کتاب ماندنی «یزد درعصر صفوی»را همگانی کنید

دسته: فرهنگی، هنری، مذهبی , مقالات
۳ دیدگاه
دوشنبه - 29 مهر 1392

images

        دیر زمانی بود پژوهندگان وعلاقه مندان به سیر تحوّلات تاریخ و اجتماعی یزد در عصر صفوی ،تنها کتاب نویسندۀ نامدار یزد درعصر صفوی ،یعنی کتاب جامع مفیدی ،نوشتۀ محمّد مفید مستوفی بافقی را پیش رو داشتند و گه گاه از کتاب روزنامه ملآ جلال ،نوشتۀ جلال الدّین منجّم یزدی بهره می بردند واگر به این دو کتاب دسترسی نداشتند، ناچار بودند از منابع واسطه ای بهره ببرند که از این دو کتاب بهره برده اند ، امّا خوشبختانه امسال و همزمان با برگزاری همايش ملي وحشي بافقي ،نتیجۀ سالها پژوهش وبررسی نویسندۀ نکته سنج آقای دکتر علی اکبر تشکّری بافقی در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.

       کتاب نامبرده با رویکردی که مبتنی بر نگرش علمی و نوین به مبحث تاریخ و تحوّلات جامعه در هر عصری وبر پایۀ بستری ژرف نگر در ارتباط منطقی رخدادهای سیاسی واجتماعی هر عصر است، به رشته نگارش آمده است. دیدگاهی که می کوشد به رویدادها از منظری مجرّد ننگریسته و به ریشه های آنها توجّه کند.

    «یزد عصر صفوی » دارای دیباچه ای خواندنی در« بررسی و نقد منابع و تحقیقات جدید » است که به مهمترین کتاب های تاریخ عصر صفوی می پردازد و سپس به جغرافیای تاریخی و تحوّلات سیاسی اجتماعی یزد از سقوط آل مظفر تاپایان روزگار شاه عباس اوّل اشاره دارد .نویسنده در بهرۀ سوم به حیات اجتماعی ، در بهرۀ چهارم به ساختار وحیات اقتصادی ، در بهرۀ پنجم به حیات فرهنگی یزد و در بهرۀ ششم به حیات فیزیکی و آثار و ابنیۀ مهمّ یزد می پردازد و در پایان با آوردن فهرست های سودمند و راهگشا خوانندگان را برای دسترسی بهتر به متن کتاب یاری  می رساند .

     نگارندۀ این سطور پس از مطالعه کتاب نامبرده که بدین خوبی وآراستگی تدوین و چاپ شده ، در دل دو آرزو نمود : نخست آنکه نویسندۀ کوشا و توانای آن در فرصتی مناسب بتواند دستاوردهای پژوهشی خود را در قامت دفتر دوم این کتاب که شامل تاریخ یزد از روزگار شاه عبّاس دوم تا پایان دورۀ صفوی را در برمی گیرد به رشته نگارش در آورد وهمگان شاهد چاپ متن کامل کتاب یزد در عصر صفوی باشند و دوم آنکه اکنون که به همّت شرکت سنگ آهن بافق این کتاب در دسترس  نویسندگان مقالات همایش وحشی بافقی قرار گرفته ،خوب است از سوی ادارۀ کلّ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد ،با همکاری شرکت سنگ آهن مرکزی ترتیبی داده شود تا در دسترس کتابخانه های ایران و نیز استادان و دانشجویان  و پژوهشگران تاریخ  در سراسر ایران و گروه های تاریخ دانشگاه های ایران وهمچنین  در کتابفروشی های استان یزد گذاشته شود تا بر تعداد مخا طبان و خوانندگان واقعی این کتاب سودمند تاریخی افزوده گردد. حیف است که این کتاب در جایی انبار شود و یا به دست افرادی برسد که چندان نمی توانند از محتوای آن بهره وری شایسته و بایسته را  داشته باشند. نیز با توجّه به اینکه شمارگان کتاب هزار جلد بوده  و برای ایران 70 میلیونی رقمی ناچیز است ،ترتیب چاپ دوم این کتاب داده شود.

حسین مسرّت


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۹۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
محمود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 مهر 1392 - 12:32 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشكر از استاد حسين مسرت
لازم به ذكر است كه اين كتاب با آنكه در مجامع مختلف از علمي بودن آن شده و بسياري از سايت هاي علمي هم چون ميراث مكتوب، كتابخانه مجلس و…. به توصيف آن پرداخته اند اما در استان يزد شما نمي توانيد نسخه اي از آن را بيابيد . و جالب تر آنكه تيرا‍ز 1000 نسخه از اين كتاب ارزشمند شايد كفايت بيش از حد شهرستان بافق را نداشته باشد البته نمي دانم آيا در همان شهرستان هم اين كتاب به حد كافي يافت مي شود يا خير. لذا ضمن تأييد نوشتار حضرتعالي از متوليان فرهنگي شهرستان و استان انتظار مي رود تا كتابي را كه تا اين حد زحمت براي آن كشيده شده و تنها اثر در زمينه بازشناسي تاريخ يزد و بافق در عصر صفوي است را چاپ مجدد نمايند تا چنان كه استاد مسرت گفته اند به دست تاريخ پزوهان و اهل تحقيق برسد.چرا كه در غير اين صورت اين بار در كتابخانه هايي خاك مي خورد كه چندان اهل مطالعه نيستند.
با تشكر از سايت بافق فردا از انتشار نوشتار محقق ارجمند جناب آققاي مسرت

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 مهر 1392 - 8:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

باسلام خدمت ادیبان
خداراشاکریم که ازبافق دراین همایش ملی چهره ای درحد ملی وبایاری خداوهمت بالای دوست وسرور ارجمندم وباعنایت به توانایی این استاد جوان وکوشا”ایشان (دکترتشکری)رادرعرصه های ملی وبین المللی خواهیم دیدواین دورازدسترس نیست.باردیگر بافق به خودبالیدودل مردم شادشد. دکتر تشکری خسته نباشید جانانه مردم بافق رابذیراباشید.سربلند”وموفق وبرقرار باشید.ارادتمندشمارضا

رنجبر بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. دوشنبه 29 مهر 1392 - 11:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من هم از اقاي مسرت و اقاي تشكري تشكر مي كنم

You cannot copy content of this page