هاشمی رفسنجانی،شاخه نخواهد برید

دسته: مقالات
42 دیدگاه
سه‌شنبه - 22 اکتبر 2013

porfala

محمد هادی سمتی به سیاق چند نوشته گذشته اش، در مطلبی با عنوان “همه ی ارادتمندان هاشمی رفسنجانی بخوانند” به پندار خودش، درباره این مرد قضاوتها کرده و حکمی بدیع و عجیب نیز رانده است.

در این مقال به زعم خودم مختصری از هاشمی خواهم گفت و چندان از او دفاع نخواهم کرد که او خود هم قدرت و توانایی دفاع از خودش را دارد، هم سابقه ی انقلابی گری دارد و هم مکنت این کار را دارد که به شهادت خاطراتش از زمان قبل از انقلاب آنقدر ملک داشته که صدها قطعه از زمین هایش را در قم به طلبه ها ببخشد. ( آقای سمتی که طلبه ی قم است می تواند صحت یا سقم این مطلب را بنگارد)

از دیگر سو هاشمی صبر عجیبی دارد علاوه بر آنکه آنقدر باهوش است که سیاست در ایران را بشناسد. هاشمی رفسنجانی تقریباً همیشه بخاطر نگاه آزادانه ی که به مسائل داشته و دارد مورد هجمه ی همه بوده است. او درست در همان زمان که سنگین ترین فضا علیه ملی گراها در درحال شکل گیری است همانقدر با نهضت آزادی و مهدی بازرگان و ملیون ایران سر و کار دارد که با اعضای حزب جمهوری. این منش هاشمی است.

انکار نباید کرد که سخت ترین و سخیف ترین دشنام ها را اصلاح طلبان در دوره ی از قدرتشان نثار او کردند. اما او سکوت کرد تا اصلاح طلبان پشیمان؛ باز به او پناه بردند. در دوره احمدی نژاد سهمگین ترین اتهام ها و ناسزاها نثار او شد و او سکوت کرد و امروز دوباره بازگشته است. هاشمی نشان داده است علاقه زیادی به آزمون انتخابات دارد و تقریباً هر چند سال یکبار خودش را در معرض خواست مردم قرار داده است.. چه زمانی که با رای بالا به ریاست جمهوری رسید چه زمانی که حتی آنقدر رای نیاورد که  به مجلس شورای اسلامی راه یابد.

هاشمی چه بخواهیم و چه نخواهیم راوی دست اولی از لحظات مهم  انقلاب و جنگ است. چون این حوصله را داشته که هر شب بنشیند و خاطرات روزانه اش را بنویسد. از بهار 1360 تا امروز را. (آنطور که خودش می گوید) و حالا همه ناچاریم روایت های او را بخوانیم. اگرچه از آن خوشمان نیاید. مثل مسئله حذف شعار مرگ بر آمریکایش که تازگی ها خیلی سر و صدا کرده است.

عین خاطره او را بخوانید.

” دوبار از [آیت الله] آقای خامنه ای تلفنی احوال پرسی کردم؛ هنوز تب دارند.

احمد آقا تلفن کرد و اطلاع داد امام با پیشنهاد قطع شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر شوروی از رسانه های دولتی موافقت کرده اند و پذیرفته اند که بگویند به امر امام قطع شده است.”                                                                                                                                           خاطرات هاشمی رفسنجانی، سه شنبه 16 فروردین 1362

یا

” ظهر احمد آقا آمد. اعترافات توده ای ها را به ایشان دادم که بخوانند و به اطلاع امام برسانند. قرار شد از طرف امام رسماً به صدا و سیما ابلاغ کنند که [شعار] مرگ برآمریکا و مرگ بر شوروی را که در شعارهای مردم می آید حذف کنند و دوستان دیگر هم موافق اند.”

                   خاطرات هاشمی رفسنجانی، شنبه 20 فروردین 1362

روی سخنم با هادی سمتی است که جزئی از یک تفکر رایج در این مملکت است که قواعد بازی و شکست را رعایت نمی کنند. این قاعده ی سخت مردم سالاری است که وقتی 49 درصدی،  می توانی با حفظ عقایدت به جریان غالب بنگری اما حق برهم زدن بازی را نخواهی داشت. نصیحت نمی کنم.که نه من حوصله این کار را دارم و نه آنها گوشی برای شنیدن. فقط به این بسنده کنم که مشکل از آنجا ناشی می شود که عده ای فکر کنیم نظر مردم زینت المجالس است. و خودمان را جای آنها بگذاریم  و از زبان آنان سخن بگوئیم و بی توجه به خواست آنان، راه خود را برویم. در مورد هاشمی هم همین گونه هست. عده ای که در زمان او شاید هنوز متولد هم نشده بودند، این روزها ادعای انقلابی و امام شناسی دارند. خوشبختانه هنوز نسل اول انقلابیون زنده اند. (البته نه بقول آقای سمتی که درباره هاشمی نوشته اند 90 ساله. چون هاشمی هنوز 79 سال دارد. و در عالم سیاست، این سن زیاد نیست. دهها سیاستمدار زبده در عالم  بوده و هستند که همین حدود سن و سال دارند). آنها می توانند روایت های دست اولی از سالهای پرحادثه انقلاب برای ما بگویند. بشرط آنکه حوصله کنیم و تا چیزی مطابق خواستمان از آنان نشنیدیم فریاد و بانگ برنداریم.

اینجانب هیچ تعصبی روی هاشمی یا هیچ کس دیگر ندارم اما با استدلال سمتی و سمتی ها هم مخالفم فقط به یک دلیل. یادتان باشد هاشمی رفسنجانی اگر هویتی و موجودیتی دارد به خاطر انقلاب است. بی شک او آنقدرها باهوش است که بداند نباید بر شاخه بنشیند و بن ببرد.

محمد علی پورفلاح


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۸۱
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 10:26 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا ما را از راه انصاف به در نکند.
برادر پورفلاح مرحبا
اما چه کنیم در مورد این جماعت باید گفت
…آنچه به جائی نرسد فریاد است

دلسوز این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:05 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

افرین علی اقا عالی و منطقی جواب دادی این را هم بگویم 85 درصد مردم ایران بانظر سمتیها مخالفند هر چند انها ساز خود میزنند و عده ای هم پای ان میرقصند

امیرمحمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:49 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

قربون قلمت پورفلاح

ali این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:52 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت جناب پورفلاح .

علی فروزانی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 12:10 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح شما کلا اظهار نظر نکن/ببخشیدا……..

علیرضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 12:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اینا حرف بیخوده….
مردم دیگه ایقدر شعور دارن که با حرف امسالی مثل شما گمراه بشن

طاها این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 12:21 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خدا لعنت کند دشمنان نظام رو….
بهههههههههههههههله آقای پورفلاح

محمد اشرفی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 12:22 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر چهار نفر مثل شما تو این نظام باشه نظام دیگه نیاز به دشمن نداره

ثمین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 12:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

فقط 4تا … مثل شما از هاشمی حمایت میکنند

منصف این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 1:16 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

من مطمعنم نظر دهندگان قبلي ( علي فروزاني – عليرضا – طاها – محمد اشرفي – ثمين ( همه يك نفر هستند . اگر كمي به زمان گذاشتن اين نظرات و لحن اونها دقت كنيد متوجه ميشيد 😀

بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 1:36 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي پورفلاح عزيز . دستت درد نكنه . عالي بود برادر .

بهنام این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 1:47 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

از امسال آقای پور فلاح 4 تا که هیچ 60 میلیون هم بیشترتو ایران هستند شما به فکر اطرافیان خود باشید کمی تو شهر بگردین از مردم بپرسین

یادگار این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 2:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ولله آیندگان به هم عصری ما با بزرگانی همچون امام راحل . مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی و شهدای نورانیمان خبطه میخورند و بر اعمال و رفتار و گفتار … برخی از هم عصری های ما که در قبال این بزرگان روا میدارند لعن میفرستند و تاریخ شهادت میدهد که چگونه افرادی نان به نرخ روز خور و آب به آسیاب دشمن ریز با تفرقه افکنی و دنیاطلبی دین مابانه باعث و بانی عقب ماندگی و درماندگی مملکت و ملتی شده و دین خدا را برای منافع دنیوی خود به بیراهه کشانده اند و لعنت خدا بر دشمنان دانا و دوستان نادان این تنها ملت شیعه در جهان .

محمد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 2:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح تو حمایت نکنی کی حمایت کنه همین افراد شمارا سرکار بردند وحالا هم وظیفه شماست حمایت کردن از اونها

رنجبر بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 3:03 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با سلام
دوستان لطفا مدلل همچون جناب پور فلاح کامنت بگذارید .
ممنون

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 3:09 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر هاشمی هوشیار بود بچه هاش جمع می کرد که اینقدر فتنه نکنندو خودش و خانمش بخاطر تقلبی که نشده بود و تمام وزیران و رییس جمهور جدید در مجلس اقرار کردند کشور را به آشوب کشید و تا لبه پرتگاه فرو پاشی پیش برد و اگر نبود درایت و بصیرت امام خامنه ای الان مارا مثل مردم سوریه توسط وهابیون سر می بریدند، پس برادر فلاح زیاد به هوشیاری این آقا خوش بین نباش و اینقدر ساده به مسائل نگاه نکن و ملاک را به حال افراد ببین ؟؟؟!!!!

شهروند این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 3:51 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب پورفلاح وامثال پورفلاحی هااگریک لحظه به یادشهدابودیدوفداکاری های انهارابه یادمی اوردیداین حرفهارانمیزدید

محمدعلی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 6:49 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای منصف از کجا اینقدر مطمئن هستید نکنه…
ولی در کل آقای پورفلاح زیاده روی کردن

ایمان این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 7:08 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای پورفلاح همین افرادی مثل شما کشور را به … کشیدن

سعید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 7:11 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بیچاره رهبر که از دست داخل و خارج باید غصه بخورند

ابراهیم این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 9:20 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

احسنت اقای پورفلاح حقیقت همیشه برای عده ای تلخ بوده و خواهد بود اگر هاشمی مشکلی داشت مقام معظم رهبری با کسی تعارف نداشته و حکم ایشان را برای تشخیص مصلحت صادر نمی کردند ولی چه کنیم که همیشه عده ای کاسه داغ تر از اش هستند و خود را صاحب انقلاب می دانند واز رهبری همیشه جلوتر هستند فدای اقا بشم که همیشه صبور هستند و مقاوم لبیک یا خامنه ای

رهن ما این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 9:30 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

ای ول آقای پورفلاح ای کاش شما سردبیر سایت بافق فردامیشدید

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:00 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پورفلاح—>کارمند دانشگاه آزاد

هاشمی—>صاحب دانشگاه آزاد
نتیجه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:04 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

پایگاه خبری انصارحزب الله :۱- خيلي‌ها معتقدند هاشمي رفسنجاني استاد سياست است! مخصوصا آن وقتها که پاي خطر در ميان باشد! مثلا آن زماني که «مهاجراني» را روي مين «مذاکره مستقيم» فرستاد و خود در کنار به تماشا ايستاد تا حساسيت جامعه نسبت به حذف «مرگ بر آمريکا» را بسنجد!

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:04 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

«مهاجراني» که مرگ بر آمريکا را «بازي با يخ» خوانده بود، سنگ روي يخ شد و هاشمي به روي خودش هم نياورد و جامعه هم پيگيري نکرد که آيا مهاجراني سر خود مرتکب «مذاکره مستقيم» شده يا بااشاره يک مافوق، چشم‌بسته، پا در ميدان مين گذاشته است!

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب هاشمي رفسنجاني بخشي از تاريخ معاصر کشور ماست! نيم قرن سابقه فعاليت سياسي ايشان را به جزئي لاينفک از تاريخ ما تبديل کرده و چه خوب و لازم است که ايشان ناگفته‌هاي بيشتري از ديده‌ها و شنيده‌هاي خود بازگو کنند! شنيدن اين ناگفته‌ها حق مسلّم نسل امروز و آيندگان است!

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 22 اکتبر 2013 - 11:05 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي هاشمي بايد بگويند چه کسي در ماجراي «مک فارلين» خيال مذاکره با آمريکايي‌ها را داشت؟ آيا مک فارلين و اليور نورث همين جور سر خود و خودجوش به تهران آمدند؟ مگر ممکن است اين افراد در اين سطح بدون دعوت به ايران سفر کنند؟ آن هم در سال ۱۳۶۵؟ آيا جناب هاشمي به ياد مي‌آورند که امام پس از اطلاع از اين ماجرا با قاطعيت هرگونه مذاکره را ممنوع و مک‌فارلين (و طرف ايراني‌اش) را دست خالي و حسرت به دل روانه آينده کردند؟

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 12:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

هویتتان راگم کرده ایدکه این حرفهارامیزنیدلطفاکمی بیندیشیدا.پ

رنجبر بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 1:14 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقاي پور فلاح برو زبان تخصصي بخون عزيزم مي ترسم بيفتي

محمد رنجبر بافقي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 1:15 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

همه همشهريان عزيز در ابراز عقيده ازاد هستند
از همگان تشكر مي كنم

حامد فخاری زاده این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 7:09 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

نظر ما به نظر آقای پورفلاح نزدیک تر است :>

داود این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 7:23 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقاي محمد
اگه آقاي پور فلاح با تحصيلات ،شعور، ادب و فهم نتونه سركار بره كه فاتح بقيه رو بايد خوند
يه كم به اين دور و ورت نگاه كن ببيين بقيه چه جور رفتن سركار
ببين مسئول … با حمايت كي رفته سركار و … اصلا خودت چه جوري رفتي سركار

شیفته شوما این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 7:56 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقا یا خانم بافقی شما چقدر تاریخ می دانی!!!!!!!!!!!!!!
اهههههههههههههسنت بر شما

رضا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 8:17 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای هاشمی تشنه قدرت است وکاری به چپ وراست ندارد.کاش به اتفاقاتی که بعداز دوره دوم ریاست جمهوری ایشان برای تغییرقانون اساسی بنفع ایشان برای ادامه ریاست جمهوری درحال وقوع بود هم اشاره ای می فرمودیید.

نااشنا این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 3:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

بااحترام به نظر همه دوستان .واقعا چی شد که طی این سالها هاشمی دوباره به محبوبیت سالها قبل خودش رسید؟

علی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 5:44 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

هاشمی دیگردر سیاست مهره ای سوخته است.ایکاش کمی به سخنان رهبرمان توجه میکردیم تاهمه چیز را بفهمیم!!!

منتقد این نظر توسط مدیر ارسال شده است. چهارشنبه 23 اکتبر 2013 - 11:54 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام
تصور من از هاشمی رفسنجانی اینست که چون فکر می کند انقلاب و نظام را خودش ایجاد کرده است لذا هنگام مرگ می تواند آنرا با خود به گور ببرد. لذا تنها راه حل برای ایشان در صورتی که به این بریدن ها ادامه دهد مردن است و بدانید که اگر خدای ناکرده آقا نظرش از ایشان برگردد و نفرین شود نیازی به هل دادن نیست و ملک الموت امانش نمی دهد کما اینکه بعضا خار در چشم بودند و یک هفته ای سرطان گرفتند و مردند.

حمید این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 24 اکتبر 2013 - 11:55 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

جناب پور فلاح از شما بیش از این انتظار نیست …. مگر اینکه امثال شماها در این مشک خشکیده بدمید تاهم خودتان را مشغول کرده باشید وهم امیدواری به این … باشید خدا شما را با ایشان محشور گرداند البته در دنیا از باغهای پسته اش ( مواظب باشید گرمیتان نشود)

بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 25 اکتبر 2013 - 11:01 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اگر ما به صدر اسلام و واقع غدیر و حوادث پس از آن نگاه کنیم تنها دلیلی که باعث شد حضرت علی (ع)دست به شمشیر نبرند و در برابر کسانی که خلافت و جانشینی ایشان را غصب کردند قیام نکند ،حفظ و نگهداری اصل و اساس اسلام می باشد و اگر نبود این فداکاری الان فقط از اسلام چیزی نمانده بود و یا اسلام وهابیها فقط مانده بود ،بنظر من امروز هم همین واقع دوباره دارد تکرار می شود و امام خامنه ای فقط به دلیل حفظ واصل نظام و اسلام و جلوگیری از جنگ داخلی و هجوم غربیها ،خون دل می خورد ودر برابر این سرمایه داران و تکنو کراتهای داخلی سکوت کرده اند تا انشاء الله سر فرصت و با ظهور منجی به حساب همشون رسیدگی شود .

رضايي.جانبازشيميايي این نظر توسط مدیر ارسال شده است. پنج‌شنبه 31 اکتبر 2013 - 9:05 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

بعضي از دوستان كه درزمان جنگ وزمان انقلاب نديدند چطور آقاي هاشمي ورهبرعزيزمون دست راست وچپ امام بودندوچه خون دلهابراي انقلاب و نظام كه نخوردند.آقايان از راه رسيده بايد هم به امام وياران امام خورده بگيرند نه جنگي ديده اندونه غصه اي خورده اندحالا ميخواهند فرزندان انقلاب و انقلابيون را فداي انقلاب كنند همان قضيه اي كه ميگفت (( انقلاب فرزندان خود را ميخورد))

امین این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 1 نوامبر 2013 - 8:27 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

اقای پور فلاح مردم بافق فهیم تر از این هستند که تحت تاثیر افراد غیر بومی مصیبت اور قرار بگیرند اینها همان کسانیهستند که سالهای متمادی با مایه گذاشتن از اسم دیگر بزرگان به بافق ضربه میزنند این اقای س وگفتارش ایا ارزش جوابداشت ؟وقتی شما جواب میدهید بعضی ها خیالمیکنند این فرد عددی هست وقتی به سن دانش اموزی انها مراجعه کنید خواهید دید که چه جوری هستند وقتی مقام معظم رهبری ایشان را تائید کرده وبارهابر بزرگی این رادمرد دنیا یاداوری مینمایند ماها چه کسی باشیم که بخواهیم با ..بر نادانی خود اصرار ورزیم طلا همیشه طلا وزغال همیشه سیاه

ناشناس این نظر توسط مدیر ارسال شده است. سه‌شنبه 5 نوامبر 2013 - 9:11 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای امین گل گفتی