دیدار مجمع طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم با حضرت آیه الله نوری همدانی

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی
2 دیدگاه
شنبه - 7 آوریل 2012

به مناسبت سالروز شهادت حضرت آیه الله حاج شیخ محمد تقی بافقی (ره) مجمع طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم صبح روز شنبه با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع معظم تقلید دیدار و گفتگو کردند.در این دیدار ابتدا حجه الاسلام حسینی با تقدیر و تشکر از این مرجع عالیقدر با اشاره به دوازدهم جمادی الاول سالروز شهادت حضرت آیه الله حاج شیخ محمد تقی بافقی (ره) به بیان فرمایش امام راحل در وصف ایشان و جایگاه تاثیرگذار وی در تاسیس حوزه علمیه قم پرداخت و از حضرت آیه الله نوری همدانی در خواست کرد با بیانات ارزنده خود طلاب را به فیض برسانند.

حضرت آیه الله نوری همدانی نیز با تشکر از حضور طلاب بافقی در بیت معظم له و با تسلیت فرارسیدن ایام شهادت صدیقه کبری فاطمه زهرا (س) ، نقش وظیفه علما را بسیار سنگین و مهم ارزیابی و در مقابل اجر و ثواب آنان را نیز بسیار عظیم دانستند وفرمودند بعد از انبیاء و ائمه هیچ طایفه ای به اندازه علما وظیفه سنگین و اجر و پاداش ندارند.

این مرجع عالیقدر، فضیلت کار و رسالت علما و روحانیان را مهم دانستند و تاکید کردند: علما و روحانیت دو وظیفه مهم و اساسی دارند که یکی خدمت به اسلام و مردم و دیگری  جهاد و مبارزه با جباران و مستکبران است کسانی که در راه پیشرفت اسلام سدی و مانعی ایجاد می کنند .و علمای بزرگی که در تربیت اسلامی تلاش کرده اند همواره در همین مسیر گام برداشته و ملجأ و مأوای مردم بوده اند و با تاسیس حوزه ها و تالیف و تصنیف و ارشاد و هدایت مردم نقش بسیار مهمی در حفظ و بقای اسلام و معارف آن داشته اند.

ایشان تاکید کردند: اگر نقش آفرینی و قیام علما نبود، امروز از دین و اسلام در برابر دشمنان اسلام اثری و خبری نبود، و این یک جبهه است که جبهه خدمت به اسلام و مسلمین است و جبهه دوم جبهه مبارزه و دفاع است در برابر دشمنانی که همیشه در مقابل اسلام می ایستادند و این علما بودند که در برابر آنها جبهه گیری و جهاد کرده و بسیاری از آنها در این راه جان خود را تقدیم کرده اند و امروزه نیز باید علما در برابر دشمنی ها بی تفاوت نبوده و قیام کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به سخن نورانی امام صادق علیه السلام که فرمود: عُلَمَاءُ شِيعَتِنَا مُرَابِطُونَ‏ فِي الثَّغْرِ الَّذِي يَلِي إِبْلِيسُ وَ عَفَارِيتُهُ، يَمْنَعُونَهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِيعَتِنَا، وَ عَنْ أَنْ يَتَسَلَّطَ عَلَيْهِمْ إِبْلِيسُ وَ شِيعَتُهُ النَّوَاصِب‏ (بحارالانوار/2/5) ” علماى شيعه ما همچون مرزداران، مانع يورش شياطين به شيعيان ناتوان شده، و جلوى غلبه ناصبان شيطان صفت را مى‏گيرند” از علما به عنوان مرزبانان اعتقادی و سیاسی جامعه یاد کرده و ابراز داشتند: از وظایف علما این است که همواره مراقب نفوذ افکار انحرافی و ضد فرهنگی بوده  و با تمام وجود از دین و مکتب اهل بیت(ع) دفاع کنند.

ایشان فرمود شناختن محل نفوذ افکار انحرافی غربی به مرزهای میهن اسلامی و افکار مسلمانان کار آسانی نیست و این مساله وظیفه علما را سنگین تر می کند.

ایشان در ادامه با گرامی داشت یاد و خاطره مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد تقی بافقی (ره)، گفتند: ایشان عالمی ربانی مجتهدی وارسته فقیهی عالی مقام و مدرّسی بسیار فعال بود که در مدت 17 سالی که در نجف اشرف بودند از محضر علمای بسیار بزرگی از جمله مرحوم آخوند خراسانی (ره) و مرحوم سید محمد کاظم طباطبایی یزدی (ره) بهره های فراوان برد و کار عجیب ایشان در نجف اشرف این بود که طول این 17 سال هر هفته پنج شنبه ها با پای پیاده از نجف به سمت کربلا حرکت می کردند و شب های جمعه را در این شهر بودند و حتی برای یک هفته هم این عمل ترک نشد و همچنین ایشان دو بار به صورت پیاده به مکه و مدینه و هفت بار با پای پیاده از نجف اشرف به مشهد مقدس مشرف شده اند و این مساله نشانگر مقاومت ایشان در عقیده و ایمان است که اینگونه ایشان را به حرکت در می آورده است.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله بافقی (ره ) در زمان حضور در قم نیز از علمای بنام و بزرگ بود و کرسی درس خارج داشت افزود ایشان شهریه طلاب را خود به دستشان می داد و طلاب متاهل را با حضور در منازل و طلاب مجرد را با حضور در حجره های آنها با دادن شهریه تفقد و دلجویی می کرد و این حرکت ایشان برای همه ما درس است.  حضرت آیه الله نوری همدانی  تصریح کردند: بعد از جریان رضاخان و کشف حجاب و اعتراض ایشان به همسر و فرزندان رضاخان که با سر برهنه در حرم مطهر حضرت معصومه (س) آمده بودند، دستگیر شدند و در مقابل رضاخان نیز با شهامت و شجاعت فراوان  تاکید کردند که من امر به معروف و نهی از منکر کرده ام و این مساله نشان می دهد که ایشان عالمی انقلابی و شجاع بودند و این حرکت ایشان باید برای همه ما الگو باشد..

ایشان با اشاره به حدیث نورانی رسول خدا (ص) که  می فرماید: «إِذَا ظَهَرَتِ‏ الْبِدَعُ‏ فِي أُمَّتِي، فَلْيُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ، فَمَنْ لَمْ يَفْعَلْ، فَعَلَيْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ».(کافی/1/135) “وقتی که بدعتی ظاهر می شود و بروز می کند هر عالمی باید علم خود را اظهار کند و هر کس چنین نکند مورد لعنت خدا قرار می گیرد.”  تاکید کردند: در ظهور بدعتها و منکرات هیچ عذری برای سکوت عالمان دین پذیرفتنی نیست و عالم باید علم خود را اظهار کند و بی تفاوت بودن و ساکت بودن با اسلام نمی سازد و خوشبختانه علمای ما در طول تاریخ این رسالت را به خوبی انجام داده اند و هیچ گاه در برابر انحرافات و ظلم ها سکوت نکرده اند و مرحوم آیه الله بافقی (ره) یکی از مصادیق آنهاست.

ایشان در بیان نقش و جایگاه مردم در قیام علما فرمودند در هر زمان علمایی بودند که دست به قیام زدند اما ابتدا می بایست مردم را هماهنگ کنند تا قیام جوابگو باشد. پیامبران الهی هم که در برابر طاغوت زمان خود می ایستادند ابتدا مردم را با خود هماهنگ می کرده سپس قیام می کردند و امام راحل هم در زمان ما 17 سال مردم را آماده کرد تا توانست انقلاب ایران را به ثمر برساند. بنابراین هر گاه مردم با شما بودند و پشتیبانی مردم  را داشتید می توانید قیام کنید وگرنه تا روحیه جهادی را در خود پرورش نداده و مردم را با خود هماهنگ نکردید از قم بیرون نروید.

وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام راحل، از ایشان به عنوان بیدارگر بزرگ، فقیه زمان شناس و فریادگری با صلابت یاد و با اشاره به همراهی مردم با امام، تصریح کردند: امروز نیز این مردم هستند که از نظام حمایت می کنند و باید این مردم را در صحنه نگه داشت.

حضرت آیت الله نوری همدانی با اشاره به تحولات منطقه و فراگیر شدن موج بیداری اسلامی، سقوط حکام دست نشانده را حتمی خوانده و یادآور شدند: دولت های سعودی، بحرین، اردن و دیگر حکومت ها، پایگاه و تکیه گاه مردمی ندارند و البته چاره ای جز سقوط ندارند و این فرجام در انتظار آنها نیز خواهد بود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۸
برچسب ها:
دیدگاه ها
تفکری این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 7 آوریل 2012 - 6:34 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
جای تقدیر وتشکر دارد از این بزرگورارکه با یاداوری سالروز شهادت عالم وارسته حاج شیخ محمد تقی بافقی در قم نام ان عزیز را زنده تر کردند وجای گله ای میماند از مسولین مربوطه در بافق که حقیر به سن خود یاد نمیدهم که حتی در سالروز شهادت او تابه حال یک مجلس کوچکی گرفته باشند.یادمان باشد دهم فروردین هرسال سالروز ارتحال ایت الله حاج سید محمد میر غنی زاده میگذرد از ایشان هم یادی نمیشود این بزرگوار فقط ده سال است ازمیانمان رفته اند ولی از بی توجهی مسولین وخودمان زود به فراموشی سپرده شدند.

منتقد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 9 آوریل 2012 - 5:26 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
جناب آقای پور فلاح به زعم جنابعالی بر اساس مقاله آتش در خرمن خویش بلا تشبیه آیت الله بافقی نیز می توانست دست به این عمل بزرگ نزند و الان ایشان را به عنوان یک مجتهد علمی بشناسند نه یک مبارزه دینی.