چرا استعداد هست اما انگیزه نه!!!

دسته: مقالات
یک دیدگاه
دوشنبه - 18 شهریور 1392

IMG_1491

مطمئنم شنیدن خبر کسب رتبه های برتر کشوری توسط دانش آموزان بافقی در رشته های مختلف علمی ،ورزشی،فرهنگی و هنری در دو هفته اخیرموجبات خرسندی مردمان دارالشجاعه را فراهم کرده هرچند موفقیت ناچیز آینده سازانمان در کنکور سراسری امسال تلخکامی به ارمغان آورده بود و ترسیمی خطرناک را بر تارک پیشانی آینده بافق می نمایاند.

همانطور که می دانیدبافق ما برای رسیدن به جایگاهی که استحقاقش را دارد و هم اکنون محروم نگه داشته شده است، بسیار نیازمند آن است که خوب شناخته شود و بشناساند آن هم با استعدادهایش البته استعدادهایی از جنس نیروی انسانی.

هرچندبافق در ایران و جهان بیشتر با پتانسیل معدنی و راه آهنش شناخته می شود و انسانهای بزرگی که تحویل جامعه بشری داده فقط در وحشی بافقی و شیخ محمد تقی بافقی آوازه دار است اما آنچنان که باید از طریق دیگر اسطوره هایش شناسایی و معرفی نشده است.

مسلما بافق اسطوره علمی، ورزشی ،فرهنگی و هنری کم نداشته و ندارد اما آنگونه که باید معرفی نشده و این یعنی کم کاری .حال می خواهد کم کاری از رسانه های شهر باشد که استعدادها و فرهیختگانمان را خوب معرفی نکرده و یا مسؤلینی که باید از راه تشویق و در قرار دادن امکانات برای بارور شدن استعدادها تلاش و حتی سرمایه گذاری کنند و نکرده اند.

آنچه امروز مهم است این است که درخشش اخیر بچه های بافق نشان از غنای استعداد دارد استعدادی که کمتر دیده شده و یا نمی خواهند دیده شود . البته گاهی هم خودمان این استعداد را کم می بینیم یعنی یک نوع حس خودکم بینی! حسی که متاسفانه در ما بافقی ها وجود دارد و تقریبا کور خود هستیم بینای مردم و این حس تابویی است که جلو رشدمان را گرفته و می گیرد.

(رواج این مثل در بسیاری از انتصابات مدیریتی و کارشکنی هایی که برای استفاده از توانمندان بافق شده و می شود بخوبی مشهود است) .

اما آنچه موجب شد این سطور را برای خوانندگان عزیز بنویسم حسی خوبی بود که به عنوان یک بافقی پس از دریافت خبر موفقیت فرزندانِ بافق برایم پیش آمد و گفتم این چند سؤال را با شما در میان بگذارم .

از خودتان پرسیده اید چرا جوانان و نوجوانان بافقی انگیزه کافی و لازم برای شکوفا شدن استعدادها و پیشرفت ندارند؟ اصلا انگیزه را چه کسانی باید به انگیزش برسانند؟خود دانش آموز ،پدر و مادر ،معلم ،اداره آموزش و پرورش،مسؤلین سیاسی و مذهبی و حتی ما به عنوان دوست و همشهری چه سهمی در ایجاد انگیزه یا القای بی انگیزگی در دانش آموزانمان داریم؟و سؤالاتی از این دست…

برای واضح تر شدن سؤالها به پاسخ آقای «علی محمد برزگری» به عنوان نوجوان کسب کننده مقام سوم کشوری در رشته زیست شناسی مسابقات سراسری پایا که در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی«بافق فردا»وقتی از او درخصوص استعداد دانش آموزان بافقی پرسیده است دقت کنید:

«استعداد هست، ولی آنطور که در بچه های بافقی دیدم انگیزه کافی و لازم نیست»

به نظر می رسد علاوه بر لزوم پرداختن به زیرساختهای عمرانی و اقتصادی باید توجه ویژه ای به زیرساختهایی مانند «احیاء روحیه خودباوری »و «مسؤلیت پذیری» از نوع« کلکم راع و کلکم مسؤل عن رعیته»،«تقویت روحیه ما می توانیم» ، «ایمان به معجزه تشویق» و از همه اینها مهمتر،باور اینکه ما برای داشتن بافقی آباد نیاز به اعتماد به پتانسیل انسانی شهرمان داریم .انسانهایی جسور،اندیشمند و توانمند.

محمد علی قاسم زاده

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۰
برچسب ها:
دیدگاه ها
اميدوار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 22 شهریور 1392 - 1:20 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب آقاي قاسم زاده از اينكه به نكات بسيار مهمي اشاره كرديد سپاسگزارم.
آينده سازان فردا همين كودكان و نوجوانان امروزند.اين جمله ايست كه سياسيون زياد در تريبونهاي خود بر زبان مي آورند.اما تاسف اينجاست كه مسائل سياسي روز و مشكلات فعلي جامعه هميشه بر پرورش و تربيت و توجه و برنامه ريزي بر اين سرمايه هاي گرانقدر و سرنوشت ساز سايه افكنده.
به اميد روزي كه تربيت و پرورش فرزندان اين مرز و بوم به گونه اي باشد كه مستقل از طوفانهاي سياسي،اقتصادي،فرهنگي باشد.
به اميد روزي كه متوليان فرهنگ و تربيت اين فرزندان خود انسانهايي دانا،آزاده،فرهيخته،ديندار و دين شناس باشند نه انسانهايي مقام پرست و شهرت طلب.
به اميد روزي كه تربيت و پرورش اين گوهرها شغل نباشد بلكه عشق باشد.
به اميد روزي كه احترام و منزلت يك مربي مهد كودك و يك معلم دبستان كمتر از يك استاد دانشگاه نباشد.

You cannot copy content of this page