اولین تفگیچینان ارتش ایران بافقی بودند!

دسته: خواندنی ها
4 دیدگاه
چهارشنبه - 16 اکتبر 2013

بکارگیری اسلحه مدرن و جدیدی بنام تفنگ از حدود 400 سال پیش از زمان شاه عباس کبیر (1007-996 خورشیدی) در سپاه ایران مرسوم گشت. پیش از آن ابزار جنگی شامل تیغ وخنجر وشمشیر و زره و سپر وکمان ودشنه و ششپَر و …بود.
شاه عباس کبیر برای توسعه و اقتدار دفاعی ایران یک سپاه 12000 نفری ایجاد کرد که مشتمل بر سواره نظام وپیاده نظام بودند. فوجهای پیاده را “تفنگچی” نام نهادند که بر گرفته از معادل فوج تفنگچی در ارتش روم به نام ینی چری (سپاه نو) بود که تفنگ بدست میجنگیدند. بنابر این اولین فوج یا سپاهی که در ایران تفنگ بدست گرفت از اعضای سپاه 12000 نفری شاه عباس کبیر بودند که یکی از اولین فرمانده هان آن سپاه ،ارتشبد دلاور وشجاع معروف بافقی به نام ” محمد جلالای بافقی کرمانی” فرمانده تفنگچیان شجاع بافق در سپاه مزبور بود که بعدها در جنگ با رومیان و نیز عثمانی ها خدمات شایانی کرد وبه بالاترین درجه نظامی از دست شاه عباس صفوی یعنی درجه “یوزباشی” (فرمانده 1000 نفر) نایل آمد.شجاعت فوج بافق وقدرت فرماندهی و دلاوری جلالای بافقی آنقدر بارز و سرآمد بود که در جنگ عثمانی و ایران مسئولیت حفاظت از قلعه بغداد(عراق امروزی) به او سپرده شد و قلعه مزبور آخرین مکانی بود که عثمانی ها بعد از ماهها یورش ومحاصره از شامات وعراق موفق به تسخیرش شدند که البته علت آن ضعف کلی حکومت صفویه در مقابل عثمانی ها بود.
امید وارم و رجا واثق دارم آخرین تفنگ بدستان شجاع در برقراری حکومت غایب اهل البیت(عج) و زدودن دستهای ظلم و ستم وتبعیض وبی عدالتی و محرومیت هم جنگجویان دلاور بافقی خواهند بود انشالله.
سید محمد میرسلیمانی بافقی
منابع:جامع جعفری – مشاهیر یزد- سیاست و اقتصاد در عصر صفوی (باستانی پاریزی)


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 17 اکتبر 2013 - 8:36 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

حالا ما از تیکه زمین بنام آریز نمیتونیم دفاع کنیم

میرسلیمانی بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 17 اکتبر 2013 - 2:45 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

درود جناب بافقی
قربون آدم چیز فهم!!!!ایول

thytrh این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 17 اکتبر 2013 - 10:16 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اونوقت باید تفنگ بدست میگرفتیم حالا باید قلم. که کار ما نیست

منصور این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 18 اکتبر 2013 - 11:11 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

ابروی گذشتگان را این رجال امروزی بافق برده اند 1- جدا شدن روستاها 2-جدا شده معادن 3- جدا شدن مراتع 4- خانه نشین کردن رجال شایشته 5- ……….. فقط نگران بالا و پایین شدن حقوقهای میلونیشان هستند متاسانه ت