سد كردن راه ارتباطات و آگاهی مردم غیر منطقی و ناشدنی است

دسته: اخبار ایران , سیاسی , عمومی
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 3 اکتبر 2013
در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از كانالهای خبری انحصاری دریافت نمی كنند و اشتباه است اگر تصور شود می توان راه های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از كانالهای خبری انحصاری دریافت نمی كنند و اشتباه است اگر تصور شود می توان راه های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد كرد.

به گزارش ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار اعضای هیات  شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای  کشور و جمعی از پیشكسوتان صنعت انفورماتیك، با توجه به آموزه های اسلامی و قرآنی تاكید كرد: تعلیم و تزكیه و پرورش انسان دو شاخه مهم رسالت انبیا الهی از حضرت آدم تا خاتم (ص) بوده است و خداوند انسان عالم و جامعه دانشمند را به انسان جاهل و جامعه عقب مانده فضیلت داده و سه عنصر امتیاز الهی به انسان ها، بر اساس دانش، جهاد و تقوا است كه این امر نشان دهنده ارزش علم، جهاد و تقوا در آموزه های دینی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاكید بر توصیه اكید اسلام به آموزش علوم و دانش روز گفت: به همین دلیل ابزار و تجهیزات ارتقاء و توسعه علم و آگاهی انسان ها نیز مهم و ارزشمند است و اگر در تاریخ شاهد غلبه تمدن اسلامی بر سایر تمدن ها و فرهنگ ها هستیم به دلیل جایگاه رفیع علم و دانش در اسلام است.

ایشان افزود: به همین خاطر هیچ جریان و ایده ای، حق ندارد راه دانش و آگاهی انسان ها را سد كند و البته این امر شدنی هم نیست.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به اهمیت صنعت انفورماتیك و فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال حاضر اشاره كرد و گفت: عصر انفجار اطلاعات به بركت ابزار و تجهیزات اطلاعاتی و صنعت دیجیتال، روز به روز رو به گسترش بوده و تحول عظیم فكری، علمی و صنعتی ایجاد كرده است و نباید و نمی توان در مقابل آن ایستاد. زیرا سرعت، دقت، شفافیت و صرفه جویی ها، از مزایای مهم این فناوری است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به برخی مقاومت ها در مقابل صنعت دیجیتال در دوره دولت سازندگی و حتی استفاده از تكنولوژی تلفن همراه در آن زمان گفت: اكنون كه اینگونه تكنولوژی ها همه گیر شده و به عنوان یكی از ابزارهای ضروری زندگی مورد استفاده عموم جامعه قرار می گیرد، مقاومتهای آن دوره بی ارزش بودن خود را نشان می دهد و بسیاری از تكنولوژی های روز كه امروز مورد اعتراض و مقاومت و مقابله برخی قرار می گیرند در آینده همین شرایط و موقعیت را خواهد داشت.

ایشان گفت: از لحاظ دینی، آموزش و آگاهی مردم بر علما و دانشمندان یك فریضه دینی و ملی است كه باید به جد در این راه از امكانات و تجهیزات روز نیز استفاده شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تاكید كرد: سد كردن راه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت دیجیتال و حذف دستاوردهای علمی به بهانه های امنیتی و سو استفاده و موارد دیگر غیر منطقی و ناشدنی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بدیهی است از هر صنعت و تكنولوژی از جمله صنایع نظامی، ممكن است سو استفاده هایی شود ولی نمی توان به دلیل سواستفاده های احتمالی از تكنولوژی هایی كه كاربرد های علمی و آموزشی دارند از تولید و نشر و توسعه آنان جلوگیری كرد بلكه كاربرد و استفاده از علوم مهم است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینكه مردم اكنون در اقصی نقاط كشور حتی روستاها آگاهند و راه خود را انتخاب می كنند گفت: در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از كانالهای خبری انحصاری دریافت نمی كنند و اشتباه است اگر تصور شود می توان راه های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد كرد.

ایشان به جایگاه و نقش بخش خصوصی در حل مشكلات اشاره كرد و افزود: در هر زمان كه به بخش خصوصی مجال و فرصت صحیح داده شده، كارها به صورت جهشی پیشرفت داشته است.

ایشان با ابزار تاسف از عدم توجه به سند چشم انداز 20 ساله كشور و اصل 44 قانون اساسی در دولت قبل گفت: خصوصی سازی در كشور درجا زده است و متاسفانه به دلیل سیاست های غلط، شبه دولتی ها به جای بخش خصوصی فعال شدند كه امیدورایم این مسیر اصلاح شود.

در ابتدای این دیدار جنابان آقایان، كاظم آیت الهی رئیس سازمان صنفی رایانه ای، پرویز رحمتی رئیس سابق و امیرحسین سعیدی رئیس اسبق این سازمان به صورت جداگانه طی سخنانی به مشكلات و محدودیت های بخش خصوصی در ورود و مشاركت به صنعت انفورماتیك و فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند و ابراز امیدواری كردند در دوره دولت جدید نگرش به این بخش عوض شود و مركز تصمیم گیری واحدی برای مشاركت بخش خصوصی در این زمینه ایجاد شود.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲۵
برچسب ها: