زندان برایم هتل اوین بود/ دختران برای دوچرخه سواری از خود شجاعت نشان دهند

دسته: اخبار ایران , سیاسی
۳ دیدگاه
جمعه - 12 مهر 1392
فائزه هاشمی گفت: زندان اوین بند زنان شرایط خوبی دارد و در واقع می‌توان گفت برای من هتل اوین بود.
13910703088_20124082e
به گزارش خبرنگار «خبرگزاری دانشجو» از مشهد، فائزه هاشمی امشب در اجتماع زنان اصلاح‌طلب مشهدی که به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، در خصوص توانایی و حق زنان در به عهده گیری پست‌های مدیریتی، گفت: زن و مرد در خلقت مکمل یکدیگر هستند، در جامعه نیز در کنار یکدیگر و پا به پای هم در حال حرکت هستند، در دانشگاه‌ها، مسائل اجتماعی و سیاسی پا به پای یکدیگرند ولی چه دلیلی دارد وقتی به بحث مدیریتی می‌رسیم، زنان زیر سقف‌های شیشه‌ای نامرئی متوقف شوند و نتوانند از آن عبور کنند و این فرصت تنها در اختیار آقایان باشد؟
عدم حضور زنان در پست‌های کلان مدیریتی ظلم به آنان است
وی ادامه داد: به نظر من این ظلم است، هر کاری که بر خلاف عدالت و منطق طبیعت باشد ظلم است؛ خانم‌های توانمند و باتجربه کم نیستند، 30 سال زنان بدون مشکل در انقلاب اسلامی کار کرده‌اند اما چرا نباید در سمت‌های مدیریتی کلان قرار بگیرند؟ این ظلمی است که متأسفانه در هر دوره و در هر مدل حکومتی که ما بعد از انقلاب داشته‌ایم وجود داشته، نمی‌دانم پیش از انقلاب این شرایط چگونه بوده اما فکر می‌کنم بهتر از بعد از انقلاب بوده است.
هاشمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر احتمال همکاری با دولت یازدهم، اظهار داشت: من برنامه خاصی برای حضور در دولت ندارم و از طرف دولت خبری نیست.
وی در پاسخ به نگرانی برخی نسبت به انتخاب مدیران در شهرستان‌ها بیان داشت: شاید در برخی قسمت‌ها، انتصابات خلاف نظر جمع باشد اما به عقیده من باید یک حق وتو نیز به آقای روحانی داد زیرا تشخیص وی مهم است و باید در آینده پاسخ گو باشد.
وی ادامه داد: این مهم است که استان‌ها و ستادها باهم متحد باشند ولی متأسفانه این‌طور نبوده و هر کدام یک عده را پیشنهاد می‌دهند. در قسمت‌هایی که وحدت داشته‌اند و روی یک نفر متمرکزشده‌اند نتیجه خوبی گرفته‌اند.
هاشمی با اشاره به نتیجه انتخابات گذشته، تأکید کرد: ما اگر وحدت داشته باشیم، می‌توانیم به نتیجه خوبی هم برسیم؛ جایی که همه اجماع کردند و به سمت آقای روحانی رفتند پیروز شدیم. حال آن که اگر آقای عارف که در نهایت بزرگواری کنار رفتند، نمی‌رفتند، این پیروزی حاصل نمی‌شد؛ بنابراین وحدت در خود استان‌ها عامل نتیجه‌گیری مطلوب خواهد شد.
امتیازهایی که به روسیه داده‌شده منافع ملی ما را تأمین نکرده
هاشمی در خصوص حذف شعار مرگ بر امریکا، تصریح کرد: مگر ما ابتدای انقلاب مرگ بر شوروی نداشتیم؟ نه شرقی نه غربی نداشتیم؟ اما امروز دیگر مرگ بر شوروی و مرگ بر شرقی نداریم. بالأخره همه چیز که مطلق نیست که تا 100 سال آینده همین گونه باقی نمی‌ماند.
وی ادامه داد: موضوع بر بودن یا نبودن مرگ بر آمریکا نیست، موضوع منافع ملی ماست که اگر ما این نکته را در نظر گرفته باشیم که دوست دائمی یا دشمن دائمی نداریم بلکه ما منافع ملی دائمی، به این معنی که اولویت اول و آخر باید منافع کشور و ملت باشد، باید دید هزینه‌ای که برای این مسائل می‌دهیم آیا ارزش فایده‌هایی که از آن کسب می‌کنیم دارد یا نه.
فرزند حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی بیان داشت: همیشه باید رابطه بین هزینه و فایده مورد ارزیابی قرار گیرد تا منافع را تشخیص دهیم و روابط خود را بر اساس آن تنظیم کنیم. ما سال‌هاست که داریم به امثال روسیه امتیازاتی می‌دهیم که بتوانیم خلأ نداشتن رابطه با آمریکا و غرب را جبران کنیم، این کجای منافع ملی ما قرار می‌گیرد؟
شاخصه پیروزی باید تعریف شود
هاشمی تصریح کرد: در موضوعاتی که ما همواره می‌گوییم پیروزیم، ابتدا باید شاخصه‌ای برای آن تعریف کرد، پیروزی نمی‌تواند یک مفهوم اعتباری باشد، ما شاخصه‌هایی همچون رشد اقتصادی، درصد تولید، رونق اقتصادی، حقوق ملت و آزادی‌هاست که اگر این شاخصه‌ها  بالا رفت ما پیروزیم و توانسته‌ایم کشور را با توجه به منافع ملی و منافع مردم اداره کنیم.
وی افزود: اما اگر عملکرد ما سبب شود همه  این شاخصه‌ها پایین بیاید و به قهقرا برویم، ما کجا پیروزیم؟  اگر ما منافع ملی را در نظر بگیریم، طبیعتاً همه موضوعات قابل تعریف است؛ کسی نمی‌گوید که برای این منظور از اصول و اعتقادات صرف‌نظر کنیم اما باید حواسمان باشد که اصول و اعتقادات را بازیچه قرار ندهیم تا توجیه یک سری کارها باشد.
قوانین به درستی اجرا نمی‌شود
این فعال سیاسی به مسئله مردم‌سالاری دینی اشاره کرد و افزود: به نظر من در قانون اساسی، حقوق ملت به خوبی ذکر شده است، اگر همان قوانین به درستی اجرا شود، شرایط کشور هزار بار از شرایط کنونی بهبود پیدا خواهد کرد؛ موضوعاتی همچون دادگاه‌ها، جرم سیاسی، جرم مطبوعاتی، دادگاه علنی، داشتن وکیل، دادگاه‌های عادلانه در قانون دیده‌شده، این که مردم می‌توانند بدون مجوز و سلاح تظاهرات کنند و این که نیاز به مجوز هم ندارد، این‌ها همه در قانون وجود دارد ولی باید این قوانین به خوبی اجرا شود.
وی به لزوم تغییر قوانین در نسل‌های مختلف اشاره کرد و گفت: این که نسل‌ها بعد از 35 سال عوض می‌شود و با نسل‌های گذشته هم خوانی زیادی ندارد، می‌تواند شرایط را عوض کند همچون سال 68 که پس از 10 سال قانون عوض شد.
خانم‌ها از بازار کار خود استفاده کنند
فرزند حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در خصوص شرایط کار زنان در جامعه، اظهار داشت: طبیعتاً یک دولت قوی و با برنامه برای خانم‌های بی‌سرپرست و نیازمند مادی برنامه دارد، وقتی ما میگوییم خانم‌ها با آقایان برابرند، این بازار کار برای خانم‌ها وجود دارد که خانم‌ها باید دست به کار شوند و از این فرصت استفاده کنند نه این که منتظر باشند تا دیگران این شرایط را برای آنان فراهم آورند.
قدم‌های شجاعانه‌ای توسط روحانی برداشته شد
هاشمی گفت: قدم‌هایی که آقای روحانی و هیأت همراه در نیویورک برداشتند بسیار شجاعانه و مفید بود.
بی‌حجابی به عنوان یک مبارزه مدنی مطرح است
وی ادامه داد: بخشی از این صحنه‌ها که ما در خیابان‌ها شاهد آن هستیم به این دلیل است که وقتی فشارها زیاد می‌شود، بی‌حجابی را به عنوان یک عکس‌العمل از خود نشان می‌دهند، یک عده آن را به عنوان یک مبارزه مدنی انجام می‌دهند که البته برخی نیز از آن سوءاستفاده می‌کنند.
هاشمی بیان داشت: من فکر می‌کنم رفتاری که در این 35 سال با خانم‌ها و جامعه شده، قضیه را حادتر و حادتر کرده و رو به بهبودی نبرده؛ این رفتاری است که در این 35 سال وجود داشته که باعث این وضعیت شده، باید گفت که رفتارها و سیاست‌ها نیز درست نبوده است.
توفیقی مسئله برخی دانشجویان ستاره‌دار را حل کرد
هاشمی اظهار داشت: خوشبختانه در مدت کوتاهی که آقای توفیقی سرپرست وزارت علوم بوده، مشکل برخی اساتید و دانشجویان ستاره‌دار را حل کرده اند؛ من مطمئن هستم زمان که پیش برود این شرایط بهتر شده و این مشکلات برطرف خواهد شد.
زندان اوین برای من هتل بود
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه حقیقت دارد که زندان شما نظیر هتل‌ بوده تصریح کرد: از روی انصاف باید حرف بزنیم که زندان اوین بند زنان شرایط خوبی دارد و در واقع می‌توان گفت برای من هتل اوین بود.
فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: در مورد اینکه امکانات زندان خوب شده باید بگویم که در دوره‌ای که مرعشی در زندان بود به دلیل ارتباطات خود با رئیس زندان‌ها توانست مقداری آنجا را تجهیز کند و وقتی من به زندان رفتم تجهیزات و امکانات خوبی در زندان وجود داشت.
زندان برایم دانشگاه بود/ امیدوارم همه یک بار زندان را تجربه کنند
هاشمی گفت: در ابتدای زندانی‌شدنم یادداشتی با عنوان زندان یک دانشگاه است را منتشر کردم و من امروز خوشحالم چراکه واقعا زندان برای من دانشگاه بود و در آنجا تجارب بسیاری را کسب کردم.
وی با لحن شوخی خاطرنشان کرد: امیدوارم همه برای یک بار هم که شده زندان را تجربه کنند.
من را به زور از زندان بیرون کردند

وی در خصوص دلیل آزادی پیش از موعدش از زندان بیان داشت: دو بار به من مرخصی دادند ولی قبول نکردم، بازوهای مرا گرفتند و سوار ماشین کردند و از زندان بیرون کردند. من ترجیح می‌دادم سال‌تحویل را در کنار زندانیان باشم و به آنان گفتم من را به زور به زندان آوردید و باید به زور هم از زندان بیرون کنید، حاضر نیستم زیر منت آقای دادستان باشم.

فرزند حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی به پرونده مهدی هاشمی اشاره کرد و گفت: پرونده مهدی خیلی قطور است اما همه مسائل غیر مستند است، حتی تمام شایعاتی که در مورد او وجود دارد به عنوان اتهامات در پرونده‌اش ثبت کرده‌اند ولی ما مطمئن هستیم که هیچ موضوع قابل استنادی در مورد مهدی وجود ندارد.
وی در خصوص محدودیت خدمات‌دهی ایستگاه‌های دوچرخه شهرداری به بانوان، بیان داشت: در تهران نیز ایستگاه‌های دوچرخه به بانوان خدمات‌دهی نمی‌کنند اما دوچرخه‌سواری زنان هیچ منعی ندارد و از قدیم نیز وجود داشته؛ امروز هم دختران اگر می‌خواهند از این ورزش استفاده کنند باید شجاعت نشان دهند و از دوچرخه‌های شخصی استفاده کنند و هیچ مشکلی برای این موضوع وجود ندارد.
قدم‌های روحانی، قدم‌هایی شجاعانه بود
هاشمی سفر اخیر روحانی به نیویورک را مفید ارزیابی کرد و اظهار داشت: سفر آقای روحانی و هیأت همراه به نیویورک  برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار سفر پرباری بود که نتایج ارزنده‌ای نیز داشت.
وی عنوان داشت: این سفر چه در قسمت مذاکراتی که در بحث هسته‌ای بود ،چه  گفت‌وگویی که بین آقای روحانی و اوباما صورت گرفت، چه دیداری که آقای ظریف  با آقای جان کری وزیر امور خارجه آمریکا داشت، همه این‌ها قدم‌های بزرگ و شجاعانه‌ای بود که حالا امیدواریم ادامه پیدا کند و علاوه بر نتیجه‌بخش بودن، بتواند رابطه متعادل که در واقع منافع ملت ایران نیز در آن دیده شده است، با آمریکا برقرار شود.
فرزند حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در خصوص حقوق زنان، عنوان کرد: این که ما تأکید داریم زنان در پست‌های مهم و تصمیم ساز حضورداشته باشند به این دلیل است که بتوانند نگرش‌ها را اصلاح کنند تا حضوری برابر را در کنار مردان در جامعه داشته باشند.
وی ادامه داد: البته در موضوع نگاه مردانه و مردسالارانه باید گفت که این موضوع محدود به ایران نبوده و در تمام دنیا مشاهده می‌شود اما نکته قابل‌توجه، ضعف قانونی در این موضوع است که در کشور ما وجود دارد.
هاشمی با تأکید بر حضور زنان در مجامع سیاسی، تصریح کرد: خانم‌ها باید از نظر تعداد در مجامع سیاسی حضوری فعال داشته باشند زیرا امروز مطالبه مردم از فعالان زن سیاسی افزایش یافته است.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر دلیل عدم حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه، بیان داشت: ایشان بعد از آن نماز جمعه تاریخی سال 88 به نماز جمعه نرفتند و بحث عزل مطرح نیست؛ پس از آن نیز تماس‌هایی با ایشان برقرارشده که به نماز جمعه بازگردند اما ایشان نپذیرفتند.

پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۵۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمد رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. شنبه 13 مهر 1392 - 10:03 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

فائزه خانم تو چه کاره دخترای مردم هستی ،دخترا دوست ندارند سوار چرخ بشوند ،دخترای ایران بی حیا نیستند ،الگوی دخترای ایران کسی است که حتی در تابوت هم نگذاشت قطر بدنش را مردان ببینند .

مهدی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 14 مهر 1392 - 5:56 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اینکه زندان برای شما هتل بوده،
اینکه برای شما دانشگاه بوده،
اینکه امکانات خوبی در زندان بوده،
اینا همش برای شما بوده، نه بقیه افراد
دختر بابا…

بانو این نظر توسط مدیر ارسال شده است. یکشنبه 14 مهر 1392 - 1:29 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام.سوار شدن دختران وزنان تاحدودی به غیرت مرداشون هم میره در شهر خودمون شبها اگه ساعت 12 گذری تو خیابون داشته باشید این اعجوبه ها را می بینید امان از غیرت مرداشون.

You cannot copy content of this page