بافق پشت درهای بسته

دسته: مقالات
3 دیدگاه
سه‌شنبه - 3 آوریل 2012

شايد پارسال همين روزها بود که شرکت سنگ آهن مرکزي ايران- بافق بر اساس شايعه هر روز مديرعاملي داشت .

بي مديريتي آن روز ها که نمي خواهم به آن بپردازم در تاريخ ثبت شد ولي چه کسي فکر مي کرد مخالفان مديران بومي با همان که مخالف بودند موافق شوند و طرحی جديد بر برگ ديگري از تاريخ ثبت نمايند!!!

چند مورد از گذشته ها بر مردم بافق و صنعتش را باهم مرور کنيم :

1- گازرساني به ديار محمد تقي هاي بافقي چرا به دربهاي فولادي بسته خورده ؟ میگویند براي شروع نياز به اعتباريست که باید از چند بخش تامین گردد کاربه جائی رسید که مشاوران جوان فرمانداري هم وارد ميدان شدند و نهايتا با رفتن فرماندار وقت بافق ، کلنگي به زمين خورد. اما به نظرتان چرا امروز خط انتقال گاز به طبس ، حدود 400 کيلومتر ، يک ساله اجرا و تمام ميشود در حالي که هنوز فازهاي داخل شهر طبس تکميل نشده ولي همين خط گازي براي شهر ولايي و دارالشجاعه بافق ، که خوشبختانه اين دوصفت در سال جهادي 1390 بر مسئول استاني و .. ثابت گشت  بعد از چندين مصوبه ، نهايتا در پايان وعده يکساله به وعده اي دوساله مي رسد !!! به نظرميرسد اين موضوع را خود مسئولان گاز کشوري و استاني هم نمي دانند شايد هم نمي خواهند بدانند !!

2- مسير حرکتي فولاد بافق براي هيچ کس روشن نيست ؟چرا که بر اثر کم کاري قبل از شروع ساخت ، چندين تجمع مردمي و درخواستهاي مکتوب مردمي براي در مسير قرار گرفتن فولاد بافق محقق شد تا باعث آغاز حرکت لاک پشتی فولاد شد . چندي بعد طي انتشار اطلاعيه خصوصي سازي طرح هاي فولادي کشور و البته بافق دلسوزان شهرمان نیاز دیدند تجمع در امامزاده عبدالله بافق ( 19/12/89 ) صورت پذیرد که نهايتا به صورت جلسه استانداري يزد در 5 بند ختم شد : فولاد خصوصي نشود تا به مرحله توليد برسد ، برگزاري مناقصه عمليات احداث پلي کلينيک تامين اجتماعي بافق ، تعهد براي پايان انتقال گاز تا آخر سال 90 ، تسريع بزرگراه بافق يزد ، پيگيري احداث کارخانه تعميرات اساس لوکومتيو که تا امروز …!!!

در همین راستا ، در مجلس ديدار چند تن از جوانان بافقي بهمراه نماینده بافق با وزير وقت صنايع ، مهندس محرابيان انجام گرفت که طي اين ديدار مهندس محرابيان ضمن تاکيد چند باره بر اين جمله که : «شما به ما اعتماد داريد؟!!» اظهار داشت : فولاد بافق هديه دولت نهم به مردم بافق است و اين روند فقط يک جابجايي در صنايع معادن برای حل برخی مسائل است .

اما فولاد بافق نهايتا تنها طرح فولادي خصوصي شده از مجموع طرحهاي فولادي ايران اسلامي گردید تا روندی سریع یابد و به قول خریدار در هفته نامه ای محلی یک و نیم ساله به پایان رسد . اين در شرايطي بود که هنوز مشکل محيط زيست و .. در مورد فولاد حل نشده بود و حتي آقاي محمدي زاده ، رئیس سازمان محیط زیست همان روزها در شبکه 3 سيما در مورد مجوز فولاد بافق در برنامه اي توضيحاتي دادند و احداث فولاد را در بافق درست ندانستند.(فيلم اين برنامه موجود است).

3- کارخانه گندله سازي بافق را کِه ، کـِــي و کجا احداث مي کند ؟ پيگيري ها در اين مورد به درب هاي بسته اي مي خورد ، لازم به تاکيد است عده اي قصد ندارند اين درب باز شود ولي به قول دکتر بهمن آرمان از محققان و فعالان دلسوز و وطنخواه فولاد ، نمونه هایی مشاهده شده اما نمي توان سندي آورد و اين موضوع را ثابت کرد .

4- معادن انفالند ، شرکت سنگ آهن مرکزي ايران – بافق چگونه خصوصي بشود ؟ انتشار ناگهاني آگهي مزايده واگذاري 3 ساله شرکت سنگ آهن مرکزي ايران بافق  باعث نگراني دوباره مردم و مسئولين شهر گشت تا جایی که طي سفرهاي مسئولين شرکت ، شهر و تنی چند از فعالان شهر به تهران و پیگیری در مجلس شوراي اسلامي و .. خوشبختانه در اين مرحله و با این شرایط افتضاح منتفي شد .

اما آيا مي توان چيزي را ثابت کرد یا به نتیجه ای رسید ، اصلا آیا کسی اجازه می دهد در این موضوع تحقیق و بررسی شود ؟ از طرفی ایا می توان فهمید چرا فرماندار سابق بافق که البته خدمتشان تمام شده بود ، یک مرتبه رفت ؟ یا چرا يکي از فعالان جوان شهرمان از قراردادمعین به پیمانی رسید ؟ و نهایتا چرا دکتر یاراحمدی بافقی این گونه استعفا داد؟

به نظر شما آيا موارد فوق و نابه سامانی آنها هیچ ربطي با یکدیگر ندارد ؟

محمد مهدی علیزاده فلاح

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
سهیل این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 3 آوریل 2012 - 2:07 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

شنیده شده اگر بخواهند گاز بیارن از ابرکوه میارن نه از یزد!!!!!!!

م این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 3 آوریل 2012 - 7:00 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

مطلب مثل یک کلاف سر در گم بود که فقط دردهارا مجدد بازگو کرد

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 3 آوریل 2012 - 10:50 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقایون چرا سرتان را مثل کبک زیر برف کردید . در کلیه مراحلی که در بالا قید شد ردپای مافیای فولاد که سر نخ آن در اصفهان است ،وجود دارد .