اگر هشت سال گذشته نبود امروز جزو کشورهای مقتدر بودیم

دسته: اخبار ایران , سیاسی
بدون دیدگاه
جمعه - 27 سپتامبر 2013

این موقعیت که اوباما از رئیس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رئیس‌جمهور بگوید هنوز برای ملاقات زود است و بگذارید زمینه آماده‌تر شود و اقداماتی کنیم که به تدریج ملاقات را انجام دهیم،‌‌ همان نصری است که خداوند به ما وعده داده بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر ۸ سال گذشته نبود که خودمان مقصرش هستیم، امروز جزو کشورهای مقتدر درجه اول بودیم چون پول زیاد و آمادگی فراوان و نیروهای بسیار داشتیم و ان‌شاءالله شما مردم با این جهاد آخری که آفریدید، باعث شوید تا هرچه محسوس‌تر شاهد نصری باشیم که خداوند وعده داده‌اند.

hashemi2344_1

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران در حسینیه جماران گفت: بهتر است در روزهای پایانی دفاع مقدس نکاتی ناگفته و تحلیلی را از واقعیت‌های جنگ تحمیلی بگوییم و همچنین سعی می‌کنم تا خواسته خانواده‌های شهدا و ایثارگر را به اطلاع مسئولان برسانم چرا که دفاع مقدس یک قطعه تاریخی در ایران اسلامی است و دفاعی که پدران و برادران شما کرده‌اند توانست در ‌‌نهایت ایران را نجات داده و دشمن را از شرهایی که برای ما به وجود آورده نجات دهد.

هاشمی رفسنجانی گفت: باید این سوال را پرسید که چرا در روزهای آغاز جنگ عراق توانست به داخل خاک ایران بیاید و اینکه چرا جنگ شروع شد در حالی که ایران آماده جنگ نبود و سر جنگ با کسی نداشت و ارتش مشغول بازسازی بود و سپاه هنوز جوان بود و بسیج نیز تازه در حال شکل گیری بود و حتی در چنین شرایطی به دلیل ترور رئیس جمهور در مرکز کشور و حال وخیم وی و مشکلات حاکم بر دولت و مجلس وضعیت مناسبی نداشتیم؟

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران نمونه بی‌نظیری از انقلاب‌های دنیای اسلام در آن تاریخ بود که مردم ایران که از ظلم‌ها به تنگ آمده بودند با رهبری امام (ره) به تدریج آگاه شدند و راه خود را پیدا کرده و با کمترین هزینه بر ظلم پیروز شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به نکته دیگر این جنگ اشاره کرد و با بیان اینکه عده‌ای می‌پرسند چرا مسئولان جنگ را با حالت مبارزه مخفی انجام نداده و آن را علنی کردند، گفت: شاه بسیار پول داشت و حمایت شرق و غرب به لحاظ امنیتی و اطلاعاتی را نیز به همراه داشت ما مبارزه را مخفی نکردیم. ما مبارزه علنی به صورت افشاگری داشتیم و انقلاب از طریق اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مردم توسط مساجد و حسینیه‌ها و مراسم دینی و هم‌چنین گردهمایی در دانشگاه‌ها آغاز شد و غربی‌ها اسم آن را الله اکبر گذاشتند چراکه الله اکبر حربه و شعار اصلی ما در میدان بود.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران اثرات شگفتی سازی در سراسر کشورهای اسلامی گذاشت، گفت: امروز در کشورهای منطقه اسم‌هایی هم‌چون بهار عربی و بیداری اسلامی را می‌شنویم، نمونه کوچکی از اتفاقی است که در زمان انقلاب ایران به وجود آمد و مردم با هزینه کم نشان دادند که می‌توان در مقابل استبداد با حضور انبوه مردم ایستاد و آن را شکست داد.

به گفته وی، بر این اساس نگرانی سرایت انقلاب ایران به سایر کشور‌ها به وجود آمد و اولین جایی که آثار پیروزی انقلاب در آن پدیدار شد، کشور عراق بود که اکثریت مردم آن شیعه بودند و حرکت‌های خود علیه حکومت خشن حزب بعث را آغاز کردند.

هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: در زمان قبل از انقلاب رقابت نظامی بین عراق و ایران وجود داشت و شوروی‌ها، عراق را و غربی‌ها ایران را تقویت می‌کردند، بنابراین این رقابت بین ایران و عراق وجود داشت، در مصاف غیرجنگی، ایران و عراق پیمان الجزایر را پذیرفتند اما بعد از انقلاب عراق به فکر افتاد که هم جلوی انقلاب در عراق را بگیرد و هم انقلاب ایران را طوری سرکوب کند که دیگر کسی از این قبیل خیال‌ها نکند؛ البته این فکر عراق، زاییده تفکر آمریکا و غرب بود.

وی به بهانه قرارداد الجزایر که صدام آن را رسما مقابل تلویزیون پاره کرد، اشاره کرده و افزود: صدام پیمان الجزیره را مقابل تلویزیون پاره کرد و گفت به ایران حمله می‌کنیم و همه قدرت‌های شرق و غرب از او حمایت کردند، عراقی‌ها با این تصور که در هفته اول خوزستان را می‌گیرند و در طول یک ماه بعد به تهران می‌آیند جنگ را آغاز کردند. آن‌ها حتی بعد از آغاز جنگ تحلیلشان این بود که اگر تنها خوزستان را بگیرند، کافی است چون در آن زمان همه ثروت ما به خصوص نفت در خوزستان بود. بنابراین با گرفتن خوزستان برنامه سقوط انقلاب را داشتند و این دلیل اصلی جنگ بود.

هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود عراق را به عنوان شروع کننده جنگ عنوان کرد و افزود: در روزهای اول که آماده نبودیم، عراق، پنج استان ما را تصرف کرد و با توجه به اینکه در آن زمان بنی‌صدر با سپاه مشکل داشت، مانع حضور نیروهای بسیجی و سپاهی در میدان جنگ شد.

وی یادآور شد: بر این اساس ارتش که تمام تلاش خود را می‌کرد به تنهایی نمی‌توانست مانع جلو آمدن عراق در خاک ایران شود. اما با رفتن بنی‌صدر راه برای حضور نیروهای تشنه شهادت به میدان جنگ باز شد و سپاه و ارتش با هم متحد شدند و شروع به پیشرفت کردند و این منجر به پس گرفتن خرمشهر از دست عراق شد و مشخص شد که ایران قدرت پیروزی در جبهه‌ها را به دست آورده است بنابراین موج وسیعی از وساطت‌ها برای گرفتن آتش‌بس آغاز شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به نکته ناگفته دیگری اشاره کرد و ادامه داد: سوالی دیگر که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه عراق به صورت ظاهری دم از آتش‌بس می‌زد و ایران آن را نپذیرفت که باید در پاسخ بگویم خواست جمهوری اسلامی روشن بود چرا که ما می‌گفتیم عراق به خاک ما تجاوز کرده است و تعداد زیادی از هموطنان ما شهید و آواره شدند پس باید به ما خسارت می‌دادند و متجاوز هم محاکمه می‌شد.

وی گفت: علاوه بر تأکیدی که امام راحل بر پایان جنگ عنوان کرده‌اند باید بگویم که حرف ایران روشن بود و بر این اساس این خواست مشروع بین‌المللی ما بود و امام تاکید داشتند تا وقتی که دشمن در خاک ماست، مذاکره نمی‌کنیم.

هاشمی رفسنجانی همچنین با بیان اینکه چطور شد جنگ پس از باز پس گرفتن خرمشهر ادامه پیدا کرد؟ تصریح کرد: پس از باز پس گرفتن خرمشهر هنوز دو هزار کیلومتر از بهترین زمین‌های ما که در مرز ایران و عراق بود، در دست عراق قرار داشت و علاوه بر آن خسارت‌های ما را نداده بودند و متجاوز هم محاکمه نشده بود پس ما در جلسه شورای عالی دفاع که با امام داشتیم، این نکات را بیان کردیم و در آن زمان نظامی‌ها مایل بودند وارد خاک عراق شویم و جنگ را ادامه دهیم تا صدام را در داخل کشورش از کار بیندازیم اما امام تاکید داشت که وارد عراق نشویم.

وی با تشریح جزئیات دلایل امام راحل برای وارد نشدن به خاک عراق افزود: ایشان معتقد بودند در صورتی که وارد عراق شویم مردم این کشور که با صدام همراه نیستند، به خاطر وطنشان موضع دفاعی می‌گیرند و همراه صدام می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: همچنین کشورهای عربی دچار ترس خواهند شد و در جنگ به نفع عراق وارد عمل می‌شوند و اینکه دنیا تحمل تصرف خاک عراق را از طرف ما نداشت و امام معتقد بود که اگر ما وارد عراق می‌شدیم مردم عراق آسیب می‌دیدند که خواهران و برادران ما بودند.

به گفته هاشمی رفسنجانی، نظامی‌ها در‌‌ همان جلسه دلایلی ارائه کردند که امام در ‌‌نهایت قانع شد.

به گفته وی، استدلال نظامی‌ها این بود که اگر صدام و دنیا بفهمند که ما وارد خاک عراق نمی‌شویم هیچ‌وقت تسلیم نمی‌شوند و با خیالت راحت ارتش شکست خورده خود را بازسازی می‌کنند و دوباره به جنگ ما می‌آیند. از طرف دیگر امام هم معتقد بودند در این شرایط اگر آتش بس را بپذیریم، خسارتی به ما پرداخت نمی‌شود و دو هزار کیلومتر از سرزمین‌های ما دست عراق می‌ماند پس موضع میانه‌ای گرفته شد و آن این بود که تا جایی وارد خاک عراق شویم که مردم نباشند.

هاشمی رفسنجانی گفت: بر این اساس قرار شد تا نیروهای مسلح ما تا زمانی که عراق در خاک ماست، مقابله کنند و تا مرز جلو بروند و از آن به بعد تا جایی وارد خاک عراق شوند که مردم طرف نباشند و به مردم ظلم نشود چرا که ما با مردم عراق در بسیاری موارد، عقاید مشترک داریم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در ادامه اظهارات خود، به مسائلی از یک مقطع از جنگ تحمیلی پیرامون اختلافات بین ارتش و سپاه اشاره کرد و ادامه داد: در این مقطع از جنگ ارتش و سپاه که تا آن لحظه برادرانه کنار یکدیگر می‌جنگیدند، کم کم دچار اختلاف شدند و این موضوع باعث شد جنگ در یک مقطع راکد شود.

وی گفت: شیوه جنگ ارتش کلاسیک بود و شیوه سپاه شیوه جنگ مردمی را داشت و این موضوع باعث شد که در چند عملیات بعدی ناموفق باشیم.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: لذا تصمیم براین شد که فرماندهی واحد شکل بگیرد و کسی خارج از سپاه و ارتش بیاید و قرعه به نام من افتاد چون در آن زمان رهبری که رئیس جمهور و رئیس شورای عالی دفاع بودند، در ترور آسیب دیده بودند و هم‌چنین مسئولیت ریاست جمهوری داشتند پس نمی‌توانستند در جبهه حضور یابند بنابراین امام از من که رئیس مجلس بودم خواست که این مسئولیت را بپذیرم و امام حکم را نوشتند.

وی یادآور شد: وقتی برای خداحافظی خدمت امام آمدم و وضع جبهه را توضیح دادم، این نظر را مطرح کردم که ما باید ضربه محکمی داخل خاک عراق به نیروهای عراقی بزنیم و نقطه مهمی از عراق را بگیریم و بعد بگوییم که مذاکره می‌کنیم سپس جنگ متوقف شود تا حقمان را بگیریم و این نظر را دادم که باید جاهایی از عراق را بگیریم که باعث شود عراق از خلیج فارس دور بماند و از دریا و نفت محروم شود و در این زمان شروع به مذاکره کنیم تا صدام محاکمه شود و خسارت‌های ما را بدهد.

هاشمی رفسنجانی واکنش امام به این پیشنهادات را اینگونه بیان کرد: در آن ملاقات امام پس از صحبت‌های من نگاهی به من کردند و لبخند خاصی زدند و جواب من را ندادند اما گفتند که به برکت خدا بروید تا ببینیم چه می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: زمانی که عنوان فرمانده وارد جبهه شدم و نکاتی را که خدمت امام گفته بودم، در حضور رزمندگان و فرماندهان جنگ مطرح کردم که عده‌ای خوشحال شدند اما برخی معتقد بودند که شعار ما جنگ جنگ تا پیروزی است و تعداد جنگ را محدود می‌کردند اما در ‌‌نهایت عملیات‌هایی را انجام دادیم که در این عملیات‌ها با وجود موفقیت‌هایی که کسب کردیم برای رسیدن به هدف نهایی به موفقیت نرسیدیم اما نیروهای ما همچنان دست بالا را داشتند و نیروهای عراقی ذلیل بودند.

وی افزود: در ‌‌نهایت به آن‌جا رسیدیم که شورای امنیت برای عراق و ایران قطعنامه‌ای صادر کرد و امام فرمود ما این قطعنامه را نه قبول می‌کنیم و نه رد می‌کنیم تا از نظر نظامی خود را نیرومند نگه داریم و قطعنامه را اصلاح کنیم که البته این کار بزرگ انجام شد.

هاشمی رفسنجانی همچنین در خصوص قطعنامه شورای امنیت و پذیرش اصلاحات مورد نظر ایران اظهار داشت: قطعنامه شورای امنیت به گونه‌ای اصلاح شد که همه صاحبنظران بعد‌ها متعجب ماندند چرا که در آن زمان پایه صنعت موشکی ریخته شد و موشک‌هایی با برد ۱۰۰ کیلومتر ساختیم و شهرهای شرقی عراق در تیررس ما بود و امروز برد موشک‌های ما به ۲۵۰۰ کیلومتر رسیده است.

به گفته هاشمی رفسنجانی، اصلاح قطعنامه به دلیل پشتوانه و قدرت نظامی ما بود.

وی خاظرنشان کرد: صدام و حامیان وی از قدرت دفاعی و موشکی ایران مطلع شدند و اصلاح قطعنامه را پذیرفتند و دنیا فهمید ما از نظر نظامی ضعیف نیستیم و اگر وارد خاک عراق نمی‌شویم به خاطر ملاحظاتمان است و در آن شرایط بود که پس از اصلاح قطعنامه با رضایت خودمان آتش‌بس را پذیرفتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در این مقطع سپس سران قوا جلسه‌ای با امام راحل برگزار کردند و زمانی که شرایط را برای امام توضیح دادیم و امام (ره) قطعنامه را پذیرفتند از آن تعبیر به جام زهر کردند و از ما خواستند تا این موضوع را به مردم بگوییم اما وقتی دیدند این کار از ما ساخته نیست، خودشان بیانیه دادند و پس از دو سه ماه که جنگ پایان یافت، وقتی خدمت امام (ره) رسیدم، به من فرمودند جام زهر آن روز برایم تلخ بود اما امروز برایم شیرین شده است چون ما کارمان را خوب انجام داده‌ایم و خداوند نصرتی را که وعده داده بودند، عنایت کردند.

هاشمی رفسنجانی همچنین به نگاه سازمان ملل به اقدام عراق علیه ایران اشاره کرد و افزود: سازمان ملل پذیرفتند که متجاوز عراق است و ایران مورد تجاوز قرار گرفته است.

وی گفت: خسارت‌های جنگی به عهده عراق افتاد و ۱۰۰ میلیارد دلار برای ما خسارت نوشتند. البته خسارت‌ها بیشتر از این‌ها بود اما مشخص شد که صدام هم باید محاکمه شود و پس از سال‌ها گرچه جنگ تمام شده است اما هنوز پیمان صلح نداریم چون قرار‌ها اجرا نشده است.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در حالی که امروز برادران ما در عراق دولت تشکیل داده بودند و آن نصری که خداوند وعده داده بود را شاهد هستیم چون به خوبی می‌توانیم بپذیریم که امروز صدام، حزب بعث و نظامیان عراق کجا هستند و ما چطور هستیم که توانستیم با مقاومت و صبر و جهاد پیروز شویم.

وی همچنین با اشاره به ۸ سال اخیر، تأکید کرد: اگر ۸ سال گذشته نبود که خودمان مقصرش هستیم، امروز جزو کشورهای مقتدر درجه اول بودیم چون پول زیاد و آمادگی فراوان و نیروهای بسیار داشتیم و ان‌شاءالله شما مردم با این جهاد آخری که آفریدید، باعث شوید تا هرچه محسوس‌تر شاهد نصری باشیم که خداوند وعده داده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در پایان سخنان خود به سفر رئیس جمهور به نیویورک اشاره کرد و افزود: این موقعیت که اوباما از رئیس‌جمهور ما تقاضای ملاقات کند و رئیس‌جمهور بگوید هنوز برای ملاقات زود است و بگذارید زمینه آماده‌تر شود و اقداماتی کنیم که به تدریج ملاقات را انجام دهیم،‌‌ همان نصری است که خداوند به ما وعده داده بود.

گفتنی است در ابتدای این مراسم که با حضور عفت مرعشی (همسر) و حق‌شناس برگزار شد، افرادی به نمایندگی از خانواده‌های شاهد و ایثارگر از استان‌های گلستان، لرستان، خوزستان و تهران حضور داشتند و دغدغه‌های اصلی خود را مطرح کردند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۳۶
برچسب ها: