کهنه راه آهن در شهرستان بافق، شايعه خروج کارخانه به سيرجان منتفي اعلام مي شود!  و جالب اين که «احمدي»  معاون ناوگان جمهوري اسلامي به همين مسئله معتقد است که « قرار نيست کل راه آهن در بافق متمرکز بشود! اما چيزي از آن حد و حدودي که بافق در گذشته داشته کم نخواهيم کرد؛ بلکه افزايش هم خواهد داشت.»(4) اين در حالي است که حتي مرکز هزينه کارخانجات را حذف کرده اند و براي پرداخت يک فاکتور ساده بايد از طريق تهران و پس از رفت و امدهاي مکرر صورت بگيرد! آيا به نظر،اين همان طرح کوچک نمودن يک محيط کار نيست؟!

بالغ بر 400 نفر بطور مستقيم يا غير مستقم در اين کارخانجات مشغول کار هستند؛ آيا درست است که با تصميمات نابجا آينده شغلي اين افراد به خطر بيفتد؟! پس به نظر بايد جلو ضرر را گرفت و  لاجرم کارخانجات در استان يزد باقي بماند.

محمد حسين تشکري

منبع:

1-انجمن صنايع ريلي ايران، 23/07/ 90

2-فارس، 28/08/91

3- همان، 17/03/90

4-بنا نيوز، 18/10/90

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
عباس ابراهیمی خوسفی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 30 آگوست 2013 - 1:20 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب تشکری غصه نخور عزیزم مردم بافق سال 1402 متوجه می شوند که کارخانجات رفته اون موقع شورای ششم پیگیری می کنه فکر کنم تقصیر آمریکای جنایتکار باشه

جواد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 2 سپتامبر 2013 - 11:00 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
میدانید چرا؟
چون بعد از گذشت بیش از نیم قرن سهم بافق در حوزه ریلی کشور متاسفانه ما هنوز در مدیریت ریلی و مدیریت صنایع آن سهمی نداریم.
متاسفانه تاکنون هیچ فردی را رشد نداده ایم تا بتواند در مدیریت کلان راه آهن کشور جای بگیرد.
سالها پیش یک نفر تحصیلکرده روشنفکر که در یکی ازنهادها مشغول به کار بود و توانایی بالایی هم در این زمینه داشت و قطعا اگر به راه آهن و کارخانجات راه پیدا کرده بود مبتوانست منشا اثر مثبت برای شهرو کشور شود متاسفانه با بی مهری مسئولین بافقی انتقالش به آنجا منتفی شد
حالا گناه این عقب ماندگیها باشد برای همان مسئولین
که….

تدبیر و امید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 5 سپتامبر 2013 - 12:12 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

دوست دارم از دست مردم بافق سرمو بکوبم به دیوار.
چرا هیچ کس نمی پرسد ما چه کرده ایم و چرا هیچ کس عملی عاقلانه و مدبرانه انجام نمی دهد. هر چند هزار بار گفتم و یک بار دیگر هم می گویم این داستان شدیدا برای من مشکوک است.

معيني این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 21 سپتامبر 2013 - 8:59 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بله خود كرده را تدبير نيست مهريز دارد پيشرفت ميكنه به واسطه نماينده اش اردكان هم دارد پله هاي ترقي را مي گذراند و شهرهاي ديگر استان ولي ما بافقي ها حتي توانايي همدل بودن را نداريم خدايش نماينده دوره قبل كه ابرقويي بود بهتر كار كرد و يا الان بيش از 1سال گذشت نماينده جديد چه كرد كدوم نماينده دلش براي ما سوخت ابرقوييها و يا مهريزيها , خدا عاقبت همه را ختم بخير كنه