آب در کوزه و ما تشنه لبان مي گرديم

دسته: مقالات
2 دیدگاه
یکشنبه - 22 سپتامبر 2013

TASH2

اين ضرب المثل معروف را شنيده ايد که مي گويد: « آب در کوزه و ما تشنه لبان مي گرديم»حکايت پرورش ماهي تيلاپيا در بافق شده است. بافق شهرستاني است کويري با زمستانهاي سرد و خشک و تابستانهاي گرم و خشک؛ داراي اقليمي متفاوت از ساير شهرها؛ اگر از مرکز شهر حدود  بيست دقيقه رانندگي کنيد به مناطق خوش آب و هواي گزوئيه مي رسيد که درختان سردسيري در آنجا رشد کرده اند؛ اما در مرکز شهر فقط درختان خرما و پسته را خواهيم ديد.

خداوند براي اين شهر با اين وضعيت آب و هوايي، معادني قرار داده که مردم بتوانند امرار معاش کنند و در کنار اين معادن، کوير را آفريده است که مردم از آن هم رزق و روزي برگيرند؛ ولي نکته قابل بحث اين که از اين آفريد ه ها فقط کار در معدن مهم است و کوير اصلا جايگاهي ندارد! به تازگي تيم مرکز تحقيقات پرورش ماهي در بافق به نتايجي دست يافته که مي توان از کوير و آب شور ماهي تيلاپيا برداشت نمود.

اين تحقيق در نوع خود تازگي دارد و عجيب تر اين که رکورد برداشت ماهي در اين اقليم به نسبت يک هکتار به بيست تن بوده؛ در حالي که در ساير جاها يک هکتار به 3 تن مي رسد!

معاون مرکز تحقيقات شيلات ايران در گفتگويي با هفته نامه افق کوير(شماره  608 به تاريخ 17/6/92) اذعان نمود؛ اين طرح توسط جويندگان کار نه تنها در بافق؛ بلکه در استان يزد پيگيري نشد! حتي در قالب طرحي به کميته امداد امام خميني (ره) استان يزد به عنوان طرح خانگي ارسال گرديد؛اما استقبالي از آن صورت نگرفت!

جان کلام اين که بافق توانمنديها و پتانسيل زيادي دارد و اگر از آن استفاده شود ديگر مشکل بيکاري از بين خواهد رفت. رفع معضل بيکاري در بافق، اين نيست که همه جويندگان کار به سمت معادن بروند؛ بلکه مي توان به عنوان مثال: با آموزش صحيح پرورش ماهي تيلاپيا که الان بصورت رايگان در مرکز تحقيقات صورت مي گيرد، زمينه بروز مشاغل جديد را فراهم نمود. هر فرد مي تواند با سرمايه خود و يا در شکل شرکت يا تعاوني اقدام به اخذ مجوزهاي لازم براي اين محصول نمايد. پس اين ضرب المثل که آب در کوزه و ما تشنه لب مي گرديم! بي مناسبت نيست که ما داراي توانمنديها زيادي هستيم و قدر داشته هاي خود را نمي دانيم.

   محمد حسين تشکري

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۵۱۴
برچسب ها:
دیدگاه ها
ابراهيم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 23 سپتامبر 2013 - 11:02 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب اقاي تشكري مدير مسول هفته نامه افق كوير با سلام فرمايش شما در خصوص استفاده از پتانسيل هاي بافق كاملا صحيح مي باشد اما اين پتانسيل ها بايد كاملا شناسايي شود و ببينم چه چيزي را در حال فدا كردن هستيم پرورش ماهي خوب است ولي نه در شهر ما شهري كه معضل كمبود اب دارد و در چند سال اينده به مراتب بدتر مي شود( تغيرات اقليم) اقايان دلشان خوش است كه با ابهاي زير زميني كه ذخاير استراتژيك هر كشور در دنيا هستند ماهي پرورش مي دهند ولي با چه قيمتي يك سري به محل خروج اب هاي پرورش ماهي بزنيد ببيند اين اب به كجا منتهي مي شود كلام اخر اين كه معادن گل گهر ؛مس سرچشمه و چادرملو جهت انتقال اب از خليج فارس مبلغ 980 ميليارد تومان هزينه كره اند پس اينده نگر باشيم و اين اب را با پرورش ماهي و كارهاي بيهوده از دست ندهيم چرا كه ما نسبت به اينده فرزندانمان مسئول هستيم.

رجبی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 6 می 2014 - 6:55 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام خدمت نظر دهنده عزیز آب مورد استفاده در آبزی پروری این منطقه آب لب شور است لطفا توجه داشته باشید هر آبی استراتژیک! نیست ایا با اب دریای عمان میتوان گندم, خرما زرد آلو جو …. کاشت؟ متاسفانه اکثر افراد تصور میکنند هر آبی آب شیرین است! عزیز اگر از این سفره های سطحی بهره برداری نشود این منابع آب بدلیل پستی مناطق جوار کویر با جایگزینی و سرازیر شدن مداوم آب شور از حوزه سیریز و متاسفانه با بهره برداری بیرویه آب شیرین (در اطراف بافق) موجب جایگزینی و شور شدن چاه آب شیرین میگردد همین قضیه که در بسیاری از شهرستانهای اطراف موجب تعطیلی پسته کاران شده . جهت اطلاع این مرکز تنها مجموعه تحقیقاتی با پالایش و باز یافت همین آب شور هم هست و حتی روشهای جهت پرورش آبزیان بدون تعویض آب را ارائه کرده که سال 91 -92 یکی از 5 طرح موفق وزارت جهاد انتخاب شده و همینک در مرکز قابل ارائه است در خاتمه لازم است نگارنده محترم به حجم وسیع آب و خاکهای شور و بلا استفاده پهناور اطراف بافق که پهنه های وسیع را تهدید میکنند عنایت داشته باشند و توجه داشته باشند آنجا های که نام بردن بیشتر در خصوص انتقال آب یک رویایی است و البته به تحقیقات جهان توجه داشته باشند که کشاورزی سریعترین اقتصاد است و در کشاورزی هیچ کاری آبزی پروری نمیشه و در آبزی پروری هیچ گزینه ای به پای تیلاپیا نمیرسه علیهذا چنانچه دلتان برای آینده و اشتغال فرزندانمان نگران است همین امروز به فکر توسعه آینده روشن این منطقه باشید!